Dnes Úterý - polojasno 28°C
Zítra Středa - polojasno 27°C
Úterý 27. 7. 2021
Svátek má Věroslav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
V Praze 2 odhalili další pamětní desku hrdinům druhého odboje
Čestná stráž u pamětní desky. Foto: P2

V Praze 2 odhalili další pamětní desku hrdinům druhého odboje

Pamětní deska se jménem kapitána Karla Pavlíka je od dnešního odpoledne na domě číslo 19 v ulici Na Folimance v Praze 2. Hrdina druhého odboje se proslavil především obranou Czajánkových kasáren den před okupací naší republiky nacisty, 14. března 1939, ale i mnoha dalšími aktivitami v řadách odboje. Dům v Nuselském údolí byl jeho posledním útočištěm před zatčením v roce 1942 a následnou popravou v Mauthausenu. 

Slavnostního odhalení desky se přesně 80 let po hrdinském činu kapitána Pavlíka zúčastnila starostka Prahy 2 Jana Černochová spolu s dalšími členy vedení městské části (místostarosta Jaroslav Šolc – OSB, radní Michal Zuna – TOP 09), členové Čsl. obce legionářské, Roty Nazdar a také Iniciativy A., kteří zřízení desky iniciovali.

odhaleni-desky-pavlik Památku kapitána Pavlíka přišli uctít příslušníci Armády ČR v čele s brigádním generálem Miroslavem Hlaváčem, zástupcem náčelníka Generálního štábu, a brigádní generálkou Lenkou Šmerdovou. Nechyběla dokonce ani neteř kapitána Pavlíka, paní Alena Krausová.

„Navazujeme na tradici započatou před dvěma lety, v roce 75. výročí operace Anthropoid. Tehdy jsme na několika vinohradských a novoměstských domech nechali umístit pamětní desky lidem, kteří zde žili a poskytli pomoc parašutistům nebo jejich spolupracovníkům. Ti všichni, stejně jako dnes kapitán Pavlík, si zasluhují naši úctu. Jsou důkazem, že Češi nejsou národem zbabělců a kolaborantů, a to bychom si měli neustále připomínat,“ uvedla starostka Jana Černochová (ODS)

pametni-desky-pavlik „Mohu slíbit, že Praha 2 bude nadále městskou části, která si bude odkaz našich hrdinů ráda připomínat a bude se snažit průběžně vydávat další publikace, aby vzpomínky nezůstaly jen v našich hlavách a srdcích, ale i na papíře,“ dodala.

Kdo byl Karel Pavlík?

Voják a odbojář (19. 10. 1900 – 26. 1. 1943), kapitán Československé armády, povýšený in memoriam na plukovníka. Během okupace se zapojil do odboje v rámci organizace Za vlast, která napomáhala při přesunu československých vojáků k zahraničním jednotkám.

Poté se přestěhoval do Prahy a zde působil v ilegální odbojové organizaci Obrana národa. Stal se jedním ze spolupracovníků štábního kapitána Václava Morávka, legendy československého odboje, a prof. Ladislava Vaňka, vedoucího sokolské organizace Jindra a člena Sokolské revoluční rady, kterého Němci po zatčení přiměli ke spolupráci.

Kapitán Pavlík byl zatčen 4. září 1942 a po řadě výslechů a mučení převezen do koncentračního tábora Mauthausen, kde ho 26. ledna 1943 popravili.

Jeho tělo nebylo nikdy nalezeno, symbolický hrob má v Kostelci nad Černými lesy. Dne 28. října 1999 mu prezident republiky udělil in memoriam Medaili Za hrdinství.


Další články
Nahoru