dnes
Sobota - jasno
31°C
zítra
Neděle - jasno
31°C
pozítří
Pondělí - bourky
29°C
V Praze 3 byla podepsána smlouva mezi TOP 09 a STAN, Piráty a Zelenými. Otevřeme radnici lidem, slibuje koalice
Krátce před podpisem koaliční smlouvy. Zleva stojí Jiří Ptáček, Štěpán Štrébl, Odřej Rut a Tomáš Mikeska. Foto: JP

V Praze 3 byla podepsána smlouva mezi TOP 09 a STAN, Piráty a Zelenými. Otevřeme radnici lidem, slibuje koalice

Přibližně sedm týdnů po volbách a necelé dva týdny poté, co volební výsledky potvrdil soud, na který se obrátilo hnutí SPD, dnes podepsaly koaliční smlouvu strany, které na Praze 3 chtějí vládnout následující čtyři roky. Dohodu uzavřeli TOP 09 + STAN, Piráti a Zelení. Strany ve volbách získaly dohromady dvacet zastupitelů z 35. Do opozice tak míří ODS, která kandidovala společně s KDU-ČSL a Svobodnými, a hnutí ANO.

Koaliční smlouvu dnes strany podepsaly v obřadní síni žižkovské radnice. Podle jejího znění se starostou stane Jiří Ptáček z TOP 09, místostarosty pak budou Štěpán Štrébl za Piráty, Ondřej Rut za Zelené a Tomáš Mikeska za Starosty a nezávislé.

Dalšími uvolněnými radními pak budou Jan Bína (TOP 09) a Jiří Svrček (Piráti), neuvolněnými radními pak budou Pavel Dobeš (STAN), Pavel Musil a Anna Kratochvílová (oba Piráti). Uvolněným předsedou výboru pro územní rozvoj se stane Matěj Michalk Žaloudek (Zelení). Uvolnění komunální politici pobírají za své působení na radnici plat, protože pro městskou část pracují na plný úvazek, tedy přerušují své dosavadní placené zaměstnání.

„Vyjednávali jsme dlouho, protože usilujeme o koalici, která bude stabilní a vydrží celé čtyři roky. Dnešním dnem se stáváme zaměstnanci 75 tisíc obyvatel Prahy 3. Voliči do zastupitelstva zvolili hodně mladých lidí, kteří nejsou zatíženi spory z minulosti a je z nich cítit nadšení a pozitivní enegie. Našim cílem je dělat konstruktivní politiku a u dlouhodobějších projektů hledat shodu i s opozicí,“ říká kandidát na starostu Jiří Ptáček, volební lídr kandidátky TOP 09 a STAN.

Se změnami vstřícnými k veřejnosti chce nová koalice začít ihned, a proto na ustavující zasedání zastupitelstva připravila i změnu jednacího řádu. V programu zastupitelstva tak nově bude jasně vymezený čas na dotazy a připomínky veřejnosti – zpravidla v 17:00. Lidé tak podle Ptáčka už nebudou muset několik hodin čekat bez jasné představy, kdy se dostanou ke slovu.

„Chceme z radnice udělat přívětivý a otevřený úřad, který poskytne občanům kvalitní služby. Budeme také prosazovat změnu priorit městské policie. Strážníci se musí kromě dohledu nad parkováním více zaměřit i na oblast bezpečnosti, znečišťování veřejného prostoru a dodržování nočního klidu.  Důležitá je také rozpočtová stabilita, profesionální správa majetku obce, kvalitní údržba a úklid veřejného prostoru. Chci, aby radnice nabrala nějaký dlouhodobý směr,” pokračuje Ptáček.

„Piráti se budou zabývat především školstvím, transparentností, IT a životním prostředím. Pomocí transparence a inspirace v zahraničí chceme modernizovat a zefektivnit správu obce. Také chceme zajistit pro děti z Prahy 3 zahraniční výměny, aby se každý deváťák domluvil plynně cizím jazykem,“ říká Štěpán Štrébl, který byl volebním lídrem Pirátů. Náklady na tyto výměnné pobyt by měly dosahovat výše zhruba 600 000 korun. Tyto peníze se podle Štrébla ušetří snížením počtu místostarostů.

„Jako Zelení budeme mít na starosti dopravu, oblast bydlení a sociální politiku. Prioritou bude zklidnění a rekonstrukce hlavních žižkovských ulic a rozjetí programu ,bydlení především, po vzoru Brna. To spočívá v tom, že žádné z dětí, které má trvalý pobyt v Praze 3, nebude muset bydlet na ubytovně,“ říká Ondřej Rut, volební lídr kandidátky Zelení a nezávislí.

„Velkými výzvami je dořešení budoucnosti Nákladového nádraží a dokončení privatizace nájemníkům, kterým to bylo slíbeno,“ sděluje Tomáš Mikeska, budoucí místostarosta pro územní rozvoj, privatizaci a kulturu (STAN).

„Praha 3 je známa pro svou širokou nabídku kulturních akcí, ale i v této oblasti lez ještě hodně věcí zlepšit. Někde se třeba dá i ušetřit, aniž by se snížila kvalita. Mám na mysli například masopust,“ pokračuje.

Masopust pořádala letos městská část už popětadvacáté. Čtyřdenní akce, která svým významem přesahuje hranice třetí městské části, spolkla přes 1,5 milionu korun. „Mohli bychom se dostat na zhruba půl milionu. I za tyto peníze lze uspořádat kvalitní masopust,“ myslí si Mikeska.


Portál Pražana se propojí s Portálem občana, primátor s ministrem podepsali memorandum

23. července 2020 v 10:16

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) včera podepsali Memorandum o dlouhodobé spolupráci na projektech Portál Pražana a Portál občana. Dokument si klade na cíl podpořit rozvoj funkcionalit obou portálových řešení, zvýšit vzájemnou využitelnost portálů ze strany...

Další články
Nahoru