Dnes Pátek - jasno 22°C
Zítra Sobota - zatazeno 26°C
Pátek 6. 8. 2021
Svátek má Oldřiška
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
V Praze 13 vznikají byty pro seniory, dokončeny budou příští rok
Přístavba začala vznikat na jaře, už jsou patrné obvodové zdi. Foto: Petra Fořtová / MČ Praha 13

V Praze 13 vznikají byty pro seniory, dokončeny budou příští rok

Letos v březnu byla zahájena přístavba Střediska sociálních služeb Prahy 13. Vzniknou v ní nové byty pro seniory, včetně zázemí pro jejich kluby. Po položení základů byly zahájeny zednické práce a už se začínají rýsovat obvodové zdi prvního podlaží přístavby.

Náklady na přístavbu se pohybují kolem dvaceti milionů korun. „Podařilo se nám získat i dotace. Věřím, že nová budova bude do poloviny příštího roku dokončena,“ uvedl starosta Prahy 4 David Vodrážka (ODS).

Projekt budoucí přístavby, jehož cílem je navýšení kapacity malometrážních bytů určených výhradně pro bydlení seniorů, se začal rodit už loni.

Senioři bydlící ve stávajícím objektu střediska již podle vlastní potřeby využívají služby terénní pečovatelské služby – donášku obědů, provádění osobní hygieny, zajištění nákupu, vyprání prádla, ale i dopravu k lékaři nebo na úřady.

„A nejinak tomu bude i u seniorů, kteří začnou v příštím roce bydlet v nových bytech,“ dodal starosta. Samotná přístavba bude čtyřpodlažní. Vznikne celkem deset malometrážních bytů, všechny budou dispozičně podobné, kategorie 1+KK s plochou do 39 metrů čtverečních.

Senioři tak budou mít k dispozici nové byty s kuchyňským koutem v obytné místnosti, předsíň a sociální zařízení. Čtyři byty budou mít oddělený kuchyňský kout příčkou. Osm bytů bude umístěno ve druhém a třetím nadzemním podlaží, ve čtvrtém, ustupujícím podlaží jsou navrženy byty dva.

„Byty jsou určené k ubytování seniorů nebo osob se zdravotním postižením, kteří pobírají invalidní důchod a jejichž zdravotní stav nevyžaduje zdravotní péči,“ sdělil ředitel Střediska sociálních služeb Prahy 13 Jiří Mašek. 

V přízemí přístavby je navržena vstupní hala se schodištěm, výtahem a centrální recepcí, která bude sloužit pro celý objekt Domu sociálních služeb Lukáš. Vstupní hala bude propojena dveřmi se stávajícím objektem. Dále je v přízemí umístěna společenská místnost včetně zázemí.  

Praha 2

Výstavbu moderního pobytového domu pro seniory a lidi s Alzheimerovou chorobou s kapacitou přes 100 lůžek plánuje druhá městská část. Měl by být vybudován mezi ulicemi Italská, Lichnická, Španělská a Kunětická.

„Všechny analýzy potvrzují, že z demografického hlediska se očekává během příštích dvaceti let nárůst počtu seniorů nad 75 let až na dvojnásobek. Již dnes se potýkáme s tím, že nejsme schopni zabezpečit poptávku po pobytových službách pro naše občany, protože stávající kapacity jsou naprosto nedostačující a máme dlouhé čekací seznamy,“ popsala již dříve důvody k přípravě projektu Alexandra Udženija (ODS), místostarostka druhé městské části pro oblast sociální, zdravotnictví a podporu podnikání.


V Praze 2 se gratulovalo

Včera ve 23:23

Ke 101. narozeninám popřála a předala dárek starostka Jana Černochová panu Jaroslavu Vyhlasovi, který prožil většinu svého života na Dvojce.

Veřejnost může hlasovat pro nejsympatičtější projekt soutěže Adapterra Awards

4. srpna 2021 v 09:03

Třetí ročník soutěže Adapterra Awards o nejlepší projekty reagující na klimatickou změnu, kterou pořádá Nadace Partnerství, má 18 finalistů. Mezi ně se probojovaly i čtyři projekty z Prahy. 

Anketa Prahy 6: Rodiče jsou s hřišti spokojeni, uvítali by zastínění nebo houpačky

3. srpna 2021 v 10:17

Radnice Prahy 6 uspořádala na svém Geoportálu anketu, do které se zapojilo se přes 600 respondentů. Ti hodnotili šestková hřiště s ohledem na vybavení, využití různě starými dětmi nebo z hlediska zázemí pro rodiče. Zároveň měli možnost navrhnout, do jakého vylepšení by městská část měla investovat...

Školská zařízení v Praze 5 finišují s přípravou na nový školní rok

2. srpna 2021 v 09:55

Nové fasády, vylepšení technického zázemí, ale i úplně nové učebny. Školy na pětce v polovině prázdnin dokončují plánovanou modernizaci budov.

Praha 4: Nordic Walking pro seniory a 50+

2. srpna 2021 v 07:45

Bezplatné lekce Nordic Walking pro seniory a osoby 50+ se konají každé úterý od 14 hodin mimo svátky do 26. října.

Další články
Nahoru