dnes
Sobota - skorojasno
20°C
zítra
Neděle - jasno
22°C
pozítří
Pondělí - jasno
23°C
V Praze 5 došlo k nárůstu kriminality, městská část se potýká s nedostatkem strážníků i policistů
Jezdecká hlídka na koních. Foto: archiv

V Praze 5 došlo k nárůstu kriminality, městská část se potýká s nedostatkem strážníků i policistů

Na území městské části Praha 5 bylo v loňském roce evidováno na čtyři tisíce deliktů, což je v meziročním srovnání zhruba pětiprocentní nárůst. Objasněnost byla více než čtvrtinová. I přes mírný nárůst zaznamenaný policisty a strážníky se většina obyvatel Prahy 5 cítí ve svém okolí bezpečně. Ukázal to výsledek ankety, kterou uskutečnila radnice.   

Tradičně nejvyšší podíl na trestné činnosti měly majetkové delikty (61 procent). Meziroční nárůst tohoto druhu kriminality byl skoro 23 procent. Citelně přibyly případy kapesních krádeží i odcizených vozidel. Míra násilných trestných činů se příliš nezměnila. Loni došlo i k jedné vraždě, kterou policisté objasnili.

Pozitivní zprávou je, že v oblasti drogové kriminality policisté meziročně šetřili podstatně méně prohřešků. V této oblasti evidovali celkem 51 případů, které se podařilo zachytit díky 311 policejním a dopravně bezpečnostních akcí ve spolupráci s BESIPEM zaměřených na potírání pouliční kriminality, jako je drogová trestná činnost, kapesní krádeže, pouliční prostituce, vloupání do vozidel nebo podávání alkoholu mladistvým.

„Nejen jako starostku, ale i matku tří synů a bývalou ředitelku školy mě nenechává klidnou nepořádek a pohyb bezdomovců, uživatelů drog, opilců a zlodějů například kolem Smíchovského nádraží, Anděla, nebo na několika místech Plzeňské ulice. Potvrzují to i respondenti naší ankety, která zjišťovala, jak vnímají bezpečnost v ulicích Prahy 5 její obyvatelé. I oni tato místa často zmiňují,“ uvedla starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS).

V souvislosti s chováním těchto problematických osob je spojený také nárůst přestupků proti veřejnému pořádku. Ze statistiky Obvodního ředitelství Městské policie Praha 5 totiž vyplývá, že v roce 2019 došlo ke spáchání více než 13 tisíc přestupků proti veřejnému pořádku, což představuje v meziročním srovnání osmiprocentní nárůst.

V dlouhodobém měřítku však počet tohoto typu přestupku klesá, ve srovnání s rokem 2012, kdy jejich počet přesahoval číslo 26 tisíc, je dnes počet přestupků proti veřejnému pořádku na poloviční úrovni.

Samostatnou kapitolou jsou dopravní přestupky, jejichž počet se loni meziročně zvýšil o šest procent na více než 75 tisíc, oproti roku 2017 jde ale o zvýšení až o 40 procent. Nejčastěji se řešilo porušení zákazu zastavení a stání na chodníku tam, kde to není dovoleno.

Nárůst kriminality na Praze 5 je spojený s podstavem služebních míst policistů na Obvodním ředitelství Policie Praha II, do kterého spadá monitorování bezpečnosti nejen na území Prahy 2, ale i Prahy 5. Na tomto společném okrsku bylo k 1. lednu 2019 evidováno celkem 136 neobsazených služebních míst a o rok později k 1. lednu 2020 dokonce už 160. 

„Drtivá část volných neobsazených míst je v současnosti evidována na útvarech uniformované složky policie, celkem 137 míst, devatenáct volných míst jsme evidovali na útvarech služby kriminální policie a vyšetřování, čtyři místa jsou neobsazená u servisních útvarů. Pouze pro srovnání uvádím, že personální podstav k 1. lednu 2017 činil 83 volných služebních míst. Za tři roky se tak podstav zdvojnásobil,“ konstatoval ředitel Obvodního ředitelství policie Praha II David Körner.

