Dnes Pondělí - prehanky-snih 2°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 3°C
Pondělí 30. 1. 2023
Svátek má Robin
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
V Praze 2 je už druhý krizový byt pro ženy ohrožené domácím násilím
Slavnostní otevření krizového bytu. Zleva je starostka Prahy 2 Alexandra Udženija, radní a poslanec Michal Zuna, ředitelka organizace Rosa Marie Vavroňová a radní Prahy 2 Renáta Kašická. Foto: se svolením MČ Praha 2

V Praze 2 je už druhý krizový byt pro ženy ohrožené domácím násilím

Nezisková organizace ROSA dnes za podpory Prahy 2 otevřela druhý krizový byt určený pro ženy ohrožené domácím násilím. K dispozici je deset lůžek. Je v něm i zázemí krizové telefonní linky. Ta bude nově fungovat na čísle 800 605 080 v celodenním režimu. V ubytovacím zařízení, které organizaci dala k dispozici radnice druhé městské části, je deset lůžek. Týrané ženy mohou v bytě dle zákona pobývat až 7 dní. Novináře o tom dnes informovali ředitelka ROSA Marie Vavroňová a zástupci Prahy 2.

Starostka Prahy 2 Alexandra Udženija a radní pro bezpečnost Michal Zuna dnes společně s pracovníky organizace ROSA – centrum pro ženy otevřeli nový krizový byt určený pro oběti domácího násilí. Jedná se v pořadí již o druhý takový byt, který městská část Praha 2 pomáhající organizaci ROSA poskytla. První byl předán do užívání loni na podzim, jsou v něm čtyři lůžka.  

„Statistiky domácího násilí jsou neúprosné. Je alarmující, že právě během pandemie narostl počet případů na dvojnásobek. Jako žena považuji jakékoli násilí ze strany partnera nebo rodinného příslušníka za nepřijatelné. O to více podporuji spolu s ostatními radními vzdělávací aktivity, projekty zaměřené na pomoc a ochranu obětí trestných činů nebo prevenci kriminality,“ uvedla starostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS).

Krizový byt má 150 metrů čtverečních. V celodenním režimu zde budou ubytovaným klientkám poskytovat krizovou pomoc vyškolené pracovnice organizace. Ubytovací službu v bytě v budou moci využít nejen ženy s dětmi, ale i bezdětné oběti domácího násilí. Právě ty se v klasických azylových domech určených pro matky s dětmi neubytovávají. 

„Pro nás v Praze 2 je bezpečnost prioritou. Jsem rád, že se nám podařilo v rekordně krátkém čase sehnat další byt a společně se nám tak daří pomáhat ženám i matkám s dětmi, které jsou v bezprostředním ohrožení. Oběti domácího násilí potřebují ochranu a pomoc okamžitě. Možnost odejít od násilníka do bezpečí je pro ně zcela zásadní,“ vysvětlil Michal Zuna (TOP 09), radní Prahy 2 pro oblast bezpečnosti.

„Nejen v Praze, ale i v celé České republice je specializovaných pobytových a krizových služeb pro osoby ohrožené domácím a sexuálním násilím dlouhodobě nedostatek. O to víc si ceníme spolupráce s radnicí Prahy 2, která nám pomohla vytvořit bezpečné zázemí v rámci krizové intervence a podporuje nás dlouhodobě i v rámci grantů,“ řekla Marie Vavroňová.

Organizace ROSA, od jejíhož založení uplynulo už 29 let, působí v Praze 2 dlouhodobě. Obětem domácího násilí poskytuje komplexní sociální službu. Klientky mohou kromě sociálně právního poradenství využít také psychologické a právní poradenství či pomoc při komunikaci s úřady a soudy.

U pobytové služby ROSA nabízí ženám také pomoc s hledáním zaměstnání a umisťováním dětí do vzdělávacích institucí. Kromě bytu krizové pomoci s dostupností 24/7 ROSA převede ve středu 15. června do nonstop provozu i bezplatnou krizovou linku pro oběti domácího násilí 800 60 50 80. Linku s tímto číslem založila ROSA loni v září, nyní ji chce organizace více propagovat. 

„Krizový pobyt a bezplatná nonstop linka jsou jen jednou z části projektu ROSALIN – centra komplexní krizové pomoci pro oběti domácího a genderově podmíněného násilí. Patří do něj i dlouhodobý pobyt v bezpečném domě s utajenou adresou, odborné poradenství, dlouhodobá podpora a psychologické či právní služby,“ uvedla vedoucí krizové pomoci Branislava Marvánová Vargová.


Autor: Jan Puci

Pro Euroklíč na radnici Prahy 9

26. ledna 2023 v 19:10

Euroklíč je speciálně upravený univerzální klíč, který je určen pro osoby se sníženou schopností pohybu a orientace. Slouží k otevření veřejně přístupných sociálních zařízení, výtahů, schodišťových plošin a podobných zařízení.

Praha 13 rozšířila ZŠ Mezi Školami o dvě třídy

25. ledna 2023 ve 22:44

Ve Fakultní základní škole Mezi Školami v Praze 13 vznikly dvě nové třídy pro zhruba 40 předškoláků. Radnice z nevyužitých prostor vytvořila moderní třídy i zázemí, na stavební úpravy dala deset milionů korun. Informovala o tom mluvčí městské části Lucie...

Praha 1 by měla ze Sberbanky získat zpět téměř všechny peníze

25. ledna 2023 ve 22:10

Radnice Prahy 1 je na dobré cestě získat zpět 93 až 100 procent finančních prostředků, které měla před válkou na Ukrajině uloženy ve Sberbank CZ. Informovali o tom zástupci vedení první městské části.

Další články
Nahoru