
V Praze 2 je už druhý krizový byt pro ženy ohrožené domácím násilím
13. června 2022 16:24
Starostka Prahy 2 Alexandra Udženija a radní pro bezpečnost Michal Zuna dnes společně s pracovníky organizace ROSA – centrum pro ženy otevřeli nový krizový byt určený pro oběti domácího násilí. Jedná se v pořadí již o druhý takový byt, který městská část Praha 2 pomáhající organizaci ROSA poskytla. První byl předán do užívání loni na podzim, jsou v něm čtyři lůžka.
„Statistiky domácího násilí jsou neúprosné. Je alarmující, že právě během pandemie narostl počet případů na dvojnásobek. Jako žena považuji jakékoli násilí ze strany partnera nebo rodinného příslušníka za nepřijatelné. O to více podporuji spolu s ostatními radními vzdělávací aktivity, projekty zaměřené na pomoc a ochranu obětí trestných činů nebo prevenci kriminality,“ uvedla starostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS).
Krizový byt má 150 metrů čtverečních. V celodenním režimu zde budou ubytovaným klientkám poskytovat krizovou pomoc vyškolené pracovnice organizace. Ubytovací službu v bytě v budou moci využít nejen ženy s dětmi, ale i bezdětné oběti domácího násilí. Právě ty se v klasických azylových domech určených pro matky s dětmi neubytovávají.„Pro nás v Praze 2 je bezpečnost prioritou. Jsem rád, že se nám podařilo v rekordně krátkém čase sehnat další byt a společně se nám tak daří pomáhat ženám i matkám s dětmi, které jsou v bezprostředním ohrožení. Oběti domácího násilí potřebují ochranu a pomoc okamžitě. Možnost odejít od násilníka do bezpečí je pro ně zcela zásadní,“ vysvětlil Michal Zuna (TOP 09), radní Prahy 2 pro oblast bezpečnosti.
„Nejen v Praze, ale i v celé České republice je specializovaných pobytových a krizových služeb pro osoby ohrožené domácím a sexuálním násilím dlouhodobě nedostatek. O to víc si ceníme spolupráce s radnicí Prahy 2, která nám pomohla vytvořit bezpečné zázemí v rámci krizové intervence a podporuje nás dlouhodobě i v rámci grantů,“ řekla Marie Vavroňová.
Organizace ROSA, od jejíhož založení uplynulo už 29 let, působí v Praze 2 dlouhodobě. Obětem domácího násilí poskytuje komplexní sociální službu. Klientky mohou kromě sociálně právního poradenství využít také psychologické a právní poradenství či pomoc při komunikaci s úřady a soudy.

„Krizový pobyt a bezplatná nonstop linka jsou jen jednou z části projektu ROSALIN – centra komplexní krizové pomoci pro oběti domácího a genderově podmíněného násilí. Patří do něj i dlouhodobý pobyt v bezpečném domě s utajenou adresou, odborné poradenství, dlouhodobá podpora a psychologické či právní služby,“ uvedla vedoucí krizové pomoci Branislava Marvánová Vargová.