Dnes Sobota - obcasny-dest 16°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 20°C
Sobota 18. 5. 2024
Svátek má Nataša
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V Praze 6 jsou digitální boxy, díky kterým mohou lidé dát radnici zpětnou vazbu
Instalovaný box zjišťuje zpětnou vazbu na veřejné WC v sousedství dětského hřiště na Puškinově náměstí. Foto: Jan Puci

V Praze 6 jsou digitální boxy, díky kterým mohou lidé dát radnici zpětnou vazbu

Lidé z Prahy 6 se mohou nově zapojit do přípravy projektů v městské části. Radnice společně s městskou společností Operátor ICT (OICT) nainstalovala digitální boxy pro sběr zpětné vazby od místních, s níž bude úřad pracovat při přípravě lokálních projektů, například rekonstrukcí hřišť. Informovali o tom mluvčí OICT Vladimír Antonin Bláha a starosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS). Sběr dat je součástí projektu Evropské komise CommuniCity, jehož cílem je zlepšit kvalitu života obyvatel měst.

Digitálních schránky jsou designované tak, aby s pomocí jednoduchých tlačítek sbíraly zpětnou vazbu od obyvatel a poskytly data, se kterými se dá pracovat při plánování rozvoje lokální infrastruktury a služeb. Jeden box je na Puškinově náměstí u dětského hřiště a mobilní toalety. A právě na zkušenost s ní a jejím umístěním u hřiště se radnice prostřednictvím boxu ptá. Odpovídá se na několik otázek, trvá to necelou minutu. 

Další schránka funguje u dětského hřiště Hadovka. Tam je snaha získat zpětnou vazbu na toto a další hřiště. Jedná se o pilotní projekt, který se po vyhodnocení může rozšířit na další lokality, nejen v Praze 6. 

Projekt za českou metropoli zastřešuje pražská městská společnost Operátor ICT, je realizován v rámci mezinárodního projektu CommuniCity, jehož cílem je zlepšit kvalitu života obyvatel ve městech. 

„S oblibou říkám, že Praha 6 je vždy o krok napřed a nejinak je tomu i nyní. Jsem rád, že můžeme být první městskou částí, kde otestujeme tento inovativní způsob získávání informací o názorech občanů,“ řekl starosta Stárek.

„Využití přímé zpětné vazby od občanů je klíčové pro úspěšnou realizaci projektů, které mají skutečně zlepšit jejich životy. Projekt CommuniCity nám dává možnost stát se příkladem inkluzivního a participativního přístupu k městskému plánování a rozvoji," pokračoval. 

„V tomto volebním období jsme se zaměřili na komunikaci s občany, posilujeme otázky participace, objíždíme každou čtvrt městské části. Hledáme spoustu inovativních cest, toto je důkaz, že to myslíme vážně. Pilotní provoz nám ukáže, zda je tento projekty využitelný i ve složitějších otázkách participace,“ dodal Stárek. 

Digitální schránky byly naistalovány ve spolupráci s příspěvkovou organizací KITT6. „Pilotní projekt potrvá měsíc. Máme dvě zařízení. Až se to vyhodnotí, tak ve spolupráci s OICT si předpokládám v léta pronajmeme víc boxů. V zahraničí jsou zkušenosti, že je měsíčně u jednoho boxu 100 až 150 respondentů. Věřím, že se na toto číslo dostaneme také. Nyní pro Prahu 6 nejsou žádné náklady,“ sdělil zastupitel a ředitel KITT6 Vladimír Šuvarina (ODS). 

Občané šesté městské části tak nyní mohou vyjádřit svůj názor, a tím se zapojit do plánování lokálních projektů, jako je rekonstrukce dětských hřišť či zlepšení bezpečnosti na problematických křižovatkách.

„Využívání komunitních dat a jejich sběr přímo v terénu umožňuje městu získat cennou zpětnou vazbu, která velice vhodně doplňuje další datové zdroj, se kterými město pracuje. Právě díky tomuto projektu bude mít Praha k dispozici i data od občanů, kteří by se jinak třeba ani nevyjádřili. Skutečnost, že data jsou sbírána přímo v terénu navíc přispívá k tomu, že relevance těchto dat je vyšší,” doplnil k projektu Benedikt Kotmel, předseda představenstva a generální ředitel OICT.    