Významný nedostatek strážníků řeší i městská policie. „Velmi oceňuji práci obou policejních sborů, že i v době zásadních personálních podstavů zajišťují bezpečnost občanů a udržují úroveň kriminality v Praze 5 na historicky nejnižších úrovních. Společně s paní starostkou jsme v kontaktu s řediteli městské i státní policie pro Prahu 5 a řešíme společně, jak zlepšit personální situaci obou složek,“ řekl radní Prahy 5 Petr Lachnit (ANO).

Na jeho slova navazuje ředitel obvodního ředitelství Městské policie Praha 5 Zdeněk Hejna: „Jestliže chceme Pětku bezpečnější, bez nepořádku, musíme vyřešit přetrvávající podstav nás městských strážníků i policistů České republiky. Spolu s městskou částí se obě bezpečnostní složky snažíme, abychom novými nábory situaci výrazně vylepšili. Chtěl bych tímto poděkovat paní starostce Zajíčkové i panu radnímu Lachnitovi za podporu a součinnost, bez níž bychom se neobešli.“

Přestože se Praha 5 potýká s lehkým nárůstem kriminality, její obyvatelé se zde cítí převážně bezpečně. Vyplývá to z již zmíněné ankety radnice páté městské části. Podle ní se 78 procent respondentů cítí bezpečně, dalších 15 procent se spíše necítí bezpečně a pouze 5 procent z nich se v Praze 5 necítí bezpečně vůbec. Jako klidné lokality vnímají Barrandov, Cibulku a Malvazinky. Naopak nepříznivě hodnotí Anděl, Smíchovské nádraží a Plzeňskou ulici.

Dalším zajímavým údajem je, že 88 procent dotázaných pak nezná strážníka ve své ulici. A to je něco, co by do budoucna starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková chtěla změnit. „Pokud by strážníci byli v pravidelném a užším kontaktu s místními, mohli by lépe pomáhat při řešení jejich každodenních starostí s občanským soužitím i veřejným pořádkem,“ uvedla.

Ankety „Cítíte se v Praze 5 bezpečně?“ se účastnilo 878 občanů Prahy 5, přičemž 75 procent z nich by zvýšilo počet policistů a strážníků. Nejvíce jim vadí narkomani, bezdomovci, nepořádek a lidé pod vlivem alkoholu.


Svatováclavský pochod v Praze 13

Dnes ve 21:49

Praha 13 společně se Střediskem sociálních služeb zvou v pátek 25. září nejen seniory na již tradiční Svatováclavský pochod. Startuje se v 10 hodin od Střediska sociálních služeb Prahy 13.

V Suchdole a Uhříněvsi nepoteče příští týden voda

Včera ve 20:56

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na další týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Sobota: Odpoledne v Praze 15

Včera v 18:46

Odpoledne plné zábavy, sportovních a uměleckých výkonů s mnohými atrakcemi, workshopy a překvapení.

Měsíc zdravé Šestky: Vyzkoušejte zdarma, co vás baví

Včera v 11:09

Akce Měsíc zdravé Šestky umožňuje dětem i dospělým vyzkoušet zdarma nejrůznější aktivity, kterými lze trávit volný čas. Praha 6 ve spolupráci s více než 35 volnočasovými organizacemi na území šesté městské části připravila program na celý měsíc.

Hledá se jubilejní desátá Alej roku

Včera v 07:54

V celostátní anketě Alej roku spolku Arnika je dosud nominováno 22 alejí, z Prahy zatím žádná. Loni v Praze bodovala Klíčovská alej na Proseku, za celou republiku památná alej u Rakovnického potoka. 

Praha 9 zve do Parku Přátelství

Včera v 07:49

Vystoupení kapel, soutěže a sportovní disciplíny pro děti v parku Přátelství na Proseku 20. září od 14 do 18 hodin. 

Další články
Nahoru