Dnes Pondělí - jasno 8°C
Zítra Úterý - zatazeno 8°C
Pondělí 22. 4. 2024
Svátek má Evženie
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V Praze 14 se rozpadla koalice TOP 09, ODS a Pirátů a vznikla nová
Starostou Prahy 14 zůstává Jiří Zajac. Foto: archiv

V Praze 14 se rozpadla koalice TOP 09, ODS a Pirátů a vznikla nová

Na radnici Prahy 14 se kvůli vnitřním neshodám rozpadla dosavadní koalice TOP 09, ODS a Pirátů. Na dnešním jednání zastupitelů ze svých funkcí odstoupili radní a místostarostové z řad TOP 09 a Pirátů. Důvodem odstoupení byl návrh zařazení materiálů o družstevním bydlení a výstavbě v Hloubětíně do programu, aniž je předtím schválila rada. Z rady odstoupilo pět ze sedmi členů. Zastupitelé následně zvolili nové místostarosty a radní z řad nové koalice, kterou tvoří ODS, STAN, KDU-ČSL a ANO. V 31členném zastupitelstvu má většinu 18 hlasů.

Dosavadní koalice řídila radnici od letošního června a v 31členném zastupitelstvu měla většinu 16 hlasů. Vznikla poté, co se rozpadla koalice Spojených sil pro Prahu 14 (TOP 09, STAN a KDU-ČSL), ODS a Pirátů, která vznikla po volbách v roce 2018.

Zastupitelé se přeli také o návrh zastupitele Martina Kouklíka (KDU-ČSL), aby byl zrušen online přenos z jednání. Nakonec ho schválili.

„Vzhledem k tomu, že je jasné, že zastupitelstvo městské části chce projednávat dva problematické body, tak my u toho nechceme být a já rezignuji na pozici místostarosty a vyzývám k tomu také ostatní kolegy," řekl nyní už bývalý místostarosta Radek Vondra (TOP 09).

Stejný důvod následně uvedli místostarostové Irena Kolmanová (TOP 09) a Petr Hukal (Piráti) a radní Jiří Klíma (TOP 09) a Pavel Mašek (TOP 09).

Zastupitelé se nejdříve přeli kvůli Kouklíkově návrhu na zrušení online přenosu. Spolu s dalšími zastupiteli ODS a ANO uvedl, že je to z důvodu úspory peněz, protože podle něj sleduje přenos málo lidí. Starosta Jiří Zajac (ODS) několikrát zopakoval, že byl záznam vypnut jen včera.

„Za dobu, co vysíláme online, tak je 30 sledujících a stojí to 15 000 korun. Myslím, že informovanost občanů to nezhorší," řekl radní Jaromír Krátký (ODS). Podle Pirátů a TOP 09 jde o návrat do 90. let.

Kromě zrušení přenosu se zastupitelé přeli zejména o zařazení materiálů o družstevní výstavbě a výstavbě v Hloubětíně. Podle TOP 09 byly původně zařazeny na program bez souhlasu rady, následně staženy a včera byly předloženy takzvaně na stůl.

„Někdo přijde, předloží to na stůl, předtím zhasne, tzn. vypne online přenos, to je návrat do devadesátek," řekl Vondra. Postup označil za podvod na lidech z Hloubětína. „Dosáhlo se toho, že tu lidi neotravují, nemohou se dívat na přímý přenos a je to tak, jak jste chtěli," dodal Mašek.

S nimi Zajac nesouhlasil. „Kolega Vondra ví, že jsme oba materiály spolu konzultovali dlouze, minimálně návrh memoranda (o stavbě v Hloubětíně) byl k dispozici týdny a byl bez připomínek. Nevím o občanech, kteří by sem chtěli přijít protestovat proti založení družstva. Je to strašení," řekl.

Memorandem s developerem podle něj radnice zajistí fungování zdravotního střediska, které má být zbouráno, a radnice bude mít vliv na to, co v Hloubětíně vznikne.

V původně sedmičlenné radě po odstoupení zástupců TOP 09 a Pirátů zůstal pouze starosta Zajac a radní Krátký. Někdejší radní Michal Prager (Piráti) rezignoval už před časem ze zdravotních důvodů a skončil také Josef Kutmon (ODS).

Zastupitelé včera rovněž zvolili na uvolněná místa nové místostarosty a radní. Novou první místostarostkou se stala Zuzana Jelenová (STAN), která už v minulosti v radě zasedala.

Další místostarostkou se stala Mária Ševčíková (ANO) a radními Tomáš Novotný (ANO) a Martin Kouklík (KDU-ČSL). Neuvolněnými radními, kteří vykonávají funkci zadarmo, se stali Jan Liška (STAN), Karel Med (ANO) a Adam Palát (bezp.).

Praha 14 zahrnuje část Hloubětína a celá katastrální území Kyjí, Černého Mostu a Hostavic. Žije v ní téměř 50 000 obyvatel.


Autor: ČTK

Primátor Svoboda zavítal v rámci návštěv v městských částech také do Řep

29. března 2024 v 19:57

Jednání o hotových, rozestavěných, ale i plánovaných projektech tvořilo hlavní část programu primátora Prahy Bohuslava Svobody (ODS) během jeho návštěvy Prahy 17, kterou tvoří městská čtvrť Řepy. Setkání s představiteli místní radnice se uskutečnilo ve středu...

Zastupitelé Prahy 1 odvolali Čižinského z funkce předsedy Kontrolního výboru

13. března 2024 v 09:17

Pavla Čižinského (Praha 1 Sobě) z funkce předsedy Kontrolního výboru odvolalo na svém zasedání v úterý 12. března Zastupitelstvo Prahy 1. Návrh na odvolání podpořila většina 14 z celkem 27 zastupitelů. Důvodem jsou pochybení Čižinského v tzv. kauze Donlič. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí...

Další články
Nahoru