Dnes Neděle - jasno 0°C
Zítra Pondělí - polojasno 0°C
Neděle 5. 2. 2023
Svátek má Dobromila
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
V Praze 3 bude vládnout koalice TOP 09 a STAN, Pirátů, Prahy 3 Sobě a Zelených
Michal Vronský má důvod k radosti, stane se starostou Prahy 3. Foto: TOP 09

V Praze 3 bude vládnout koalice TOP 09 a STAN, Pirátů, Prahy 3 Sobě a Zelených

V Praze 3 se na koalici dohodli TOP 09 a STAN, Piráti, Praha 3 Sobě a Zelení, v 35členném zastupitelstvu budou mít většinu 19 hlasů. ČTK to dnes sdělil volební lídr koalice TOP 09 a STAN Michal Vronský (TOP 09), který se podle dohody stane starostou. Koaliční smlouvu by měly strany podepsat v úterý před pokračováním ustavujícího zastupitelstva, které dříve zastupitelé kvůli absenci dohody dvakrát přerušili. 

Komunální volby v Praze 3, která má 74 300 obyvatel a zahrnuje Žižkov a menší části Vinohrad, Strašnic a Vysočan, vyhrála koalice TOP 09 a STAN se ziskem 11 mandátů. Druhá skončila Koalice pro P3 (ODS, KDU-ČSL) se šesti mandáty, třetí ANO rovněž se šesti a čtvrtí Piráti se čtyřmi zastupiteli. Do zastupitelstva se dostali ještě Zelení, Praha 3 Sobě, koalice Trikolory a SPD a Patrioti pro Prahu 3, každé ze čtyř uskupení má po dvou zastupitelích.

V devítičlenné radě městské části budou mít podle Vronského TOP 09 a STAN pět míst včetně starosty, dvě místa připadnou Pirátům a po jednom Praze 3 Sobě a Zeleným.

Vítězná koalice TOP 09 se STAN od voleb jednala s Piráty, Zelenými a Prahou 3 Sobě, Vronský nicméně před časem na facebooku uvedl, že by před koalicí s 19 hlasy preferoval stabilnější uspořádání se silnějším mandátem. Piráti, Zelení a Praha 3 Sobě ale odmítli spolupráci s ODS.

Dosud v Praze 3 vládla koalice TOP 09 a STAN, Pirátů a Zelených pod vedením starosty Jiřího Ptáčka (TOP 09). Ten ve volbách funkci neobhajoval, v čele letošní kandidátky TOP 09 a STAN ho nahradil jeho stranický kolega Vronský. Praha 3 je spolu s Prahou 11 poslední větší pražskou městskou částí, kde zastupitelé zatím nezvolili nové vedení.


Autor: ČTK

Komrsková: V jednáních o složení pražské koalice se posunujeme správným směrem

2. února 2023 v 19:59

Oceňujeme, že koalice SPOLU si vyřešila svoje interní domácí úkoly, podle jejich volebního výsledku. Nestojíme na místě ale ani v otázkách programových priorit koalice, tento dokument v tuto chvíli dokončujeme. Během pátku bychom měli mít hotovo.

Nové vedení Prahy 11 nesouhlasí se zástavbou na louce u polikliniky Opatovská

30. ledna 2023 v 19:51

Mezi supermarketem Billa a poliklinikou Opatovská je soukromým investorem naplánován záměr výstavby Polyfunkčního komplexu Opatov, takzvaný Sky Opatov. Vedení Prahy 11 využilo možnosti podání námitek, jejichž prostřednictvím vyjádřilo svůj nesouhlas s navrhovanou podobou projektu. Jedenáctá...

Konference přilákala do Sněmovny klíčové aktéry vzdělávání

24. ledna 2023 v 15:14

Pedagogický leadership byl hlavním tématem konference, kterou ve spolupráci s organizací Učitel naživo a redakcí Řízení školy pořádala poslankyně Renáta Zajíčková (ODS). Dvanáct vybraných hostů přineslo v diskuzních panelech svůj úhel pohledu na toto aktuální téma – od leadershipu jako inovace ve...

Další články
Nahoru