Dnes Úterý - oblacno 14°C
Zítra Středa - oblacno 17°C
Úterý 21. 3. 2023
Svátek má Radek
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
V Praze 14 se rozpadla koalice TOP 09, ODS a Pirátů a vznikla nová
Starostou Prahy 14 zůstává Jiří Zajac. Foto: archiv

V Praze 14 se rozpadla koalice TOP 09, ODS a Pirátů a vznikla nová

Na radnici Prahy 14 se kvůli vnitřním neshodám rozpadla dosavadní koalice TOP 09, ODS a Pirátů. Na dnešním jednání zastupitelů ze svých funkcí odstoupili radní a místostarostové z řad TOP 09 a Pirátů. Důvodem odstoupení byl návrh zařazení materiálů o družstevním bydlení a výstavbě v Hloubětíně do programu, aniž je předtím schválila rada. Z rady odstoupilo pět ze sedmi členů. Zastupitelé následně zvolili nové místostarosty a radní z řad nové koalice, kterou tvoří ODS, STAN, KDU-ČSL a ANO. V 31členném zastupitelstvu má většinu 18 hlasů.

Dosavadní koalice řídila radnici od letošního června a v 31členném zastupitelstvu měla většinu 16 hlasů. Vznikla poté, co se rozpadla koalice Spojených sil pro Prahu 14 (TOP 09, STAN a KDU-ČSL), ODS a Pirátů, která vznikla po volbách v roce 2018.

Zastupitelé se přeli také o návrh zastupitele Martina Kouklíka (KDU-ČSL), aby byl zrušen online přenos z jednání. Nakonec ho schválili.

„Vzhledem k tomu, že je jasné, že zastupitelstvo městské části chce projednávat dva problematické body, tak my u toho nechceme být a já rezignuji na pozici místostarosty a vyzývám k tomu také ostatní kolegy," řekl nyní už bývalý místostarosta Radek Vondra (TOP 09).

Stejný důvod následně uvedli místostarostové Irena Kolmanová (TOP 09) a Petr Hukal (Piráti) a radní Jiří Klíma (TOP 09) a Pavel Mašek (TOP 09).

Zastupitelé se nejdříve přeli kvůli Kouklíkově návrhu na zrušení online přenosu. Spolu s dalšími zastupiteli ODS a ANO uvedl, že je to z důvodu úspory peněz, protože podle něj sleduje přenos málo lidí. Starosta Jiří Zajac (ODS) několikrát zopakoval, že byl záznam vypnut jen včera.

„Za dobu, co vysíláme online, tak je 30 sledujících a stojí to 15 000 korun. Myslím, že informovanost občanů to nezhorší," řekl radní Jaromír Krátký (ODS). Podle Pirátů a TOP 09 jde o návrat do 90. let.

Kromě zrušení přenosu se zastupitelé přeli zejména o zařazení materiálů o družstevní výstavbě a výstavbě v Hloubětíně. Podle TOP 09 byly původně zařazeny na program bez souhlasu rady, následně staženy a včera byly předloženy takzvaně na stůl.

„Někdo přijde, předloží to na stůl, předtím zhasne, tzn. vypne online přenos, to je návrat do devadesátek," řekl Vondra. Postup označil za podvod na lidech z Hloubětína. „Dosáhlo se toho, že tu lidi neotravují, nemohou se dívat na přímý přenos a je to tak, jak jste chtěli," dodal Mašek.

S nimi Zajac nesouhlasil. „Kolega Vondra ví, že jsme oba materiály spolu konzultovali dlouze, minimálně návrh memoranda (o stavbě v Hloubětíně) byl k dispozici týdny a byl bez připomínek. Nevím o občanech, kteří by sem chtěli přijít protestovat proti založení družstva. Je to strašení," řekl.

Memorandem s developerem podle něj radnice zajistí fungování zdravotního střediska, které má být zbouráno, a radnice bude mít vliv na to, co v Hloubětíně vznikne.

V původně sedmičlenné radě po odstoupení zástupců TOP 09 a Pirátů zůstal pouze starosta Zajac a radní Krátký. Někdejší radní Michal Prager (Piráti) rezignoval už před časem ze zdravotních důvodů a skončil také Josef Kutmon (ODS).

Zastupitelé včera rovněž zvolili na uvolněná místa nové místostarosty a radní. Novou první místostarostkou se stala Zuzana Jelenová (STAN), která už v minulosti v radě zasedala.

Další místostarostkou se stala Mária Ševčíková (ANO) a radními Tomáš Novotný (ANO) a Martin Kouklík (KDU-ČSL). Neuvolněnými radními, kteří vykonávají funkci zadarmo, se stali Jan Liška (STAN), Karel Med (ANO) a Adam Palát (bezp.).

Praha 14 zahrnuje část Hloubětína a celá katastrální území Kyjí, Černého Mostu a Hostavic. Žije v ní téměř 50 000 obyvatel.


Autor: ČTK

Řádné zasedání výborů zastupitelstva Prahy 18

15. března 2023 v 18:06

V úterý 21. března se bude konat zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Zastupitelstva městské části Praha 18.

Zastupitelé Prahy 14 budou zasedat 21. března

15. března 2023 v 17:24

Třetí zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 v tomto volebním období se bude konat v úterý 21. března v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Praha 14 o tom informovala na svém webu. Začátek zasedání v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do...

Vedení Prahy 11 schválilo opravu prvních tří nájemních bytů

14. března 2023 ve 12:59

Na svém jednání ve čtvrtek 9. března vedení jedenácté městské části schválilo opravu tří nájemních bytů. Radnice o tom informovala na webu.

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok dominují výdaje na školství

12. března 2023 ve 21:16

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok, který schválili zastupitelé v úterý 7. března, dominují výdaje na školství. A to jak běžné, tak i investiční, které jsou stanoveny na 233 milionů korun. Největší část – 180 milionů korun – spolkne výstavba ZŠ a MŠ U Elektry s kapacitou 33 učeben. Informovala...

Radní pro dopravu městských částí Praha 1 až 10 jednali společně

9. března 2023 ve 21:50

Na radnici Prahy 2 proběhlo v úterý 7. března dopoledne společné jednání zástupců deseti městských částí a magistrátu na téma dopravy. Za hostitele se jednání zúčastnil místostarosta Jan Korseska (ODS), Michal Zuna a radní pro oblast dopravy Tomáš Halva (oba TOP 09). Za metropoli se zúčastnil...

Zastupitelé Prahy 1 schválili rozpočet na letošní rok

2. března 2023 ve 20:06

Vyrovnaný rozpočet bez zapojení cizích zdrojů schválili na svém březnovém zasedání zastupitelé Prahy 1. Výdaje jsou naplánovány ve výši 1 088 230 000 korun. Příjmy mají činit 958 680 000 korun a nevyčerpané prostředky převáděné z roku 2022 pak jsou ve výši 129 549 600 korun. Na investice plánuje...

Další články
Nahoru