Dnes Středa - mlha 1°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 2°C
Středa 6. 12. 2023
Svátek má Mikuláš
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
V Praze 6 jsou po vzoru Singapuru nové lampy, na kterých rostou popínavé rostliny
Nová lampa u stanice metra Hradčanská. Foto: puc

V Praze 6 jsou po vzoru Singapuru nové lampy, na kterých rostou popínavé rostliny

V Praze 6 jsou nově na dvou místech místo klasických stožárů takzvané zelené lampy, které jsou kromě svítidel osazeny květináči s popínavými rostlinami, lavičkou a také mlžítky. Pilotní projekt, který zaštítila městská společnost Technologie hl. města Prahy (THMP), byl inspirován lampami ze Singapuru, kde se hojně používají. Obě lampy stály dohromady půl milionu korun a byly vyrobeny na zakázku.

První zelenou lampu najdou Pražané u železničního přechodu poblíž výstupu z metra Hradčanská, druhou pak v ulici Dejvická nedaleko železniční stanice Praha-Dejvice. Každá lampa je osazena dvěma ledkovými svítidly o příkonu 28 watů, vysoká pět metrů a má nosnost čtvrt tuny.

Lokace pro umístění lamp byly vybrány z toho důvodu, že je na těchto místech kvůli podzemnímu vedení inženýrských sítí velmi komplikovaná či skoro nereálná výsadba stromů.

„Cílem není nahrazovat živé stromy, ale umisťovat zeleň tam, kde by to nebylo jinak možné,“ vysvětlila Martina Kaňáková, předsedkyně Komise životního prostředí MČ Prahy 6. Právě na základě požadavku městské části projekt vznikl.

„Říká se, že pod lampou je největší tma. V 21. století už to neplatí – pod touto bude nejen světlo, ale zároveň bude místem odpočinku a v souvislosti s klimatickými změnami také místem, které bude částečně ochlazovat bezprostřední okolí,“ vyzdvihl víceúčelovost testovaných lamp pražský radní pro oblast majetku Jan Chabr (TOP 09).

Projekt je dle místopředsedy představenstva THMP Tomáše Novotného zejména pilotní: „Jedná se o náš první takový počin, v Praze dosud žádné lampy vybočující ze své klasické podoby a funkce nenajdete. Jedinečný je i tím, že je inspirován zahraničím, konkrétně Singapurem, kde se nachází osvětlené lampy připomínající strom. Ty naše české budeme vyhodnocovat tři roky,“ uvedl.

Popínavé rostliny vypěstovala pro potřebu zelených lamp Česká zemědělská univerzita. Jedná se přitom o pět druhů –⁠ některé poskytnou stín, jiné stálou zeleň, voňavé a barevné květy nebo jedlé plody. Rostou zde například dva druhy klematis nebo vinná réva. 

V letošním roce je nejdůležitější jejich správné zakořenění, aby v tom příštím mohly růst. Předpokládá se, že v průběhu příštího roku by zeleň měla popínat již celou konstrukci lampy. O její údržbu se bude po celou dobu pilotního projektu starat Praha 6.

„Praha 6 je v tomto projektu průkopník a myslím, že se to uchytí a ostatní městské části nás budou v průběhu následujících let následovat a kopírovat. Už se těším, až zde budou lidé sedět pod krásným zeleným deštníkem,“ sdělil starosta šesté městské části Ondřej Kolář (TOP 09).


Autor: puc

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

Dnes v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Praha dokončila 57 projektů pro adaptaci na změnu klimatu, další chystá

Včera v 17:07

Pražské městské části, odbory Magistrátu hl. m. Prahy a městské organizace v letech 2022–2023 úspěšně ukončily 57 projektů v celkové hodnotě 377 milionů korun, které pomohou Praze s adaptací na změnu klimatu. Do Zásobníku bylo nově zařazeno 75 projektů a...

Lokální fórum Prahy 14 na Plechárně

Včera v 11:13

Lokální fórum, kterého se zúčastní političtí zástupci radnice Prahy 14 a zaměstnanci úřadu, se uskuteční ve středu 13. prosince od 17:30 hodin ve volnočasovém centru Plechárna.

Další články
Nahoru