Dnes Neděle - jasno 14°C
Zítra Pondělí - oblacno 12°C
Neděle 3. 3. 2024
Svátek má Kamil
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V Praze 14 skončil další ročník participativního rozpočtu, lidé vybrali sedm projektů k realizaci
Jedním z vybraných projektů je fit park na Lehovci. Foto/vizualizace: Praha 14

V Praze 14 skončil další ročník participativního rozpočtu, lidé vybrali sedm projektů k realizaci

Obyvatelé Prahy 14 v druhé polovině listopadu rozhodli, za co radnice utratí část svého rozpočtu. V rámci online hlasování čtvrtého ročníku participativního rozpočtu Čtrnáctka podle vás dali „zelenou“ čtyřem malým a třem velkým občanským projektům z celkem jedenácti soupeřících. Městská část o tom informovala na svém webu. 

„Kvůli inflaci se zvyšovaly maximální náklady jednotlivých projektů. Výdaje na takzvaný malý projekt nesměly přesáhnout 300 tisíc korun, výdaje na velký 2,5 milionu korun. V rozpočtu projektu musí být zahrnuty i výdaje na jeho udržitelnost po dobu následujících čtyř let od ukončení realizace a DPH,“ vysvětlil radní Jan Liška (STAN).

Aby projekt mohl postoupit do hlasování, bylo třeba, aby splňoval i další kritéria – mimo jiné musí být realizován na území ve správě městské části, nebo na území, o jehož svěření má Praha 14 požádáno.

Do hlasování nakonec postoupilo pět malých a šest velkých projektů. Lidé vybrali k realizaci čtyři malé projekty: doplnění herních prvků na hřiště Sicherova, revitalizace dolní části Aleje Vidlák v Hostavicích, obnova veřejné studny v Hostavicích a fit park Lehovec. Stůl na stolní tenis na Černém Mostě v rámci rozpočtu instalován nebude.

Z velkých projektů budou realizovány tyto: vyhlídkové molo nad Kyjským rybníkem, rekonstrukce chodníku Dvořišťská a venkovní gymnastický workout na Hutích. Potřebný počet hlasů nedostaly projekty kluziště z umělého ledu na Hutích a revitalizace kruhového objezdu Vlkovická/Dvořišťská/Bošilecká a úprava hřišť na Hutích – opatření pro zamezení nežádoucího hluku.

Výsledky se nyní bude zabývat rada městské části. Projekty by měly být realizovány do konce roku 2025, stejně jako v předešlých ročnících participativního rozpočtu na ně radnice uvolnila pět milionů korun.


Autor: Jan Puci

Jak si vyrobit vlastní mobil nebo žabí budík poradí druhý ročník kurzu na FEL ČVUT

1. března 2024 v 10:11

Studijní program Kybernetika a robotika na Fakultě elektrotechnické ČVUT právě otevřel druhý ročník unikátního kurzu Jak vyrobit (téměř) cokoli. Koncept praktického vzdělávání v oblasti digitální výroby a rychlého prototypování není novinkou, řadu let ho razí prestižní americká univerzita MIT....

Praha 13 se zapojila do projektu Recykluj mobil

1. března 2024 v 09:23

Radnice Praha 13 se zapojila do projektu Recykluj mobil. Celý březen je v atriu umístěn sběrný box, kam lze staré telefony odložit. Kampaň Recykluj mobil podporuje neziskový spolek Silou hlasu věnováním 10 korun z každého odevzdaného mobilu. Cílem je sesbírat co nejvíce mobilních telefonů a...

Přednáška: Nejčerstvější objevy v antickém světě

1. března 2024 v 08:48

Archeologové ve Středomoří nepolevují v terénní práci, a tak se sezónu za sezónou na světlo světa dostávají pozůstatky antického období. Po tisíciletích strávených v zemi začínají ruiny staveb nebo různé movité předměty vyprávět své příběhy, odpovídat na otázky a někdy také klást...

V Praze 14 budou vítat jaro

1. března 2024 v 07:23

Pohádka pro děti, průvod i špekáčky. V neděli 17. března se bude vítat jaro a vynášet Morana.

Swap 7000 ve Florentinu

1. března 2024 v 07:08

Na výrobu jedněch džínů je zapotřebí až 7000 litrů vody. Akce s názvem Swap 7000 chce pomoct tuto spotřebu snížit. Svoje další, a nejen džíny, si můžete pořídit právě tady.

V souvislosti s válkou se na Prahu 10 přemístilo 7000 Ukrajinců

29. února 2024 ve 21:29

Na Ukrajině si během uplynulého víkendu připomněli dvě smutná výročí: dva roky od začátku plnohodnotné ruské invaze a deset let od zabrání Krymu. Tisíce lidí v Praze i v dalších městech vyjádřily sounáležitost s Ukrajinou. Připomeňme si, co jsme pro napadenou zemi udělali...

Trhy na Tylově náměstí v Praze 2

29. února 2024 v 16:51

Od pondělí 11. března se otevřou trhy na Tylově náměstí v Praze 2.

Praha 14 pokračuje v programech prevence

29. února 2024 v 10:52

Praha 14 realizuje několik programů prevence rizikového chování, zaměřuje se na žáky. O podrobnostech informovala o tom koordinátorka protidrogové prevence a prevence kriminality Veronika Havlíčková.

Praha 8 vypsala konkurs na ředitelku/ředitele ZŠ Bohumila Hrabala

29. února 2024 v 10:27

Praha 8 vyhlásila konkurs na ředitelku/ředitele ZŠ Bohumila Hrabala. Přihlášky mohou zájemci podávat do středy 13. března. 

Praha 14 vyhlásí Sportovce roku 2023

29. února 2024 v 08:25

Vyhlášení sportovce roku Prahy 14 proběhne v úterý 26. března v KD Kyje. Připraven je doprovodný program, vystoupí Anna Slováčková.

Velikonoční workshop pro rodiny s dětmi Prahy 4

29. února 2024 v 08:05

Praha 4 zve na Velikonoční workshop pro rodiny s dětmi. Koná se v úterý 26. března na Nuselské radnici v dopoledních i odpoledních hodinách. Vyberte si variantu, která vám více vyhovuje, obě lekce jsou identické. Tentokrát si s dětmi vyrobíte barevnou vitráž a hebounkou...

Praha 3: Osudy legionářů

29. února 2024 v 07:29

U příležitosti 85. výročí německé okupace představí Martin Říha počátky vzniku nejrozsáhlejší vojenské ilegální odbojové organizace, její strukturu, činnost i plány v roce 1939. Současně budou na příkladu několika vybraných osobností popsány osudy legionářů...

Další články
Nahoru