V Praze 6 by se mohly některé ulice vrátit k prvorepublikovým názvům
6. září 2024 08:32
Výstavu připravila Praha 6 ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem Praha (VHÚ) při výročí 110 let od vzniku roty Nazdar, která byla první vojenskou jednotkou působící na území Francie a dala základ vzniku československých legií v této zemi o čtyři roky později.
„Ve třicátých letech vznikla v oblasti kolem dnešního Vítězného náměstí řada vojenských budov, Praha 6 se proměnila ve čtvrť spojenou s armádou. V roce 1925 bylo rozhodnuto, že ulice ponesou názvy s osobnostmi nebo událostmi spojenými s legiemi. Pak přišla německá okupace a první vlna přejmenování. Po válce se opět vrátily původní prvorepublikové názvy, ale v roce 1952 komunistická diktatura opět desítku ulic přejmenovala podle své ideologie,“ uvedl při zahájení expozice vojenský historik a ředitel odboru muzeí VHÚ Michal Burian, spoluautor výstavy.
Po roce 1989 se podle něj k původnímu legionářskému názvu vrátila jen zhruba třetina názvů, zbytek zůstal a nadále zůstává podle pojmenování z roku 1952. Například vedle bubenečské budovy ministerstva obrany je ulice V. P. Čkalova, která nese jméno sovětského zkušebního pilota. Původně se přitom jmenovala Dostalova podle Václava Jaroslava Dostala, který byl prvním českým důstojníkem roty Nazdar v rámci francouzské Cizinecké legie.„Snad obyvatelé ulic přijdou k výstavním panelům, přečtou si je a řeknou si, že změna v občanském průkazu stojí za to připomínat si lidi, kteří padli za naši existenci, za existenci naší země,“ řekl Burian
Podle radního Prahy 6 Laciny se městská část nechystá hromadně přejmenovat ulice, dělat to takzvaně „na sílu“. „Chceme ale vyvolat veřejnou debatu. Pokud by vznikla velká poptávka místních lidí po přejmenování, tak určitě vyvineme úsilí, aby ke změně došlo a pro lidi povinnosti spojené s tím byly co nejpřijatelnější,“ řekl serveru Pražský patriot.
Podle něj by se mohla mezi místními udělat anketa nebo referendum spojené třeba s volbami. „Konkrétní plán ještě nemáme, jsme na úplném začátku,“ podotkl radní, který za městskou část inicioval vznik výstavy společně se starostou Jakubem Stárkem (ODS).„Mám osobní motivaci, před pěti lety jsem se přestěhoval z Dejvic do Bubenče do ulice N. A. Někrasova, pojmenované podle ruského básníka žijícího v 19. století. Za první republiky a kráce po válce se ulice jmenovala Setniny Nazdar, čímž se připomínal odkaz legionářů. Například tato ulice by si podle mě přejmenování určitě zasloužila. Jsem zvědav, jestli to také tak uvidí sousedi,“ dodal.
Podle ředitele VHÚ Praha Aleše Knížka, který se čtvrteční vernisáže venkovní expozice také zúčastnil, se Praha 6 stará o edukaci lidí, kromě kultury a volnočasových aktivit jim přináší i vzdělání. „Výstavou se snaží lidem elegantně říct, podívejte se, bydlíte někde, ulice se nějak jmenuje, ale dřív se jmenovala jinak, tak pojďme přemýšlet, zda by nestálo za to vrátit se k v původním názvům. Za mě by bylo dobře to udělat a uctít památku těch, kteří padli za naši republiku,“ uvedl.