Dnes Sobota - obcasny-dest -1°C
Zítra Neděle - zatazeno 1°C
Sobota 4. 12. 2021
Svátek má Barbora
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
V Praze 13 vznikají byty pro seniory, dokončeny budou příští rok
Přístavba začala vznikat na jaře, už jsou patrné obvodové zdi. Foto: Petra Fořtová / MČ Praha 13

V Praze 13 vznikají byty pro seniory, dokončeny budou příští rok

Letos v březnu byla zahájena přístavba Střediska sociálních služeb Prahy 13. Vzniknou v ní nové byty pro seniory, včetně zázemí pro jejich kluby. Po položení základů byly zahájeny zednické práce a už se začínají rýsovat obvodové zdi prvního podlaží přístavby.

Náklady na přístavbu se pohybují kolem dvaceti milionů korun. „Podařilo se nám získat i dotace. Věřím, že nová budova bude do poloviny příštího roku dokončena,“ uvedl starosta Prahy 4 David Vodrážka (ODS).

Projekt budoucí přístavby, jehož cílem je navýšení kapacity malometrážních bytů určených výhradně pro bydlení seniorů, se začal rodit už loni.

Senioři bydlící ve stávajícím objektu střediska již podle vlastní potřeby využívají služby terénní pečovatelské služby – donášku obědů, provádění osobní hygieny, zajištění nákupu, vyprání prádla, ale i dopravu k lékaři nebo na úřady.

„A nejinak tomu bude i u seniorů, kteří začnou v příštím roce bydlet v nových bytech,“ dodal starosta. Samotná přístavba bude čtyřpodlažní. Vznikne celkem deset malometrážních bytů, všechny budou dispozičně podobné, kategorie 1+KK s plochou do 39 metrů čtverečních.

Senioři tak budou mít k dispozici nové byty s kuchyňským koutem v obytné místnosti, předsíň a sociální zařízení. Čtyři byty budou mít oddělený kuchyňský kout příčkou. Osm bytů bude umístěno ve druhém a třetím nadzemním podlaží, ve čtvrtém, ustupujícím podlaží jsou navrženy byty dva.

„Byty jsou určené k ubytování seniorů nebo osob se zdravotním postižením, kteří pobírají invalidní důchod a jejichž zdravotní stav nevyžaduje zdravotní péči,“ sdělil ředitel Střediska sociálních služeb Prahy 13 Jiří Mašek. 

V přízemí přístavby je navržena vstupní hala se schodištěm, výtahem a centrální recepcí, která bude sloužit pro celý objekt Domu sociálních služeb Lukáš. Vstupní hala bude propojena dveřmi se stávajícím objektem. Dále je v přízemí umístěna společenská místnost včetně zázemí.  

Praha 2

Výstavbu moderního pobytového domu pro seniory a lidi s Alzheimerovou chorobou s kapacitou přes 100 lůžek plánuje druhá městská část. Měl by být vybudován mezi ulicemi Italská, Lichnická, Španělská a Kunětická.

„Všechny analýzy potvrzují, že z demografického hlediska se očekává během příštích dvaceti let nárůst počtu seniorů nad 75 let až na dvojnásobek. Již dnes se potýkáme s tím, že nejsme schopni zabezpečit poptávku po pobytových službách pro naše občany, protože stávající kapacity jsou naprosto nedostačující a máme dlouhé čekací seznamy,“ popsala již dříve důvody k přípravě projektu Alexandra Udženija (ODS), místostarostka druhé městské části pro oblast sociální, zdravotnictví a podporu podnikání.


Autor: red

Milostivé léto v Praze 2

2. prosince 2021 v 11:58

Do 28. ledna 2022 probíhá akce umožňující fyzickým osobám zbavit se exekucí vedených vůči nim městskou částí Praha 2 vzniklých především v souvislosti s nájmem obecních bytů a nebytových prostor.

Praha pošle nemocnicím další čtyři miliony korun

2. prosince 2021 v 07:57

Rada Prahy na pondělním jednání odsouhlasila návrh na poskytnutí finančních prostředků v celkové výši 4 miliony korun na dofinancování lékařské pohotovostní služby pro vybrané smluvní poskytovatele zdravotních služeb na území hlavního města.

Zákazníkům zkrachovalých dodavatelů energií pomůže nový web

2. prosince 2021 v 07:48

Hlavní město se snaží pomoci Pražanům lépe se orientovat v aktuálně složité situaci v oblasti odběru energií, zejména v souvislosti s nedávným ukončením činnosti společnosti Bohemia Energy, kdy její zákazníci nyní dočasně odebírají zemní plyn a elektřinu v režimu tzv. Dodavatelů poslední instance...

Provoz úřadu Prahy 11 zůstává beze změn

1. prosince 2021 v 09:39

Co se týče úřadu městské části, zůstává pro veřejnost otevřen beze změn. S ohledem na zajištění maximální bezpečnosti zaměstnanců úřadu i návštěvníků však byly prostory určené pro styk s veřejností upraveny a jsou pravidelně dezinfikovány.

Další články
Nahoru