Dnes Pondělí - jasno 33°C
Zítra Úterý - prehanky-dest 24°C
Pondělí 27. 6. 2022
Svátek má Ladislav
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
V Praze 3 na podzim přibudou strážníci. Místo pokut se budou více starat o bezpečnost, říká starosta Bellu
Strážníků Městské policie je v Praze nedostatek. Ilustrační foto: archiv

V Praze 3 na podzim přibudou strážníci. Místo pokut se budou více starat o bezpečnost, říká starosta Bellu

Jak se nové koalici na Praze 3, která byla vytvořena v červnu, podařilo splnit cíle, které si určila? Podaří se v ulicích třetí městské části zvýšit počet strážníků a celkově zvýšit bezpečnost? Na Trojce chybí do požadovaného stavu 20 strážníků. Daří se připravovat změny ve školství? Na tyto a další otázky odpovídal starosta Prahy 3 Alexander Bellu (ODS / Koalice pro Prahu 3).

Když vznikla v polovině června na radnici třetí městské části nová koalice, oznámila vytvoření Plánu jistoty pro Prahu 3. Jak vypadá jeho plnění?
Plán jistoty měl tři hlavní body bezpečnost, stabilizace rozpočtu a další kolo privatizace bytů. Všechny tři body jsme splnili.

V červenci jste se obrátil na ředitele Městské policie Eduarda Šustera s prosbou, aby měla městská policie Prahy 3 přidělených více strážníků, protože současný podstav je přes dvacet lidí. Máte příslib, kdy dojde k navýšení stavů?
Ano, mám od pana Šustera příslib, že nábor nových strážníků pro naši městskou část proběhne již během podzimu. Mým cílem v rámci těchto schůzek bylo naplnit slib, který jsem dal při nástupu do funkce občanům, tedy zlepšit bezpečnost a veřejný pořádek v Praze 3 a prvním logickým krokem je, abychom měli dostatek policistů, kteří ale nebudou rozdávat pokuty za parkování, ale starat se o bezpečnost občanů. Na to jako starosta dohlédnu.

Jak vnímáte nyní problematiku bezdomovectví na území „trojky“? Váš přístup, kterým jste se chtěl po nástupu do funkce starosty na tuto oblast zaměřit, vyvolával kontroverze…
Já se kontroverzí neobávám, jde mi především o bezpečnost našich občanů. Prvním mým krokem bylo nabrat více policistů a narovnat tak současný podstav. To jsem popsal v předchozí odpovědi. Na to nyní následuje druhý krok. Jelikož sám starosta ne vždy může zařídit všechno sám, spojil jsem se se starostkou Prahy 2 a poslankyní ODS Janou Černochovou a společně jsme připravili konkrétní plán pro zlepšení bezpečnosti a veřejného pořádku v Praze.


Nejde přitom jen o problémy s opilými bezdomovci, ale i s drogově závislými. Jde nám o dvě jednoduché věci. První je, že starosta bude mít vliv na výběr obvodního ředitele městské policie a bude mít také vliv na stanovování priorit této policie. Tím pádem budu moci konkrétně tlačit na to, aby policie méně dávala pokuty za špatné parkování a více se zaměřila na bezpečnost a recidivu některých problematických obyvatel naší městské části. Tím plynule přechází k druhému kroku a tím je princip třikrát a dost. Za tři opakované přestupky totožného charakteru chci, aby mohla obec či městská část recidivisty ze svého území dočasně vykázat. Není to nic nového a v minulosti se to v praxi již osvědčilo. Nakonec samozřejmě budu jako doteď také podporovat nepolitické a prospěšné neziskové organizace, které právě s těmito bezdomovci i drogově závislými pracují a snaží se je vrátit zpět do normálního života, nebo alespoň stabilizovat, aby neohrožovali občany Prahy 3. Bohužel tyto dva kroky nelze zvládnout během čtyř měsíců mého působení, ale věřím, že mi občané ve volbách dají svou důvěru a budu moci ve zlepšování bezpečnosti v naší městské části pokračovat.

bellu-k

Alexandrer Bellu

Nové vedení Prahy 3 také v červnu oznámilo, že se v krátkém období od voleb zaměří na školství…
Radní pro školství, paní Říhová začala intenzivně s řediteli komunikovat, a i já připravuji společné setkání s nimi. Cílem je, rozvázat ředitelům ruce od byrokracie, aby měli více času zaměřovat se na samotnou kvalitu výuky a výběr kvalitních kantorů. V rámci Koalice pro Prahu 3, kterou nyní vedu do voleb, také chceme intenzivnější výuku cizích jazyků či větší mezinárodní spolupráci, protože kde lépe se studenti naučí například německy než v samotném Německu. Současně s tím také chceme dobrým učitelům, kteří vzdělávají děti našich občanů, nabídnout služební byty a udržet si je tak v našich školách.

