Dnes Úterý - oblacno 0°C
Zítra Středa - obcasny-dest 4°C
Úterý 23. 4. 2024
Svátek má Vojtěch
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V Praze 6 bude koalice ODS s KDU-ČSL, STAN se Zelenými a Praha 6 Sobě
Starostou Prahy 6 se pravděpodobně stane Jakub Stárek. Foto: Facebook

V Praze 6 bude koalice ODS s KDU-ČSL, STAN se Zelenými a Praha 6 Sobě

Na vytvoření koalice na radnici Prahy 6 se domluvily ODS s KDU-ČSL, STAN se Zelenými a Praha 6 Sobě. ČTK to řekl Jakub Stárek (ODS), který se jako lídr nejsilnější koalice ODS a KDU-ČSL s největší pravděpodobností stane starostou. Nyní strany koalice vypracují koaliční smlouvu, kterou by měl Stárek rád hotovou za týden. Volit nové vedení bude zastupitelstvo, které poprvé zasedne pravděpodobně 21. října, dodal. Praha 6 je podle počtu obyvatel třetí největší pražskou městskou částí, žije v ní asi 107 000 lidí.

Strany v neděli podepsaly memorandum o tom, že jejich společným cílem je vytvoření koalice. Ta bude mít 23 zastupitelů ze 45. Stárek vysvětlil, že na začátku vytvořily ODS s KDU-ČSL vyjednávací dvojblok se STAN a Zelenými, aby následně po jednáních o programu jako nejvhodnějšího třetího partnera zvolily Prahu 6 Sobě.

Ta do zastupitelstva Prahy 6 kandidovala letos poprvé a získala šest mandátů, stejně jako STAN s podporou Zelených. Vítězná koalice ODS a KDU-ČSL má 11 křesel. V zastupitelstvu dále zasednou Piráti se sedmi mandáty, TOP 09 rovněž se sedmi, hnutí ANO se šesti a Trikolora, SPD a nezávislí kandidáti se dvěma křesly.

Starostou se zřejmě stane Stárek. „O jednotlivých pozicích zatím jednáme, ale je to velice pravděpodobné," řekl. Dodal, že jak do přípravy společného programu, tak následně do správy městské části plánují koaliční strany výrazněji než v minulosti zapojit opoziční zastupitele.

Post starosty v minulých dvou volebních obdobích držela TOP 09, která nyní zřejmě skončí v opozici. „Obhájili jsme sedm mandátů jako v minulém období. Jde o jeden z nejlepších výsledků v rámci Prahy, kde TOP 09 kandidovala samostatně," uvedl předseda TOP 09 v Praze 6 Jan Chabr.

Dodal, že plánovanou koalici s křehkou většinou nevnímá jako příliš stabilní volbu pro přicházející těžké období a že TOP 09 je nicméně připravena na opoziční roli.

V roce 2018 vyhrála volby v Praze 6 koalice Klid složená z TOP 09 a KDU-ČSL, která získala deset mandátů v zastupitelstvu stejně jako ODS. Třetí Piráti získali devět křesel, čtvrté STAN sedm, páté hnutí ANO šest a poslední Zelení tři.

Na koalici se domluvily TOP 09, KDU-ČSL, ODS a STAN a starostou se stal podruhé Ondřej Kolář (TOP 09). Ten již letos po loňském zvolení do Poslanecké sněmovny na post starosty neaspiroval, na kandidátce TOP 09 byl na třetím místě.

Praha 6 je podle počtu obyvatel třetí největší pražskou městskou částí po Praze 4 a Praze 10. Rozlohou je největší. Zahrnuje katastrální území Břevnov, Dejvice, Liboc, Ruzyně, Střešovice, Veleslavín, Vokovice, část Bubenče a Hradčan.


Autor: ČTK

Primátor Svoboda zavítal v rámci návštěv v městských částech také do Řep

29. března 2024 v 19:57

Jednání o hotových, rozestavěných, ale i plánovaných projektech tvořilo hlavní část programu primátora Prahy Bohuslava Svobody (ODS) během jeho návštěvy Prahy 17, kterou tvoří městská čtvrť Řepy. Setkání s představiteli místní radnice se uskutečnilo ve středu...

Zastupitelé Prahy 1 odvolali Čižinského z funkce předsedy Kontrolního výboru

13. března 2024 v 09:17

Pavla Čižinského (Praha 1 Sobě) z funkce předsedy Kontrolního výboru odvolalo na svém zasedání v úterý 12. března Zastupitelstvo Prahy 1. Návrh na odvolání podpořila většina 14 z celkem 27 zastupitelů. Důvodem jsou pochybení Čižinského v tzv. kauze Donlič. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí...

Další články
Nahoru