Dnes Pátek - prehanky-dest 24°C
Zítra Sobota - bourky 24°C
Pátek 9. 6. 2023
Svátek má Stanislava
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
V Praze 2 vyhrála koalice vedená současnou starostkou, v zastupitelstvu je pět dalších subjektů
Alexandra Udženija a Michal Zuna svými podpisy stvrdili vznik volební koalice SPOLEČNĚ pro Prahu 2. Foto: ODS

V Praze 2 vyhrála koalice vedená současnou starostkou, v zastupitelstvu je pět dalších subjektů

V druhé městské části vyhrála s výrazným náskokem koalice ODS a TOP 09 Společně pro Prahu 2. Druhé bylo uskupení Praha 2 sobě, třetí Piráti. Čtvrté bylo hnutí ANO. Do zastupitelstva se ještě dostaly dvě strany – Starostové a nezávislí a SPD. Vyplývá to z výsledků zveřejněných Českým statistickým úřadem.

V minulém volebním období kandidovaly ODS a TOP samostatně. Občanští demokraté měli 13 mandátů, TOP 09 čtyři. Nyní mají v pětatřicetičlenném zastupitelstvu dohromady 14 mandátů. Koalici vedla do voleb starostka Alexandra Udženija z ODS, která loni v čele radnice nahradila Janu Černochovu, která se stala ministryní obrany.

V uplynulém období bylo v koalici s ODS a TOP 09 i hnutí ANO. To si nyní polepšilo o jeden mandát, má čtyři. Při své premiérové účasti ve volbách dosáhlo uskupení Praha 2 sobě na druhé místo. Za zisk 19,2 procenta mandátů má sedm mandátů, stejně jako třetí Piráti (18,5 procenta).

V zastupitelstvu Prahy 2 budou i Starostové a nezávislí (1 mandát) a SPD (2 mandáty). Kandidovali ještě komunisté, kteří pohořeli (1,2 procenta) a uskupení Dvojka solidární a zelená (4,7 procenta).

Volební účast při letošních volbách byla 41,8 procenta, před čtyřmi lety to bylo 45 procent.


Autor: Jan Puci
Další články
Nahoru