dnes
Pátek - zatazeno
20°C
zítra
Sobota - polojasno
21°C
pozítří
Neděle - polojasno
22°C
V Praze 6 byl odhalen pomník legendárního stíhacího letce Františka Fajtla
Foto: MČ Praha 6

V Praze 6 byl odhalen pomník legendárního stíhacího letce Františka Fajtla

Ve vokovickém parku, mezi ulicemi Vokovická a K Červenému vrchu, byl za účasti paní Hany Fajtlové a její rodiny, zástupců městské části Praha 6, armády a veřejnosti odhalen ve středu 4. října pomník legendárního československého stíhacího pilota Františka Fajtla. Netradiční pomník tvoří silueta letadla Spitfire umístěná ve svahu v parku. Podobu letadla znázorňuje jiná barva trávy a nerezový pásek, který siluetu odděluje od zbylého trávníku.

Generálporučík Františk Fajtl byl československý stíhací pilot bojující za druhé světové války v řadách Royal Air Force proti nacistickému Německu a jehož život byl nerozlučně spjat právě s Prahou 6.

„Pokud se na nás teď z nebe dívá, a já věřím, že ano, tento pohled mu jistě připomíná stín, který jeho stíhačka vrhala na zem při úspěšných stíhacích misích v barvách RAF, které významně přispěly k osvobození Evropy,“ řekl k odhalení pomníku starosta Ondřej Kolář (TOP 09).

Bohumil Beránek z kanceláře architekta radnice Prahy 6 ČTK řekl, že silueta je jen o něco menší než reálná velikost letounu Spitfire, který zpodobňuje. Stín stroje ve svahu zobrazují barevně i strukturálně odlišné povrchy, podotkl Beránek. Část křídla zasahuje na chodník, kde je na nerezové desce uvedeno jméno Františka Fajtla s daty narození a úmrtí a nápis „Svoboda není samozřejmost".

Po komunistickém převratu v roce 1948 byl František Fajtl propuštěn z armády, zatčen a bez soudu 1,5 roku vězněn v táboře nucené práce na Mírově. Po propuštění pracoval jako účetní stavebního podniku v Lounech. V roce 1964 byl částečně rehabilitován, plné rehabilitace se dočkal až po pádu komunismu, kdy byl povýšen na generála.

František Fajtl žil mnoho let v domě číslo 14 ve Vokovické ulici v Praze 6. V loňském roce radnice vyhlásila veřejnou soutěž na vytvoření uměleckého díla, které by tuto významnou osobnost připomínalo. Vítězným návrhem se stala podoba pomníku autorů Aleše Vyjídáka a Zdeňka Ruffera silueta letadla Spitfire o celkovém rozpětí patnáct a délce dvanáct metrů, která je vytvořena směsí travin druhu Lipnice luční s různým barevným akcentem, od okolního trávníku oddělená nerezovým páskem. Konec křídla z nerezu s gravírovaným textem pak zasahuje na chodník.

V roce 2002 byl prohlášen Čestným občanem Prahy 6.


Praha 2 zve na ‎nejlepší česká vína v Praze

22. května 2019 v 10:20

Největší degustační výstava vín v pondělí 3. června od 13:30 do 18 hodin v Novoměstské radnici v Praze 2. Všechna ze 150 vystavených českých vín se zúčastnila Národní soutěže vín.

Další články
Nahoru