Dnes Sobota - zatazeno 8°C
Zítra Neděle - zatazeno 5°C
Sobota 10. 4. 2021
Svátek má Darja
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
V Praze 5 rezignovala místostarostka Priečinská, kritizuje starostku. Osobní útok, reaguje Zajíčková
Ilustrační foto: archiv

V Praze 5 rezignovala místostarostka Priečinská, kritizuje starostku. Osobní útok, reaguje Zajíčková

V Praze 5 rezignovala místostarostka Nadežda Priečinská (TOP 09). Důvodem je podle ní vedle nekoncepčnosti řízení městské části také střet zájmů starostky Renáty Zajíčkové (za ODS), která podle ní odmítá vystěhovat z městské budovy soukromé gymnázium, jehož je majitelkou, i když má městská část málo míst ve školách. ČTK o tom dnes informovala Priečinská. Zajíčková následně ČTK sdělila, že Priečinská porušovala koaliční smlouvu a ve své gesci byla nečinná. Odůvodnění vnímá jako ryze osobní útok na svoji osobu. O ukončení nájmu je ochotná jednat, pokud tak rozhodnou zastupitelé.
nadezda-priecinska

Nadežda Priečinská. Foto: Facebook

Gymnázium mezinárodních a veřejných vztahů Praha se nachází v budově na Plzeňské ulici, kterou si pronajímá od radnice. Zajíčková je majitelkou školy a před tím, než se loni v září stala starostkou, tam působila jako ředitelka.

Priečinská uvedla, že v oblasti Košíř je problém s nedostatkem míst v základních školách a je logické, aby radnice vypověděla smlouvu a svoji budovu využila pro potřeby obyvatel. Obdobně městská část postupovala v případě Tanečního centra Praha, které si pronajímalo polovinu budovy školy v ulici Pod Žvahovem. S centrem radnice kvůli výpovědi vede právní spor.

Podle Priečinské brání využití budovy střet zájmů starostky a také fakt, že v roce 2013 radnice uzavřela smlouvu s gymnáziem na dobu deseti let s desetiletou opcí, o jejímž uplatnění rozhoduje škola.

„Takovou délku nájmu nemá žádný jiný nájemce, a už vůbec ne ve školské budově, protože se tím městská část připravuje o možnost pružně reagovat na případné změny v demografickém vývoji a zvýšení potřeb školských kapacit pro vlastní děti," napsala v odůvodnění své rezignace.

Při výběrovém řízení se navíc podle ní škola přihlásila k tomu, že provede investice za 11,2 milionu korun, čemuž odpovídal i relativně nízký nájem. Závazek investovat se však nijak nepromítl do uzavřené nájemní smlouvy a městská část nemá, jak ho vymáhat, doplnila Priečinská.

Smlouvu za městskou část podepsal současný radní a tehdejší místostarosa Petr Lachnit (ANO, dříve ČSSD). Končící místostarostka dodala, že radnice naopak škole v roce 2015 ještě proplatila 1,7 milionu korun za provedené stavební úpravy.

„Odůvodnění rezignace paní Priečinské vnímám nikoli jako věcné, ale jako ryze osobní útok na mojí osobu. Považuji to za důsledek mých razantních kroků při rozkrývání a přerušování penězovodů, které na Praze 5 dlouhodobě fungovaly," uvedla v reakci Zajíčková.

Dodala, že policie nyní na radnici provádí vyšetřování podvodů z minulých let, na kterém plně spolupracuje. Dodala, že v době uzavření smlouvy o pronájmu školy nebyla v politice a TOP 09 v té době držela funkci starosty.

V době, kdy se budova pronajímala, podle ní tehdejší reprezentace dosavadní školu uzavřela z důvodu nezájmu rodičů. Škola podle ní výraznou část ze zmíněných 11 milionů korun investovala i přesto, že to není součástí smlouvy. Další investice se připravují, dodala.

Pokud jde o možný střet zájmů, ten podle svých slov avizovala zastupitelům a u všech usnesení, kterých by se mohl týkat, se zdržuje hlasování. Starostka také uvedla, že pokud zastupitelé ze tří navrhovaných variant řešení zvýšení kapacit školství vyberou ukončení nájmu jejího gymnázia, zahájí o něm jednání.

Zajíčková loni ve funkci nahradila dosavadního starostu Daniela Mazura (Piráti). Toho ostatní členové koalice – ANO, ODS a SNOP5 – na podzim odvolali kvůli tomu, že podle nich nezvládal vedení radnice, podle Pirátů šlo o zástupný důvod. Piráty poté v koalici vystřídaly TOP 09 a STAN.


Praha 5 uspořádala on-line mítinky, tento typ jednání s veřejností chce využívat i v budoucnu

29. března 2021 ve 20:45

Během březnového lockdownu uspořádala radnice Prahy 5 hned čtyři distanční setkání s občany, kterých se zúčastnilo přes sto lidí. Úřad počítá s on-line mítinky i do budoucna.

Praha 4 je i nadále proti výstavbě administrativního centra nedaleko stanice metra Budějovická

17. března 2021 ve 21:36

Rada čtvrté městské části se na svém dnešním zasedání jednohlasně ohradila proti postupu odboru stavebního řádu pražského magistrátu, který svým rozhodnutím z 11. března již podruhé během dvou let zrušil rozhodnutí stavebního odboru Úřadu MČ Praha 4, kterým byla zamítnuta žádost o vydání...

Další články
Nahoru