dnes
Úterý - polojasno
21°C
zítra
Středa - zatazeno
21°C
pozítří
Čtvrtek - polojasno
25°C
V Praze 2 odhalili další pamětní desku hrdinům druhého odboje
Čestná stráž u pamětní desky. Foto: P2

V Praze 2 odhalili další pamětní desku hrdinům druhého odboje

Pamětní deska se jménem kapitána Karla Pavlíka je od dnešního odpoledne na domě číslo 19 v ulici Na Folimance v Praze 2. Hrdina druhého odboje se proslavil především obranou Czajánkových kasáren den před okupací naší republiky nacisty, 14. března 1939, ale i mnoha dalšími aktivitami v řadách odboje. Dům v Nuselském údolí byl jeho posledním útočištěm před zatčením v roce 1942 a následnou popravou v Mauthausenu. 

Slavnostního odhalení desky se přesně 80 let po hrdinském činu kapitána Pavlíka zúčastnila starostka Prahy 2 Jana Černochová spolu s dalšími členy vedení městské části (místostarosta Jaroslav Šolc – OSB, radní Michal Zuna – TOP 09), členové Čsl. obce legionářské, Roty Nazdar a také Iniciativy A., kteří zřízení desky iniciovali.

odhaleni-desky-pavlik Památku kapitána Pavlíka přišli uctít příslušníci Armády ČR v čele s brigádním generálem Miroslavem Hlaváčem, zástupcem náčelníka Generálního štábu, a brigádní generálkou Lenkou Šmerdovou. Nechyběla dokonce ani neteř kapitána Pavlíka, paní Alena Krausová.

„Navazujeme na tradici započatou před dvěma lety, v roce 75. výročí operace Anthropoid. Tehdy jsme na několika vinohradských a novoměstských domech nechali umístit pamětní desky lidem, kteří zde žili a poskytli pomoc parašutistům nebo jejich spolupracovníkům. Ti všichni, stejně jako dnes kapitán Pavlík, si zasluhují naši úctu. Jsou důkazem, že Češi nejsou národem zbabělců a kolaborantů, a to bychom si měli neustále připomínat,“ uvedla starostka Jana Černochová (ODS)

pametni-desky-pavlik „Mohu slíbit, že Praha 2 bude nadále městskou části, která si bude odkaz našich hrdinů ráda připomínat a bude se snažit průběžně vydávat další publikace, aby vzpomínky nezůstaly jen v našich hlavách a srdcích, ale i na papíře,“ dodala.

Kdo byl Karel Pavlík?

Voják a odbojář (19. 10. 1900 – 26. 1. 1943), kapitán Československé armády, povýšený in memoriam na plukovníka. Během okupace se zapojil do odboje v rámci organizace Za vlast, která napomáhala při přesunu československých vojáků k zahraničním jednotkám.

Poté se přestěhoval do Prahy a zde působil v ilegální odbojové organizaci Obrana národa. Stal se jedním ze spolupracovníků štábního kapitána Václava Morávka, legendy československého odboje, a prof. Ladislava Vaňka, vedoucího sokolské organizace Jindra a člena Sokolské revoluční rady, kterého Němci po zatčení přiměli ke spolupráci.

Kapitán Pavlík byl zatčen 4. září 1942 a po řadě výslechů a mučení převezen do koncentračního tábora Mauthausen, kde ho 26. ledna 1943 popravili.

Jeho tělo nebylo nikdy nalezeno, symbolický hrob má v Kostelci nad Černými lesy. Dne 28. října 1999 mu prezident republiky udělil in memoriam Medaili Za hrdinství.


Praha 11 prodloužila spolupráci se ScioŠkolou. Chce umožnit dětem co nejširší nabídku vzdělávání

Dnes v 11:35

Nejméně do roku 2030 bude mít oblíbená ScioŠkola zajištěny v Praze 11 prostory pro své působení. Prodloužení podnájmu dala v minulých dnech zelenou Rada městské části.

Po nehodě v Praze 6 hořelo osobní auto

11. července 2019 v 07:45

Deset minut před koncem včerejšího dne zasahovala jednotka pražských hasičů u nehody osobního auta v ulici Horoměřická v Praze 6.

Další články
Nahoru