Dnes Úterý - jasno 30°C
Zítra Středa - polojasno 31°C
Úterý 16. 8. 2022
Svátek má Jáchym
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
V Praze 2 přibylo mlhovišť a mlžítek, jsou už na patnácti místech
Do parku Folimanka bylo mlžítko instalováno už loni v létě. Foto: P2

V Praze 2 přibylo mlhovišť a mlžítek, jsou už na patnácti místech

Radnice Prahy 2 nechala rozšířit počet mlžítek a mlhovišť, u kterých se mohou lidé v horkých dnech osvěžit. Nově jsou na Ostrčilově, Palackého a Tylově náměstí a na Výtoni v Podskalí. V druhé městské části jsou na 15 místech.

„Nejrůznější mlžítka a mlhoviště  jsou mezi našimi obyvateli a obzvláště dětmi oblíbená. Jsem proto ráda, že je mohou nalézt na tolika místech, v parcích, na dětských hřištích i na náměstích. V horkých letních dnech, kdy jsou ulice rozpálené, přijdou jistě každému vhod,“ uvedla místostarostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS), která mimo jiné koordinuje projekty programu Udržitelná dvojka, v rámci kterého městská část navrhuje a realizuje opatření v oblasti životního prostředí a adaptace na klimatické změny.

Kromě čtyř nových mlžítek typu „brčko“ na Ostrčilově, Palackého a Tylově náměstí a na Výtoni mohou lidé při procházkách v parcích a na dětských hřištích narazit již tradičně na jedenáct mlhovišť, například v Havlíčkových a Riegrových sadech, na Folimance nebo na Karlově náměstí.

„Městská část Praha 2 se zlepšování úrovně životního prostředí a kvality života ve veřejném prostoru věnuje dlouhodobě. Sází se stromy, rekonstruují parky, obnovují se vodní prvky a umisťují mlhoviště. O jejich konkrétním umístění pak spolurozhoduje společnost Pražské vodovody a kanalizace po posouzení technického i urbanistického hlediska,“ dodal Václav Vondrášek (ODS), místostarosta pro oblast životního prostředí, oblast výstavby a územního rozvoje a oblast památkové péče.

Většina mlhovišť je vybavena solárním panelem a termostatem, který reguluje jejich činnost podle venkovní teploty.

Čtveřice nově instalovaných mlžítek typu „brčko“ je instalovaná na podzemní hydrant, který je součástí vodovodní sítě. Mlhoviště se tak spouští samo, když teplota zařízení stoupne na 23°C.

V Praze je pro horké dny kromě mlžítek řada pítek. Ta jsou například na Klárově u stanice metra A Malostranská nebo na Palackého náměstí u výstupu ze stanice metra B Karlovo náměstí. O pítka se stará městská firma Technická správa komunikací. Přes zimu jsou mimo provoz.


Autor: red
Další články
Nahoru