Dnes Pátek - zatazeno 18°C
Zítra Sobota - jasno 22°C
Pátek 29. 3. 2024
Svátek má Taťána
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V Praze 2 je nová pamětní deska. Na památku Hany Epsteinové
Pamětní deska je pokračováním projektu Stopy židovské přítomnosti. Foto: Praha 2

V Praze 2 je nová pamětní deska. Na památku Hany Epsteinové

U vchodu do základní školy v Sázavské ulici 5 byla dnes odhalena pamětní deska židovské vychovatelce Haně Epsteinové. Desku Haně Epsteinové nechala městská část Praha 2 zřídit na počest ženy, která se v synagoze starala o děti vinohradské židovské komunity a později v tom pokračovala i v koncentračním táboře Auschwitz-Birkenau. Tam byla nacisty 8. března 1944 zavražděna.

deska-3-nahled V Sázavské 2 na počátku 50. let stávala synagoga, což připomíná další pamětní deska u vchodu školy. Deska Hany Epsteinové byla umístěna naproti ní, a je tak dalším kamínkem v mozaice tragického osudu židovské komunity na Vinohradech.

Při odhalení desky starostka Prahy 2 Jana Černochová připomněla: „Dnes přidáváme další střípek do projektu Stopy židovské přítomnosti v Praze 2 a připomínáme Hanu Epsteinovou. Ženu, která musela být tak statečná a obětavá, že se o tom dnes mnohým z nás ani nezdá. Nacisté Hanu Epsteinovou zavraždili, když jí bylo pouhých čtyřicet let. Neexistuje jediná její fotografie. Přesto je vzpomínka na ni tak silná, že odhalujeme pamětní desku více než sedmdesát roků po její smrti.“

deska-2-nahled

Pietního aktu se zúčastnil i dokumentarista a autor projektu Stopy židovské přítomnosti v Praze 2 Martin Šmok, který přítomným připomněl život Hany Epsteinové a její život mezi dětmi, o které se starala.

deska-4-nahled Žáci školy, jejíž vchod deska Hany Epsteinové zdobí, zarecitovali básně Krkavec a Modlitba pro holubici. A také zazněla etuda pro housle a violoncello, zkomponovaná studentem Lauderových škol Aturem Efratim.

Pamětní deska je pokračováním projektu Stopy židovské přítomnosti v Praze 2, který městská část již několik let uskutečňuje ve spolupráci s dokumentaristou Martinem Šmokem a Židovským muzeem v Praze.

V rámci tohoto projektu vznikla stejnojmenná publikace a také putovní výstava, která je právě teď k vidění na vinohradské radnici, v hale před živnostenským odborem.

 


Další články
Nahoru