Dnes Úterý - oblacno 0°C
Zítra Středa - obcasny-dest 0°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
V Praze 6 jsou po vzoru Singapuru nové lampy, na kterých rostou popínavé rostliny
Nová lampa u stanice metra Hradčanská. Foto: puc

V Praze 6 jsou po vzoru Singapuru nové lampy, na kterých rostou popínavé rostliny

V Praze 6 jsou nově na dvou místech místo klasických stožárů takzvané zelené lampy, které jsou kromě svítidel osazeny květináči s popínavými rostlinami, lavičkou a také mlžítky. Pilotní projekt, který zaštítila městská společnost Technologie hl. města Prahy (THMP), byl inspirován lampami ze Singapuru, kde se hojně používají. Obě lampy stály dohromady půl milionu korun a byly vyrobeny na zakázku.

První zelenou lampu najdou Pražané u železničního přechodu poblíž výstupu z metra Hradčanská, druhou pak v ulici Dejvická nedaleko železniční stanice Praha-Dejvice. Každá lampa je osazena dvěma ledkovými svítidly o příkonu 28 watů, vysoká pět metrů a má nosnost čtvrt tuny.

Lokace pro umístění lamp byly vybrány z toho důvodu, že je na těchto místech kvůli podzemnímu vedení inženýrských sítí velmi komplikovaná či skoro nereálná výsadba stromů.

„Cílem není nahrazovat živé stromy, ale umisťovat zeleň tam, kde by to nebylo jinak možné,“ vysvětlila Martina Kaňáková, předsedkyně Komise životního prostředí MČ Prahy 6. Právě na základě požadavku městské části projekt vznikl.

„Říká se, že pod lampou je největší tma. V 21. století už to neplatí – pod touto bude nejen světlo, ale zároveň bude místem odpočinku a v souvislosti s klimatickými změnami také místem, které bude částečně ochlazovat bezprostřední okolí,“ vyzdvihl víceúčelovost testovaných lamp pražský radní pro oblast majetku Jan Chabr (TOP 09).

Projekt je dle místopředsedy představenstva THMP Tomáše Novotného zejména pilotní: „Jedná se o náš první takový počin, v Praze dosud žádné lampy vybočující ze své klasické podoby a funkce nenajdete. Jedinečný je i tím, že je inspirován zahraničím, konkrétně Singapurem, kde se nachází osvětlené lampy připomínající strom. Ty naše české budeme vyhodnocovat tři roky,“ uvedl.

Popínavé rostliny vypěstovala pro potřebu zelených lamp Česká zemědělská univerzita. Jedná se přitom o pět druhů –⁠ některé poskytnou stín, jiné stálou zeleň, voňavé a barevné květy nebo jedlé plody. Rostou zde například dva druhy klematis nebo vinná réva. 

V letošním roce je nejdůležitější jejich správné zakořenění, aby v tom příštím mohly růst. Předpokládá se, že v průběhu příštího roku by zeleň měla popínat již celou konstrukci lampy. O její údržbu se bude po celou dobu pilotního projektu starat Praha 6.

„Praha 6 je v tomto projektu průkopník a myslím, že se to uchytí a ostatní městské části nás budou v průběhu následujících let následovat a kopírovat. Už se těším, až zde budou lidé sedět pod krásným zeleným deštníkem,“ sdělil starosta šesté městské části Ondřej Kolář (TOP 09).


Autor: puc

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

Dnes v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Herní prvky, pítka a nové veřejné osvětlení. Park V Zápolí projde revitalizací

24. března 2023 v 11:21

Jižní část parku V Zápolí v Praze 4 čeká v letošním roce revitalizace. V parku přibude řada nových prvků pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Práce by měly být zahájeny v dubnu.

Další články
Nahoru