dnes
Neděle - mlha
0°C
zítra
Pondělí - zatazeno
5°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
7°C
V Praze 3 mají strany návrh koaliční smlouvy, podepíší ji v úterý
Starostou Prahy 3 by se měl stát lídr kandidátky TOP 09 a STAN Jiří Ptáček. Foto: top09praha3.cz

V Praze 3 mají strany návrh koaliční smlouvy, podepíší ji v úterý

TOP 09 a STAN, Piráti a Zelení mají návrh koaliční smlouvy budoucí vlády v Praze 3. Post starosty podle návrhu smlouvy obsadí zástupce TOP 09 a STAN, jejichž lídrem je Jiří Ptáček. Strany plánují koaliční smlouvu podepsat v úterý ve 12 hodin, poté se od 15 hodin koná ustavující zastupitelstvo, kde se bude volit nové vedení. Volby v Praze 3 vyhrála Koalice pro Prahu 3 (ODS, KDU-ČSL, Svobodní), která zřejmě skončí v opozici.

Po volbách, které se konaly 5. a 6. října, začaly TOP 09 a STAN jednat jak s Piráty a Zelenými, tak s Koalicí pro Prahu 3 a jejím lídrem, dosavadním starostou Alexandrem Bellu (ODS). Nakonec se ostatní strany rozhodly vítěze voleb obejít.

Koalice pro Prahu 3 získala 22,2 procenta hlasů a deset mandátů v 35členném zastupitelstvu. TOP 09 a STAN získaly ve volbách 21,1 procenta hlasů a devět zastupitelů, Piráti mají osm mandátů a Zelení a nezávislí tři zastupitele. Uspělo ještě hnutí ANO, které získalo pět zastupitelů.

Podle návrhu koaliční smlouvy získá koalice TOP 09 a STAN kromě postu starosty také jednoho místostarostu, jednoho uvolněného a jednoho neuvolněného radního. Piráti budou mít místostarostu, jednoho uvolněného a dva neuvolněné členy rady a Zelení obsadí třetí post místostarosty. Uvolnění členové rady za funkci dostávají plat.

Konkrétní personální složení vedení žižkovské radnice zatím není jasné, ale Piráti už v minulosti uvedli, že starostou bude Ptáček a lídři Pirátů Štěpán Štrébl a Zelených Ondřej Rut se stanou místostarosty.

Nová koalice chce podle navržené smlouvy například sázet nové stromy v ulicích, zrekonstruovat náměstí Jiřího z Poděbrad na Vinohradech a další veřejná prostranství, prosazovat vedení trasy metra D na Žižkov, investovat do bytového fondu a školských zařízení či zmodernizovat sportovní areál Pražačka.

Koalice chce také pokračovat v připravovaných rekonstrukcích významných ulic a prosadit proměnu Olšanské. V oblasti dopravy se chce budoucí vedení Prahy 3 zaměřit také na lepší podmínky pro cyklistickou dopravu nebo rozšíření počtu parkovacích míst pomocí rekonstrukcí garáží v majetku městské části.

Mezi dolním Žižkovem a náměstím Jiřího z Poděbrad by měl jezdit autobus. Radnice by pod novým vedením měla také lépe informovat občany a umožnit jim přístup ke všem důležitým dokumentům, stejně jako možnost se vyjadřovat k připravovaným projektům.

Na žižkovské radnici do poloviny letošního roku vládla TOP 09, ODS, ČSSD a Volba pro město – NK pod vedením starostky Vladislavy Hujové z TOP 09. Koalice se proměnila poté, co Hujová koncem letošního května vystoupila z TOP 09.

ODS zareagovala tím, že na zastupitelstvu prosadila její odvolání z funkce a vytvořila obměněnou koalici opřenou o hlasy zastupitelů ČSSD, KDU-ČSL, části TOP 09, Svobodných a Volby pro město. Novým starostou se stal Alexander Bellu z ODS. Hujová ve volbách v Praze 3 kandidovala s hnutím Starostové pro Prahu, která pětiprocentní práh nepřekročila.

Praha 3 má zhruba 75 000 obyvatel. Spadá pod ni Žižkov a části Vinohrad, Vysočan a Strašnic.


Kandidáti na předsedu KDU-ČSL se utkají v debatě

15. ledna 2020 v 05:59

Kandidáti na post předsedy KDU-ČSL, kterými jsou poslanci Jan Bartošek a Marian Jurečka a europoslanec Tomáš Zdechovský, se utkají v debatě v pátek 17. ledna od 14 hodin v Obecním domě v Praze. Debata bude rozdělena do tří bloků a bude přenášena živě na webu a facebooku KDU-ČSL a také na...

Gesce nových radních Prahy 1

14. ledna 2020 ve 23:41

Na mimořádném zasedání Zastupitelstva Městské části Praha 1, konaném v úterý 14. ledna, odvolali zastupitelé dosavadní Radu MČ Praha 1 i předsedy Výborů ZMČ Praha 1 a zvolili nové vedení.

Zastupitelstvo Prahy 12 projedná petici proti zahušťování sídlišť

14. ledna 2020 ve 14:19

Na dnešním jednání zastupitelstva Prahy 12 (od 16 hodin v budově bývalého PRIORu, 2. patro, Sofijské náměstí, Praha 4 – Modřany) bude projednána petice Spolku náš Kamýk proti dalšímu nadměrnému a nekoncepčnímu zahušťování sídlišť, které představují návrhy jednotlivých developerských projektů....

Praha 1 schválila pravidla pro označování provozoven a manuál pro veřejná prostranství

14. ledna 2020 v 10:19

Rada Prahy 1 včera jednomyslně schválila Pravidla pro označování provozoven v centru, která v prosinci přijala rada hlavního města. Stalo se tak ve stejný den, kdy v centru začala demontáž telefonních budek, o kterou zástupci Prahy 1 dlouhodobě usilovali. Z Pražské památkové zóny by měly být...

Další články
Nahoru