Dopravní komplikace na Žižkově už měsíce působí rekonstrukce ulice Husitská. Má Praha 3 možnost nějak tlačit na uspíšení termínů a děje se to?
Přestože stavbu má na starosti magistrát a TSK a my do toho nemůžeme moc mluvit, mě můj kolega z Koalice pro Prahu 3, Mojmír Mikuláš, pravidelně o stavu informuje. Chodí stavbu kontrolovat, působí na příslušné orgány a dělá vše pro to, aby byla Husitská co nejdříve zprovozněna. Povedlo se mu tak dosáhnout symbolické první vlaštovky a začátkem října byla Husitská zprovozněna alespoň jednosměrně do centra. Rozhodně jsem v této oblasti s pokrokem od nástupu nové Rady v červnu, velmi spokojen a kolegovi bych chtěl za jeho usilovnou práci poděkovat.

Předpokládám, že ne všechny cíle, které jste si na končící volební období dával, se stihnou realizovat. Na co byste se zaměřil v tom dalším, pokud dostanete od voličů opět důvěru?
Na co se chceme v naší Koalici pro Prahu 3 zaměřit, lze shrnout naším heslem: Praha 3, adresa budoucnosti. To znamená, že nabízíme občanům jasnou vizi rozvoje naším městské části. Chceme, aby se Trojka stala bezpečnou a čistou městskou částí. Chceme se dál zodpovědně starat a podporovat zdravotnická a sociální zařízení, která pečují o ty nejzranitelnější členy naší společnosti. Chceme, aby naše městská část byla moderní a udávala krok zbytku Prahy. Zkrátka chceme, aby právě u nás v Praze 3 chtěli lidé bydlet a hlavně mohli bydlet, a to i v nově postavených bytech. A konečně chceme kvalitní vzdělání pro naše děti. Aby se kdekoli a kdykoli mohla jakákoli vize stát skutečností, je potřeba, aby byl na radnici pořádek, stabilita a řád. Pokud ale místo toho vládne chaos a anarchie, nikam se neposuneme a naši městské části ujede vlak. I proto bych si dovolil na všechny občany naší městské části apelovat: nevykašlete se na to a přijďte 5. a 6. října k volbám. Rozhodnete tím o budoucnosti Prahy 3.


Autor: red

Zastupitelé Prahy 4 se sejdou na 21. zasedání, radnice zveřejnila program

Včera v 09:53

V zasedacím sále 301 na historické Nuselské radnici (Táborská 500) se ve středu 29. června uskuteční od 13 hodin 21. zasedání zastupitelstva Prahy 4. Informoval o tom mluvčí městské části Jiří Bigas.

Zastupitelstvo Prahy 17 schválilo vypsání tendru na pečovatelský dům

25. června 2022 v 10:06

Stavba domu s pečovatelskou službou (DPS) v pražských Řepích by měla odhadem stát 380 milionů korun. Kapacita domova je plánovaná pro 125 osob. Vyplývá to z usnesení zastupitelstva Prahy 17, které schválilo vypsání zadávacího řízení na stavitele DPS. Informovala...

Zastupitelé Prahy 15 se sejdou na mimořádném zasedání

23. června 2022 v 07:11

Osmé mimořádné zasedání ZMČ Praha 15 se koná dne 24. června od 17 hodin v Kulturním centru Varta, Boloňská 310, Horní Měcholupy. Zasedání bude opět vysíláno on‑line.

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou na zasedání

22. června 2022 ve 20:24

Ve čtvrtek 23. června se bude v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9) konat 16. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14. Začátek je v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17.30 hodin.  

Další články
Nahoru