dnes
Neděle - skorojasno
12°C
zítra
Pondělí - jasno
12°C
pozítří
Úterý - skorojasno
12°C
V Praze 3 jsou už téměř tři stovky stojanů se zásobníky na sáčky pro pejskaře
Foto: MČ Praha 3

V Praze 3 jsou už téměř tři stovky stojanů se zásobníky na sáčky pro pejskaře

Aktuálně je na úřadu Prahy 3 přihlášeno 2697 psů, z toho 2578 žije v bytech. Radnice už v polovině loňského roku apelovala na pejskaře a dočasnými nástřiky na chodnících je chtěla motivovat k tomu, aby po svých psech uklízeli. Vznikla tak kampaň s nápisy „Chceme Žižkov ne šiškov?“ nebo „Nezapomněli jste koblížek?“.

Situace se pravidelně zhorší v zimním období, kdy v ulicích napadne sníh a někteří pejskaři si usnadňují život tím, že výkaly z pohodlnosti zahrabou do závěje. O to horší je, když přijde obleva. Chování hrstky nezodpovědných vyvolává nenávist k chovatelům psů obecně i debaty, zda taková zvířata do města vůbec patří.

„Nesmíme ale opominout důležitou společensko-sociální roli, jakou zastávají v životě osamělých seniorů, pro které mohou být často jediným společníkem, nebo jim pomohou zprostředkovat kontakt s ostatními lidmi. Nutnost procházek starší lidi udržuje v kondici a motivuje je vycházet ven. Děti zase přítomnost čtyřnohého tvora v rodině učí zodpovědnosti k živým tvorům nebo pravidelnému plnění povinností. Proto je třeba i v ulicích hledat vzájemný respekt,“ říká starostka a také pejskařka Vladislava Hujová.

Praha 3 se snaží pejskařům zjednodušit úklid rozmístěním stojanů se zásobníky na sáčky, kterých je na území městské části celkem 115. K tomu je v ulicích dalších 179 stojanů, které mají jak zásobník, tak i odpadkový koš na odkládání plných pytlíků s exkrementy. Sáčky se do stojanů doplňují pravidelně v pondělí, středu a pátek, ve čtvrtek a v úterý se obsah košů vyváží.

„Jako pejskař moc dobře vím, že problém není v samotných psech, ale v lidech. Nemůžeme se na naše čtyřnohé mazlíčky zlobit, ale měli bychom po nich uklízet, protože ulice nejsou psími toaletami. Jakmile si tohle, my všichni pejskaři, uvědomíme, problém se vyřeší. Do té doby nezbývá nic jiného, než na problém upozorňovat, důsledně ulice uklízet, snažit se šířit osvětu a jít příkladem. Když už jsme u toho, jestli znáte někoho, kdo po svém psovi neuklízí, prosím řekněte mu to. Třeba se chytne za nos,“ řekl Alexander Bellu (ODS), zástupce starostky.


Další články
Nahoru