Realizátorem a držitelem know-how je spin-off belgické university KU Leuven s názvem Citizen Dialog Kit. Celý projekt je pak součástí evropského programu Horizon Europe financovaného Evropskou komisí.

„Naše bezdrátová průzkumná zařízení umožňují vyhodnocovat zásahy ve městech, shromažďovat údaje o mobilitě, sbírat zpětnou vazbu v rámci kulturních akcí a mnoho dalšího. Lidé si tak nemusí najít čas na fyzické setkání ani myslet na vyplnění on-line dotazníku. Sadu Citizen Dialog Kit jsme vyvinuli na základě více než desetiletého výzkumu na univerzitě KU Leuven v Belgii," uvedl k projektu jeden z jeho realizátorů Jorgos Coenen, výzkumný pracovník Katedry architektury Katolické univerzity v Lovani (KU Leuven).


Autor: Jan Puci

Kvásek a jak na něj

Včera v 11:02

Akce v knihovně ve Vikově ulici se koná 27. května v 15 hodin.

V Praze 6 otevře festival Open House patnáct budov

Včera v 07:35

Desátý ročník festivalu otevřených budov Open House Praha zpřístupní o víkendu 18. a 19. května 115 budov na území hlavního města, z toho 15 v Praze 6. Vstup do budov je zdarma a bez nutnosti předchozí registrace.

Oslavte 100 let Umělecké zahrady v Nuslích

Včera ve 03:56

Stálá výstava v Umělecké zahradě bude zahájena 17. května v 17 hodin. Výstava bude k vidění do 31. října.

Praha 15 vyhlásila výběrové řízení na pracovní pozici

16. května 2024 ve 22:02

Městská část Praha 15 vyhlašuje výběrové řízení na obsazení pracovního místa „sociální pracovník OSPOD – OSP".

Otevírání střech 2024

16. května 2024 v 15:50

Slavnostní jízda vozidel – cabrioletů v sobotu 18. května od 10:00 hodin.

Posezení s architekty: Oživení parku Lotyšská

16. května 2024 ve 14:34

Setkání s architekty a zástupci radnice Prahy 6 k parku Lotyšská se koná v sobotu 18. května.

V Praze 9 se bude tančit

16. května 2024 ve 13:29

Začátkem roku proběhlo setkání občanů z rozvojových Vysočan v Colben centru s místostarostkou Kamilou Matějkovou. Tématem byl plácek kolem budovy Afi City a jeho využití.

Přehled plánovaných výluk vody na 21. týden

16. května 2024 ve 12:45

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Vyšehradský hřbitov: Komentovaná prohlídka

16. května 2024 ve 12:14

Poznejte v úterý 28. května v 17 hodin poslední místa odpočinku Karla Čapka, Antonína Dvořáka, Boženy Němcové a dalších. Prohlédněte si jedinečnou galerii náhrobků a významná díla českých sochařů.

Praha 4 zve na knižní malotrh

16. května 2024 v 09:26

Druhý ročník knižního Malotrhu v sobotu 8. června. Setkáte s nejnovějšími knihami, autory a spoustou další zábavy. Den plný knih, hudby a workshopů proběhne od 11 do 19 hodiny na Branické ulici na úrovní jejího křížení s Jiskrovou ulicí.

Den otevřených lesů

15. května 2024 v 19:59

V sobotu 18. května se koná další ročník Dne otevřených lesů. Otevřené budou i pražské lesy – jako každý den 365 dní v roce. Tentokrát ale na vás podél oblíbených vycházkových tras budou čekat kvízové stezky.

Výstava: Má vlast cestami proměn na Komenského náměstí

15. května 2024 ve 13:35

Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 16. května ve 14 hodin na Komenského náměstí v Praze 3 za hudebního doprovodu studentů místní hudební školy.

Májová veselice

15. května 2024 v 07:51

Tradiční Májová veselice v Praze 15 se koná v neděli 19. května.

Další články
Nahoru