Dnes Středa - zatazeno 11°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 10°C
Středa 17. 4. 2024
Svátek má Rudolf
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V Praze 14 si Euroklíč zatím vyzvedlo 25 zájemců
Euroklíče si lze od letošního února vyzvednout i na Praze 14. Ilustrační foto: vlada.cz

V Praze 14 si Euroklíč zatím vyzvedlo 25 zájemců

Od začátku února je i Praha 14 distribučním místem Euroklíče, speciálně upraveného univerzálního klíče určeného osobám se sníženou schopností pohybu a orientace. Slouží k otevření veřejně přístupných sociálních zařízení, výtahů, schodišťových plošin a podobných zařízení. Doposud bylo v městské části vydáno 25 Euroklíčů. Informovala o tom radní Aneta Hejrovská (ANO), do jejíž kompetencí patří sociální péče a zdravotnictví.

„K dnešnímu dni jsme zatím vydali pětadvacet Euroklíčů, zájem předčil naše očekávání. Ve většině případů se jednalo o klienty chráněných bytů rozmístěných na území městské části. Jsem ráda, že se Praha 14 do projektu zapojila,“ uvedla Hejrovská.

Euroklíč není jen pro vozíčkáře, ale také pro všechny držitele průkazu TP, ZTP, ZTP/P, diabetiky, stomiky, onkologické pacienty, lidé trpící roztroušenou sklerózou, Parkinsonovou chorobou a nespecifickými střevními záněty: Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou; a močovými dysfunkcemi. Zájemce musí mít bydliště v České republice.

Euroklíč nyní otevírá více než 12 000 toalet v celé Evropě. Na území čtrnácté městské části jsou eurozámkem osazena WC v Obchodním centru Černý Most, hobbymarketu Hornbach a hypermarketu Makro. Mnoho míst, kde se dá ještě toaleta eurozámkem osadit, už v Praze 14 podle Hejrovské není.

„Oslovili jsme neziskové organizace a asociace pro tělesně postižené s žádostí o pomoc s vytipováním míst, která je potřeba eurozámkem osadit,“ podotkla.

Nicméně žádosti o rozšíření projektu Euroklíč musí žadatelé následně směřovat na Národní radu pro zdravotně postižené. Městská část je pouze distribučním místem Euroklíče.

Praktické info

Euroklíč v Praze 14 vydává Odbor sociálních věcí a zdravotnictví (Bratří Venclíků 1072, 4. patro, Po a St: 7:30 – 12:00 hodin a 13:00 – 18.00 hodin), a to po předložení platného občanského průkazu a průkazu TP, ZTP či ZTP/P.

Euroklíče určené pro rodiče nebo pečovatele dětí do 3 let Praha 14 nevydává. Zapůjčuje je pouze spolek Síť pro rodinu ve své kanceláři na adrese V Truhlářské ulici v Praze 1.

Zdroj: MČ Praha 14


Autor: puc

Pozvánka Prahy 4: Poslední adresa Antonína Šindeláře

Dnes ve 14:34

V pátek 19. dubna ve 12 hodin si městská část Praha 4 připomene úspěšného stavitele a politika Antonína Šindeláře, kterého komunistický režim připravil o podnikání, majetek a nakonec i život. Na domě číslo 1664/1 v ulici Sdružení v Nuslích bude umístěna pamětní tabulka Poslední adresa. Bude...

Slavnostní umístění pamětních tabulek

Dnes v 11:56

Praha 6 zve na slavnostní umístění pamětní tabulky Poslední adresa staviteli a účastníkovi III. odboje Jaroslavu Klabíkovi na domě v ulici Milady Horákové 115/107 v Praze 6 u příležitosti výročí jeho úmrtí.

Praha 1 poděkovala pracovníkům školství

Dnes v 11:51

Muziky, tance, vybraných pochoutek i výhledů na historické centrum metropole si užívali účastníci plavby pro zaměstnance škol, kterou v pondělí 15. dubna zorganizovala radnice Prahy 1.

První jarní košt

Dnes v 09:07

Vítání jara se sklenkou v ruce v sobotu 20. dubna na náplavce v Praze 2.

Praha 14 zahájila sběr věcí pro Swap

Dnes v 08:33

Dnes začíná sběr oblečení a knih pro Swap, který proběhne 25. dubna před metrem Rajská zahrada v rámci Den Země a Reuse den Prahy 14.

Hostivařský session v Karolíně

Dnes v 08:24

Hostivařský session v Karolíně se koná ve čtvrtek 18. dubna.

Přileťte na koštěti do Žlutých lázní a oslavte Čarodějnice

Dnes v 08:13

V úterý 3????.dubna se od ???????? hodin otevře areál Žlutých lázní a promění se v místo plné zábavy pro celou rodinu. Těšit se můžete na čarodějnické dobroty z grilu, opékání špekáčků, pouťové atrakce pro malé i velké i pálení čarodějnic a zpívání...

Praha 6 vyhlásila výběrová řízení na obsazení pracovních pozic

Včera ve 22:47

Praha 6 vyhlašuje výběrové řízení na obsazení různých pracovních pozic na úřadu městské části. Aktuálně se obsazuje pozice přestupkářů, referenta registrace vozidel nebo referenta dopravních prostředků.

Dubnová vycházka s Prahou 6

Včera ve 21:06

Dubnová vycházka Středem Hanspaulky se koná 22. dubna od 16 hodin, sraz je proti zastávce tramvaje Na Pískách na nároží ulic Evropská a Na Pískách.

Praha 9 i letos ocení své občany

Včera ve 12:01

Už od roku 2010 oceňuje Praha 9 ty své občany, kteří svůj život, působení a dílo spojili s městskou částí, s konkrétní oblastí jejího rozvoje, s jejími proměnami nebo přispěli k jejímu zviditelnění a pozitivní prezentaci. Toho, kdo by měl čestnou cenu dostat, navrhují sami obyvatelé deváté městské...

E-zápis do mateřinek v Praze 4

Včera v 11:48

Zápis dětí do mateřských škol (MŠ) probíhá letos elektronickou formou na https://zapisdoms-praha4.praha.eu. V aplikaci rodiče najdou seznam MŠ zřizovaných MČ Praha 4, popis a možnosti generování přihlášek a další dokumenty. Generování přihlášek je možné od poloviny dubna. Více informací na...

Káranský vodovodník zve na cyklojízdu, výlet pro pěší a prohlídku úpravny vody

Včera v 10:02

Pražské vodovody a kanalizace připravily pro fanoušky vodárenství, cyklistiky a pěší turistiky sportovně charitativní akci pod názvem Káranský vodovodník. Akce proběhne v sobotu 18. května 2024 v Káraném od 10 do 17 hodin. Její součástí je cyklojízda, výlet pro pěší, prohlídka Úpravny vody Káraný...

Praha 9: Čarodějnice na Kolčavce

Včera v 09:27

Praha 9 zve na Čarodějnice v úterý 30. dubna od 15 do 20 hodin na louku před pivovarem Nad Kolčavkou v Libni.

Další články
Nahoru