Dnes Neděle - zatazeno 4°C
Zítra Pondělí - prehanky-snih 2°C
Neděle 5. 12. 2021
Svátek má Jitka
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
V Praze 6 bude zřízená dětská skupina
Skupina bude určena pro děti zhruba od dvou let do předškolního věku. Ilustrační foto: archiv

V Praze 6 bude zřízená dětská skupina

V Praze 6 se 1. dubna 2021 otevře nová dětská skupina pro 12 dětí. Do rekonstrukce objektu, v němž bude organizace sídlit, investuje městská část 4,7 milionu korun, na provoz dětské skupiny přispěje magistrát, uvedla pro ČTK radní Prahy 6 pro oblast školství Marie Kubíková (ODS).

Zařízení, které bude sídlit v rekonstruované budově v ulici Starostřešovická, je určené pro 12 dětí zhruba od dvou let do předškolního věku. Počet dětí je limitovaný velikostí budovy. O děti se budou starat asi tři chůvy, které absolvují akreditovaný kurz. Za umístění dítěte jeho rodiče zaplatí asi 4000 korun měsíčně, jak vyplývá z důvodové zprávy k usnesení rady Prahy 6.

Konkrétní podmínky pro budoucí přijímání dětí zatím nejsou stanovené, předběžně je však podle radní dětská skupina určená primárně dětem občanů Prahy 6. „Rádi bychom také zařadili mezi preferované profese i naše učitele a další pracovníky integrovaného záchranného systému," řekla Kubíková na zasedání zastupitelstva městské části, kde se vznik dětské skupiny projednával.

Objekt ve Střešovicích se nyní opravuje tak, aby splnil hygienické a bezpečnostní požadavky pro provoz zařízení pro děti předškolního věku. Stavební práce by měly být hotové na konci ledna a Praha 6 za ně podle radní pro školství zaplatí 4,7 milionu korun.

Projekt dětské skupiny podpořil pražský magistrát na dobu dvou let. Z dotace se budou hradit mzdy zaměstnancům, rekvalifikační akreditovaný kurz chůvy pro splnění odborné kvalifikace a další provozní náklady. Předpokládaná celková výše dotace je podle Kubíkové 2,4 milionu korun.

Radnice městské části zatím obdržela část peněz z tohoto obnosu, další dostane během následujícího roku podle situace. „Výše podpory je závislá na obsazenosti míst v dětské skupině, v případě docházky dětí méně než 75 procent se dotační podpora poměrně krátí," vysvětlila radní šesté městské části.

Podle vládní novely by dětské skupiny v nynější podobě měly přestat existovat do konce srpna 2024. Nahradit by je měly jesle pro děti od půl roku do tří let s přísnějšími pravidly.

Vznikat by měly podle představ koaličních stran a komunistů, kteří kabinet podporují, hlavně v mateřských školách. Na místo pro potomka rodičů, kteří pracují či studují, by přispíval stát. Příspěvek i nejvyšší možnou úhradu od rodičů by na každý rok stanovila vláda.

Nesouhlas se záměrem přeměnit dětské skupiny na jesle vyjádřila již dříve města Praha a Brno. Podle zástupců hlavního města by chystané zpřísnění pravidel pro provoz zařízení a změny financování znamenaly kolaps předškolní péče v metropoli i zbytečně vydané stovky milionů korun, znemožnily by také návrat rodičů do práce.

Městská část Praha 6 spravuje podle informací na radničním webu 33 mateřských škol. Navštěvují je děti zpravidla od tří do šesti let. Dětské skupiny zřizují v Praze například městská část Praha 7 nebo Sociální služby Prahy 12.


Autor: ČTK

Milostivé léto v Praze 2

2. prosince 2021 v 11:58

Do 28. ledna 2022 probíhá akce umožňující fyzickým osobám zbavit se exekucí vedených vůči nim městskou částí Praha 2 vzniklých především v souvislosti s nájmem obecních bytů a nebytových prostor.

Praha pošle nemocnicím další čtyři miliony korun

2. prosince 2021 v 07:57

Rada Prahy na pondělním jednání odsouhlasila návrh na poskytnutí finančních prostředků v celkové výši 4 miliony korun na dofinancování lékařské pohotovostní služby pro vybrané smluvní poskytovatele zdravotních služeb na území hlavního města.

Zákazníkům zkrachovalých dodavatelů energií pomůže nový web

2. prosince 2021 v 07:48

Hlavní město se snaží pomoci Pražanům lépe se orientovat v aktuálně složité situaci v oblasti odběru energií, zejména v souvislosti s nedávným ukončením činnosti společnosti Bohemia Energy, kdy její zákazníci nyní dočasně odebírají zemní plyn a elektřinu v režimu tzv. Dodavatelů poslední instance...

Další články
Nahoru