Dnes Středa - zatazeno 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 15°C
Středa 29. 5. 2024
Svátek má Maxmilián a Maxim
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V Praze 2 je šest kontejnerů na odkládání použitých stříkaček, možná přibude další
Kontejner FIXPOINT v parku na Karlově náměstí. Foto: JP

V Praze 2 je šest kontejnerů na odkládání použitých stříkaček, možná přibude další

Minulý týden ve čtvrtek proběhla jarní část celopražské bezpečnostní akce Jehla, při které městská policie tradičně procházela dětská hřiště a vytipovaná zákoutí v parcích, zda se tam nepovalovaly použité injekční stříkačky, jehly nebo další nebezpečný materiál. O výsledcích za Prahu 2 informoval místostarosta pro bezpečnost Michal Zuna (TOP 09).

Strážníci zkontrolovali v druhé městské části 14 lokalit a zajistili 8 kusů jehel. Jednu v Čelakovského sadech, jednu v Bělehradské ulici a šest jehel v parku Folimanka. „Z dlouhodobého hlediska naštěstí počet takových nálezů klesá. Situaci se daří zlepšovat díky vynikající spolupráci radnice, městské policie i jednotlivých neziskových organizací, které působí přímo v terénu,“ sdělil Zuna, podle kterého sběr kontaminovaného materiálu po drogově závislých patří k běžné náplni každodenní práce strážníků. 

Bezpečná likvidace použitých injekčních stříkaček a jehel je také hlavním cílem programu FIXPOINT obecně prospěšné společnosti Progressive, se kterou vinohradská radnice spolupracuje už od roku 2017.

Díky tomuto programu jsou na místech, kde dochází k častým nálezům použitých injekčních stříkaček a dalšího infekčního materiálu, instalovány speciální sběrné kontejnery.

Takových míst je aktuálně v Praze 2 šest. Konkrétně dva na Karlově náměstí (v prostoru u kašny u Novoměstské radnice a ve střední části Karlova náměstí) a další v ulici Pod Slovany, u Nuselských schodů, v prostoru nájezdu na cyklostezku U Bulhara a nově od loňského roku i v podchodu u budovy Hlavního nádraží.

Kontejnery připomínající odpadkové koše jsou přístupné 24 hodin a využívat je mohou k likvidaci nalezeného infekčního materiálu nejen samotní uživatelé návykových látek, ale i strážníci. 

Podle Zuny se do kontejnerů každý měsíc vyhodí zhruba 250 kusů stříkaček a dalšího infekčního materiálu. „Ten by se jinak povaloval na hřištích a v parcích, takže jsem za ty nádoby rád,“ sdělil. I když síť šesti kontejnerů v porovnání s ostatními městskými částmi považuje za nadstandardní, přesto městská část přemýšlí o instalaci sběrných nádob do dalších lokalit. „Třeba do svahu v Bělehradské ulici,“ podotkl.

Praha 2 ročně přispívá na realizaci FIXPOINTU zhruba 150 tisíc korun. „Na prevenci kriminality a sociálně-patologických jevů dáváme ročně zhruba milion korun. Zahrnuje to například i preventivní akce na školách,“ sdělil místostarosta.  

Podle něj dělá Praha 2 dostatek pro zvládání negativních důsledků spojených s drogově závislými lidmi, v rámci sítě adiktologických služeb podporuje kolem patnácti programů, včetně těch terénních.

„Síť máme pokrytou dostatečně, pomáháme hodně. Proto nadále trvá náš postoj, kdy odmítáme, aby na našem území vzniklo nízkoprahové centrum, kam by docházeli drogově závislí. Požadujeme decentralizaci. Ať center přibývá, ale jsou mimo centrum Prahy. Uživatelé návykových látek se přece nepohybují jen v Praze 1, 2 nebo 5.


Autoři: red, puc

Den dětí s IZS se bude konat v Parku Přátelství

Dnes v 19:26

Ve čtvrtek 30. května se v proseckém Parku Přátelství bude konat tradiční akce Den dětí s IZS.

Folkové Podviní 2024

Dnes v 05:50

Devatenáct let folku a trampské muziky v kamenném hradišti vysočanského Podviní v Praze 9. Festival Folkové Podviní 2024 se koná 6. června od 16:30 hodin.

Meandry Botiče s průvodcem

Včera ve 20:41

Běžecké trasy s průvodcem – pohyb na čerstvém vzduchu a nepoznaná krajina Prahy 10. Běh po městské části je skvělý způsob, jak ji prozkoumat a zároveň si udržet kondici.

Národopisné dny

Včera v 10:53

Národopisné dny v Národopisném muzeu Národního muzea a přilehlé zahradě Kinských od 31. května do 1. června.

Necvakejte, foťte! Workshop v Praze 13

Včera v 09:52

Ve Fakultní základní škole Mezi Školami proběhl další workshop Necvakejte, foťte!, který dětem přináší možnost přemýšlet o fotografii a naučit se pořizovat skvělé snímky  pod dohledem  profesionálních fotografů. Projekt organizuje od rok 2021 Czech Photo, které sídlí v Czech Photo Centre v Nových...

Žižkovské pivobraní

Včera v 07:08

O víkendu 31. května a 1. června se milovníci piva opět sjedou na Parukářku do Prahy 3, kde na ně budou čekat více než tři desítky minipivovarů. Na pódiu nebude chybět hudební doprovod a další doprovodný program pro malé i velké.

Ošetření stromů v ulicích Benešovská a U Zdravotního ústavu

27. května 2024 v 08:53

V týdnu od 27. května bude probíhat arboristické ošetření stromů v Benešovské ulici, v úseku Ruská – Vlašimská a v části ulice U Zdravotního ústavu. Javory, které tvoří převážnou část stromořadí špatně snášejí městské prostředí a ve velké míře...

Vycházka s průvodcem: Staré Vršovice a jejich historie

27. května 2024 v 07:47

Trasa vycházky bude věnovaná objevování starých Vršovic, jejichž historie sahá do doby středověku. Uvidíte, kde bývaly staré vinice z doby Karla IV., kde se rozkládaly nejstarší usedlosti podél potoka Botiče a také, kde byla stará Vršovická tvrz či zajímavá vila...

SWAPuj s Bronzovkou

26. května 2024 v 07:02

Na swapu v úterý 28. května můžete měnit oblečení, které nám leží ve skříni v naději, že si ho někdy zase oblečete, obuv, která se nám kdysi líbila, ale vlastně se k ničemu nehodí, knihy, které už máte přečtené anebo ty, které jste si před lety koupili, ale nikdy číst...

Praha 13 chce na úřadu obsadit několik pracovních pozic

25. května 2024 ve 20:17

Úřad MČ Praha 13 vypsal výběrová řízení na několik pracovních pozic. Informoval o tom na sociálních sítích.

Malostranský hřbitov: Tanec smrti

25. května 2024 v 09:28

Divadelní průvod, pohřeb smutku, připomínka radostí života ve stylu site-specific, která herce společně s diváky podněcuje k oslavě života, ale nezapomíná ani na lidskou smrtelnost ve čtvrtek 30. května ve 20:30.

Další články
Nahoru