Dnes Pondělí - polojasno 20°C
Zítra Úterý - polojasno 25°C
Pondělí 25. 9. 2023
Svátek má Zlata
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
V Praze 2 je šest kontejnerů na odkládání použitých stříkaček, možná přibude další
Kontejner FIXPOINT v parku na Karlově náměstí. Foto: JP

V Praze 2 je šest kontejnerů na odkládání použitých stříkaček, možná přibude další

Minulý týden ve čtvrtek proběhla jarní část celopražské bezpečnostní akce Jehla, při které městská policie tradičně procházela dětská hřiště a vytipovaná zákoutí v parcích, zda se tam nepovalovaly použité injekční stříkačky, jehly nebo další nebezpečný materiál. O výsledcích za Prahu 2 informoval místostarosta pro bezpečnost Michal Zuna (TOP 09).

Strážníci zkontrolovali v druhé městské části 14 lokalit a zajistili 8 kusů jehel. Jednu v Čelakovského sadech, jednu v Bělehradské ulici a šest jehel v parku Folimanka. „Z dlouhodobého hlediska naštěstí počet takových nálezů klesá. Situaci se daří zlepšovat díky vynikající spolupráci radnice, městské policie i jednotlivých neziskových organizací, které působí přímo v terénu,“ sdělil Zuna, podle kterého sběr kontaminovaného materiálu po drogově závislých patří k běžné náplni každodenní práce strážníků. 

Bezpečná likvidace použitých injekčních stříkaček a jehel je také hlavním cílem programu FIXPOINT obecně prospěšné společnosti Progressive, se kterou vinohradská radnice spolupracuje už od roku 2017.

Díky tomuto programu jsou na místech, kde dochází k častým nálezům použitých injekčních stříkaček a dalšího infekčního materiálu, instalovány speciální sběrné kontejnery.

Takových míst je aktuálně v Praze 2 šest. Konkrétně dva na Karlově náměstí (v prostoru u kašny u Novoměstské radnice a ve střední části Karlova náměstí) a další v ulici Pod Slovany, u Nuselských schodů, v prostoru nájezdu na cyklostezku U Bulhara a nově od loňského roku i v podchodu u budovy Hlavního nádraží.

Kontejnery připomínající odpadkové koše jsou přístupné 24 hodin a využívat je mohou k likvidaci nalezeného infekčního materiálu nejen samotní uživatelé návykových látek, ale i strážníci. 

Podle Zuny se do kontejnerů každý měsíc vyhodí zhruba 250 kusů stříkaček a dalšího infekčního materiálu. „Ten by se jinak povaloval na hřištích a v parcích, takže jsem za ty nádoby rád,“ sdělil. I když síť šesti kontejnerů v porovnání s ostatními městskými částmi považuje za nadstandardní, přesto městská část přemýšlí o instalaci sběrných nádob do dalších lokalit. „Třeba do svahu v Bělehradské ulici,“ podotkl.

Praha 2 ročně přispívá na realizaci FIXPOINTU zhruba 150 tisíc korun. „Na prevenci kriminality a sociálně-patologických jevů dáváme ročně zhruba milion korun. Zahrnuje to například i preventivní akce na školách,“ sdělil místostarosta.  

Podle něj dělá Praha 2 dostatek pro zvládání negativních důsledků spojených s drogově závislými lidmi, v rámci sítě adiktologických služeb podporuje kolem patnácti programů, včetně těch terénních.

„Síť máme pokrytou dostatečně, pomáháme hodně. Proto nadále trvá náš postoj, kdy odmítáme, aby na našem území vzniklo nízkoprahové centrum, kam by docházeli drogově závislí. Požadujeme decentralizaci. Ať center přibývá, ale jsou mimo centrum Prahy. Uživatelé návykových látek se přece nepohybují jen v Praze 1, 2 nebo 5.


Autoři: red, puc

Vinobraní na náplavce 2023

Dnes v 08:55

Oslava babího léta, vína a pohody na Rašínově nábřeží. Projděte vinnou stezkou přímo na náplavce v pátek 29. a v sobotu 30. září.

Praha 1: Odkaz Karla Gotta připomene videomapping na Rudolfinu

Dnes v 07:09

V úterý 3. října proběhne premiéra videomappingu s názvem Odkaz Karla Gotta.

Praha 6: Setkání k zeleni na Hanspaulce

Včera ve 12:32

Radnice Prahy 6 zve k procházce v centrální části Hanspaulky a následné diskuzi na téma péče o zeleň.

IDEA13: Maraton nápadů pro lepší Prahu 13

23. září 2023 v 10:43

Šestý ročník 24hodinových nápadových maratonů Prahy 13 je zpět. Jednotlivci i týmy se mohou hlásit s nápady na zlepšení školství, volnočasových aktivit, bezpečnosti nebo životního prostředí na Třináctce.

Přednáška: Ze srdce a kamene

23. září 2023 v 07:14

Přednáška z cyklu Rok Antonína Švehly Ze srdce a kamene Místa vzpomínek na Antonína Švehlu se koná v pondělí 2. října od 17 hodin.

Vycházka: Park Eden a Slatiny

22. září 2023 ve 12:30

Další architektonická vycházka Prahy 10 s názvem Zábavní park Eden a Slatiny se uskuteční v úterý 26. září od 17 hodin. Potrvá 90 minut a sraz je před vstupem do Muzea fotbalového klubu Slavia v ulice U Slavie. 

Cenu za příkladnou praxi v paliativní medicíně získala sestřička z VFN

22. září 2023 ve 12:11

Opět se konala Celostátní konference paliativní medicíny a v letošním roce se jí zúčastnili i zdravotníci z Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN), a to z nového Oddělení paliativní péče, které vzniklo teprve na konci minulého roku. Cenu za příkladnou praxi v paliativní medicíně letos získala Jana...

Radnice mění poškozené odpadkové koše

22. září 2023 v 11:31

Na Jižním Městě probíhá čištění a výměna odpadkových košů. Ulámané, prokopnuté či ohněm zničené odpadkové koše začala na pokyn Odboru životního prostředí vyměňovat servisní organizace městské části Praha 11 Jihoměstská majetková. Pokud je odpadkový koš počmáraný a není mechanicky poškozený,  bude...

Na náměstí Míru začíná Vinobraní na Grébovce

22. září 2023 v 11:23

Hudebními či tanečními vystoupeními v pátek 22. září odpoledne začíná vinobraní v Havlíčkových sadech (Grébovka). Páteční program zahájí ve 14 hodin hudební vystoupení na náměstí Míru a v sobotu se akce přesune přímo do Grébovky. Na návštěvníky čeká 87 stánků, z nichž 39 bude prodávat víno....

Praha 15: Hostivařský Komunitní den

22. září 2023 v 09:22

V areálu kostela Stětí sv. Jana Křtitele a Komunitního centra Farní dvůr se 7. října od 9 do 19 hodin koná komunitní sousedské setkání s dobročinným bazárkem, kreativní, sportovní, kuchařskou a dalšími dílnami, hrou pro rodiny s dětmi, přednáškou o historii...

Praha 6: Akce Pošli aktovku dál byla úspěšná, vybralo se rekordní množství

22. září 2023 v 08:17

V Praze 6 byl ukončen pátý ročník sběru aktovek a školních pomůcek. Vybralo se rekordní množství, 273 aktovek a nepočítaně školních pomůcek.

Další články
Nahoru