Dnes Čtvrtek - zatazeno 14°C
Zítra Pátek - oblacno 15°C
Čtvrtek 29. 9. 2022
Svátek má Michal
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
V Praze 13 vznikají byty pro seniory, dokončeny budou příští rok
Přístavba začala vznikat na jaře, už jsou patrné obvodové zdi. Foto: Petra Fořtová / MČ Praha 13

V Praze 13 vznikají byty pro seniory, dokončeny budou příští rok

Letos v březnu byla zahájena přístavba Střediska sociálních služeb Prahy 13. Vzniknou v ní nové byty pro seniory, včetně zázemí pro jejich kluby. Po položení základů byly zahájeny zednické práce a už se začínají rýsovat obvodové zdi prvního podlaží přístavby.

Náklady na přístavbu se pohybují kolem dvaceti milionů korun. „Podařilo se nám získat i dotace. Věřím, že nová budova bude do poloviny příštího roku dokončena,“ uvedl starosta Prahy 4 David Vodrážka (ODS).

Projekt budoucí přístavby, jehož cílem je navýšení kapacity malometrážních bytů určených výhradně pro bydlení seniorů, se začal rodit už loni.

Senioři bydlící ve stávajícím objektu střediska již podle vlastní potřeby využívají služby terénní pečovatelské služby – donášku obědů, provádění osobní hygieny, zajištění nákupu, vyprání prádla, ale i dopravu k lékaři nebo na úřady.

„A nejinak tomu bude i u seniorů, kteří začnou v příštím roce bydlet v nových bytech,“ dodal starosta. Samotná přístavba bude čtyřpodlažní. Vznikne celkem deset malometrážních bytů, všechny budou dispozičně podobné, kategorie 1+KK s plochou do 39 metrů čtverečních.

Senioři tak budou mít k dispozici nové byty s kuchyňským koutem v obytné místnosti, předsíň a sociální zařízení. Čtyři byty budou mít oddělený kuchyňský kout příčkou. Osm bytů bude umístěno ve druhém a třetím nadzemním podlaží, ve čtvrtém, ustupujícím podlaží jsou navrženy byty dva.

„Byty jsou určené k ubytování seniorů nebo osob se zdravotním postižením, kteří pobírají invalidní důchod a jejichž zdravotní stav nevyžaduje zdravotní péči,“ sdělil ředitel Střediska sociálních služeb Prahy 13 Jiří Mašek. 

V přízemí přístavby je navržena vstupní hala se schodištěm, výtahem a centrální recepcí, která bude sloužit pro celý objekt Domu sociálních služeb Lukáš. Vstupní hala bude propojena dveřmi se stávajícím objektem. Dále je v přízemí umístěna společenská místnost včetně zázemí.  

Praha 2

Výstavbu moderního pobytového domu pro seniory a lidi s Alzheimerovou chorobou s kapacitou přes 100 lůžek plánuje druhá městská část. Měl by být vybudován mezi ulicemi Italská, Lichnická, Španělská a Kunětická.

„Všechny analýzy potvrzují, že z demografického hlediska se očekává během příštích dvaceti let nárůst počtu seniorů nad 75 let až na dvojnásobek. Již dnes se potýkáme s tím, že nejsme schopni zabezpečit poptávku po pobytových službách pro naše občany, protože stávající kapacity jsou naprosto nedostačující a máme dlouhé čekací seznamy,“ popsala již dříve důvody k přípravě projektu Alexandra Udženija (ODS), místostarostka druhé městské části pro oblast sociální, zdravotnictví a podporu podnikání.


Autor: red

Praha 14: Kurzy sebeobrany pro seniory

27. září 2022 v 11:22

V pondělí 3. října začínají na Plechárně kurzy sebeobrany pro seniory. Volná místa stále jsou a kurz je zdarma.

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru