Dnes Čtvrtek - mlha 3°C
Zítra Pátek - oblacno 0°C
Čtvrtek 7. 12. 2023
Svátek má Ambrož, Benjamín
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
V Praze 2 je už druhý krizový byt pro ženy ohrožené domácím násilím
Slavnostní otevření krizového bytu. Zleva je starostka Prahy 2 Alexandra Udženija, radní a poslanec Michal Zuna, ředitelka organizace Rosa Marie Vavroňová a radní Prahy 2 Renáta Kašická. Foto: se svolením MČ Praha 2

V Praze 2 je už druhý krizový byt pro ženy ohrožené domácím násilím

Nezisková organizace ROSA dnes za podpory Prahy 2 otevřela druhý krizový byt určený pro ženy ohrožené domácím násilím. K dispozici je deset lůžek. Je v něm i zázemí krizové telefonní linky. Ta bude nově fungovat na čísle 800 605 080 v celodenním režimu. V ubytovacím zařízení, které organizaci dala k dispozici radnice druhé městské části, je deset lůžek. Týrané ženy mohou v bytě dle zákona pobývat až 7 dní. Novináře o tom dnes informovali ředitelka ROSA Marie Vavroňová a zástupci Prahy 2.

Starostka Prahy 2 Alexandra Udženija a radní pro bezpečnost Michal Zuna dnes společně s pracovníky organizace ROSA – centrum pro ženy otevřeli nový krizový byt určený pro oběti domácího násilí. Jedná se v pořadí již o druhý takový byt, který městská část Praha 2 pomáhající organizaci ROSA poskytla. První byl předán do užívání loni na podzim, jsou v něm čtyři lůžka.  

„Statistiky domácího násilí jsou neúprosné. Je alarmující, že právě během pandemie narostl počet případů na dvojnásobek. Jako žena považuji jakékoli násilí ze strany partnera nebo rodinného příslušníka za nepřijatelné. O to více podporuji spolu s ostatními radními vzdělávací aktivity, projekty zaměřené na pomoc a ochranu obětí trestných činů nebo prevenci kriminality,“ uvedla starostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS).

Krizový byt má 150 metrů čtverečních. V celodenním režimu zde budou ubytovaným klientkám poskytovat krizovou pomoc vyškolené pracovnice organizace. Ubytovací službu v bytě v budou moci využít nejen ženy s dětmi, ale i bezdětné oběti domácího násilí. Právě ty se v klasických azylových domech určených pro matky s dětmi neubytovávají. 

„Pro nás v Praze 2 je bezpečnost prioritou. Jsem rád, že se nám podařilo v rekordně krátkém čase sehnat další byt a společně se nám tak daří pomáhat ženám i matkám s dětmi, které jsou v bezprostředním ohrožení. Oběti domácího násilí potřebují ochranu a pomoc okamžitě. Možnost odejít od násilníka do bezpečí je pro ně zcela zásadní,“ vysvětlil Michal Zuna (TOP 09), radní Prahy 2 pro oblast bezpečnosti.

„Nejen v Praze, ale i v celé České republice je specializovaných pobytových a krizových služeb pro osoby ohrožené domácím a sexuálním násilím dlouhodobě nedostatek. O to víc si ceníme spolupráce s radnicí Prahy 2, která nám pomohla vytvořit bezpečné zázemí v rámci krizové intervence a podporuje nás dlouhodobě i v rámci grantů,“ řekla Marie Vavroňová.

Organizace ROSA, od jejíhož založení uplynulo už 29 let, působí v Praze 2 dlouhodobě. Obětem domácího násilí poskytuje komplexní sociální službu. Klientky mohou kromě sociálně právního poradenství využít také psychologické a právní poradenství či pomoc při komunikaci s úřady a soudy.

U pobytové služby ROSA nabízí ženám také pomoc s hledáním zaměstnání a umisťováním dětí do vzdělávacích institucí. Kromě bytu krizové pomoci s dostupností 24/7 ROSA převede ve středu 15. června do nonstop provozu i bezplatnou krizovou linku pro oběti domácího násilí 800 60 50 80. Linku s tímto číslem založila ROSA loni v září, nyní ji chce organizace více propagovat. 

„Krizový pobyt a bezplatná nonstop linka jsou jen jednou z části projektu ROSALIN – centra komplexní krizové pomoci pro oběti domácího a genderově podmíněného násilí. Patří do něj i dlouhodobý pobyt v bezpečném domě s utajenou adresou, odborné poradenství, dlouhodobá podpora a psychologické či právní služby,“ uvedla vedoucí krizové pomoci Branislava Marvánová Vargová.


Autor: Jan Puci

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

Dnes v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

Včera ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

Včera v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Praha dokončila 57 projektů pro adaptaci na změnu klimatu, další chystá

5. prosince 2023 v 17:07

Pražské městské části, odbory Magistrátu hl. m. Prahy a městské organizace v letech 2022–2023 úspěšně ukončily 57 projektů v celkové hodnotě 377 milionů korun, které pomohou Praze s adaptací na změnu klimatu. Do Zásobníku bylo nově zařazeno 75 projektů a...

Lokální fórum Prahy 14 na Plechárně

5. prosince 2023 v 11:13

Lokální fórum, kterého se zúčastní političtí zástupci radnice Prahy 14 a zaměstnanci úřadu, se uskuteční ve středu 13. prosince od 17:30 hodin ve volnočasovém centru Plechárna.

Další články
Nahoru