Dnes Úterý - oblacno 3°C
Zítra Středa - oblacno 2°C
Úterý 18. 1. 2022
Svátek má Vladislav
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
V Praze 14 se rozpadla koalice TOP 09, ODS a Pirátů a vznikla nová
Starostou Prahy 14 zůstává Jiří Zajac. Foto: archiv

V Praze 14 se rozpadla koalice TOP 09, ODS a Pirátů a vznikla nová

Na radnici Prahy 14 se kvůli vnitřním neshodám rozpadla dosavadní koalice TOP 09, ODS a Pirátů. Na dnešním jednání zastupitelů ze svých funkcí odstoupili radní a místostarostové z řad TOP 09 a Pirátů. Důvodem odstoupení byl návrh zařazení materiálů o družstevním bydlení a výstavbě v Hloubětíně do programu, aniž je předtím schválila rada. Z rady odstoupilo pět ze sedmi členů. Zastupitelé následně zvolili nové místostarosty a radní z řad nové koalice, kterou tvoří ODS, STAN, KDU-ČSL a ANO. V 31členném zastupitelstvu má většinu 18 hlasů.

Dosavadní koalice řídila radnici od letošního června a v 31členném zastupitelstvu měla většinu 16 hlasů. Vznikla poté, co se rozpadla koalice Spojených sil pro Prahu 14 (TOP 09, STAN a KDU-ČSL), ODS a Pirátů, která vznikla po volbách v roce 2018.

Zastupitelé se přeli také o návrh zastupitele Martina Kouklíka (KDU-ČSL), aby byl zrušen online přenos z jednání. Nakonec ho schválili.

„Vzhledem k tomu, že je jasné, že zastupitelstvo městské části chce projednávat dva problematické body, tak my u toho nechceme být a já rezignuji na pozici místostarosty a vyzývám k tomu také ostatní kolegy," řekl nyní už bývalý místostarosta Radek Vondra (TOP 09).

Stejný důvod následně uvedli místostarostové Irena Kolmanová (TOP 09) a Petr Hukal (Piráti) a radní Jiří Klíma (TOP 09) a Pavel Mašek (TOP 09).

Zastupitelé se nejdříve přeli kvůli Kouklíkově návrhu na zrušení online přenosu. Spolu s dalšími zastupiteli ODS a ANO uvedl, že je to z důvodu úspory peněz, protože podle něj sleduje přenos málo lidí. Starosta Jiří Zajac (ODS) několikrát zopakoval, že byl záznam vypnut jen včera.

„Za dobu, co vysíláme online, tak je 30 sledujících a stojí to 15 000 korun. Myslím, že informovanost občanů to nezhorší," řekl radní Jaromír Krátký (ODS). Podle Pirátů a TOP 09 jde o návrat do 90. let.

Kromě zrušení přenosu se zastupitelé přeli zejména o zařazení materiálů o družstevní výstavbě a výstavbě v Hloubětíně. Podle TOP 09 byly původně zařazeny na program bez souhlasu rady, následně staženy a včera byly předloženy takzvaně na stůl.

„Někdo přijde, předloží to na stůl, předtím zhasne, tzn. vypne online přenos, to je návrat do devadesátek," řekl Vondra. Postup označil za podvod na lidech z Hloubětína. „Dosáhlo se toho, že tu lidi neotravují, nemohou se dívat na přímý přenos a je to tak, jak jste chtěli," dodal Mašek.

S nimi Zajac nesouhlasil. „Kolega Vondra ví, že jsme oba materiály spolu konzultovali dlouze, minimálně návrh memoranda (o stavbě v Hloubětíně) byl k dispozici týdny a byl bez připomínek. Nevím o občanech, kteří by sem chtěli přijít protestovat proti založení družstva. Je to strašení," řekl.

Memorandem s developerem podle něj radnice zajistí fungování zdravotního střediska, které má být zbouráno, a radnice bude mít vliv na to, co v Hloubětíně vznikne.

V původně sedmičlenné radě po odstoupení zástupců TOP 09 a Pirátů zůstal pouze starosta Zajac a radní Krátký. Někdejší radní Michal Prager (Piráti) rezignoval už před časem ze zdravotních důvodů a skončil také Josef Kutmon (ODS).

Zastupitelé včera rovněž zvolili na uvolněná místa nové místostarosty a radní. Novou první místostarostkou se stala Zuzana Jelenová (STAN), která už v minulosti v radě zasedala.

Další místostarostkou se stala Mária Ševčíková (ANO) a radními Tomáš Novotný (ANO) a Martin Kouklík (KDU-ČSL). Neuvolněnými radními, kteří vykonávají funkci zadarmo, se stali Jan Liška (STAN), Karel Med (ANO) a Adam Palát (bezp.).

Praha 14 zahrnuje část Hloubětína a celá katastrální území Kyjí, Černého Mostu a Hostavic. Žije v ní téměř 50 000 obyvatel.


Autor: ČTK

Radní Kavalírek: Praha 5 má největší rozpočtovou úsporou v novodobé historii

12. ledna 2022 ve 21:36

O sto milionů korun (12,8 procenta) nižší provozní výdaje v roce 2022 prosadil radní Prahy 5 pro oblast financí Jan Kavalírek (TOP 09). Městská část to uvedla v tiskové zprávě.

Portlík: Praha 9 je pro rozvoj trolejbusových linek

11. ledna 2022 v 18:20

Pražský dopravní podnik včera v Letňanech zahájil výstavbu infrastruktury pro první regulérní trolejbusovou linku od roku 1954. Stavební práce na elektrifikaci autobusové linky 140 Palmovka – Miškovice potrvají 10 měsíců, uvedení linky 58 do zkušebního provozu se předpokládá v průběhu letošního...

Praha 1 připravuje rozpočet, radní ho projednali se zastupiteli

10. ledna 2022 v 19:33

Jedna miliarda a 26 milionů korun – tak taková je výše navrhovaného rozpočtu první městské části pro letošní rok. Radní ho připravili jako vyrovnaný a dnes ho projednali se zájemci z řad zastupitelů, které pozvali do Galerie 1. Informoval o tom mluvčí Prahy...

Vedení Prahy 13 kritizuje zdražení svozu odpadu na sídlištích, obává se vzniku černých skládek

4. ledna 2022 v 16:55

Většině obyvatel hlavního města se od začátku letošního roku zvýšily ceny za svoz odpadu. Pražští zastupitelé totiž před Vánoci schválili vyhlášku s novým výpočtem cen, který je nutný kvůli novele odpadového zákona. Ceny se zvýšily nejvíce v případě velkých kontejnerů na sídlištích, kde to je...

Další články
Nahoru