Dnes Pátek - prehanky-dest 24°C
Zítra Sobota - bourky 24°C
Pátek 9. 6. 2023
Svátek má Stanislava
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
V Praze 6 bude koalice ODS s KDU-ČSL, STAN se Zelenými a Praha 6 Sobě
Starostou Prahy 6 se pravděpodobně stane Jakub Stárek. Foto: Facebook

V Praze 6 bude koalice ODS s KDU-ČSL, STAN se Zelenými a Praha 6 Sobě

Na vytvoření koalice na radnici Prahy 6 se domluvily ODS s KDU-ČSL, STAN se Zelenými a Praha 6 Sobě. ČTK to řekl Jakub Stárek (ODS), který se jako lídr nejsilnější koalice ODS a KDU-ČSL s největší pravděpodobností stane starostou. Nyní strany koalice vypracují koaliční smlouvu, kterou by měl Stárek rád hotovou za týden. Volit nové vedení bude zastupitelstvo, které poprvé zasedne pravděpodobně 21. října, dodal. Praha 6 je podle počtu obyvatel třetí největší pražskou městskou částí, žije v ní asi 107 000 lidí.

Strany v neděli podepsaly memorandum o tom, že jejich společným cílem je vytvoření koalice. Ta bude mít 23 zastupitelů ze 45. Stárek vysvětlil, že na začátku vytvořily ODS s KDU-ČSL vyjednávací dvojblok se STAN a Zelenými, aby následně po jednáních o programu jako nejvhodnějšího třetího partnera zvolily Prahu 6 Sobě.

Ta do zastupitelstva Prahy 6 kandidovala letos poprvé a získala šest mandátů, stejně jako STAN s podporou Zelených. Vítězná koalice ODS a KDU-ČSL má 11 křesel. V zastupitelstvu dále zasednou Piráti se sedmi mandáty, TOP 09 rovněž se sedmi, hnutí ANO se šesti a Trikolora, SPD a nezávislí kandidáti se dvěma křesly.

Starostou se zřejmě stane Stárek. „O jednotlivých pozicích zatím jednáme, ale je to velice pravděpodobné," řekl. Dodal, že jak do přípravy společného programu, tak následně do správy městské části plánují koaliční strany výrazněji než v minulosti zapojit opoziční zastupitele.

Post starosty v minulých dvou volebních obdobích držela TOP 09, která nyní zřejmě skončí v opozici. „Obhájili jsme sedm mandátů jako v minulém období. Jde o jeden z nejlepších výsledků v rámci Prahy, kde TOP 09 kandidovala samostatně," uvedl předseda TOP 09 v Praze 6 Jan Chabr.

Dodal, že plánovanou koalici s křehkou většinou nevnímá jako příliš stabilní volbu pro přicházející těžké období a že TOP 09 je nicméně připravena na opoziční roli.

V roce 2018 vyhrála volby v Praze 6 koalice Klid složená z TOP 09 a KDU-ČSL, která získala deset mandátů v zastupitelstvu stejně jako ODS. Třetí Piráti získali devět křesel, čtvrté STAN sedm, páté hnutí ANO šest a poslední Zelení tři.

Na koalici se domluvily TOP 09, KDU-ČSL, ODS a STAN a starostou se stal podruhé Ondřej Kolář (TOP 09). Ten již letos po loňském zvolení do Poslanecké sněmovny na post starosty neaspiroval, na kandidátce TOP 09 byl na třetím místě.

Praha 6 je podle počtu obyvatel třetí největší pražskou městskou částí po Praze 4 a Praze 10. Rozlohou je největší. Zahrnuje katastrální území Břevnov, Dejvice, Liboc, Ruzyně, Střešovice, Veleslavín, Vokovice, část Bubenče a Hradčan.


Autor: ČTK

Primátor Svoboda navštívil Prahu 4, řešil i zakrytí Spořilovské spojky

Dnes v 05:40

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS)pokračuje návštěvách městských částí, které avizoval při svém nástupu do funkce. Ve středu 7. června byla na řadě Praha 4, kde primátor s vedením radnice jednal o dopravní, sportovní i bezpečnostní problematice této nejlidnatější...

Zastupitelé Prahy 9 udělali konečný účet za loňským hospodařením městské části

7. června 2023 ve 12:08

Zastupitelé Prahy 9 na úterním jednání schválili komplexní rozbor hospodaření městské části za loňský rok a rozpočtová opatření letošního roku. Loni byly příjmy městské části 1044 milionů korun a výdaje 1070 milion. Rozdíl 26 milionů byl pokryt  úsporami...

Zastupitelé Prahy 14 budou jednat 13. června

7. června 2023 v 08:23

IV. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 14 se uskuteční v úterý 13. června od 15 hodin v Galerii 14 (NÁM. PLK. VLČKA 686) na Černém Mostě.

Zklidňování dopravy na obou březích Vltavy? Zastupitelé Prahy 1 schválili memorandum

17. května 2023 ve 21:02

Na návrh radního pro dopravu Prahy 1 Vojtěcha Ryvoly (ANO) projednali zastupitelé Prahy 1 Memorandum o zklidnění dopravy na obou březích Vltavy.

Praha 18 zve na zasedání Kontrolního výboru ZMČ

16. května 2023 v 11:58

Zasedání Kontrolního výboru ZMČ Prahy 18 se koná ve středu 17. května od 18 hodin.

Zasedne Výbor pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18

15. května 2023 v 11:37

Zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18 se uskuteční v úterý 16. května v 17 hodin.

Další články
Nahoru