Dnes Pondělí - zatazeno 10°C
Zítra Úterý - bourky 14°C
Pondělí 16. 5. 2022
Svátek má Přemysl
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
V Praze 13 vznikají byty pro seniory, dokončeny budou příští rok
Přístavba začala vznikat na jaře, už jsou patrné obvodové zdi. Foto: Petra Fořtová / MČ Praha 13

V Praze 13 vznikají byty pro seniory, dokončeny budou příští rok

Letos v březnu byla zahájena přístavba Střediska sociálních služeb Prahy 13. Vzniknou v ní nové byty pro seniory, včetně zázemí pro jejich kluby. Po položení základů byly zahájeny zednické práce a už se začínají rýsovat obvodové zdi prvního podlaží přístavby.

Náklady na přístavbu se pohybují kolem dvaceti milionů korun. „Podařilo se nám získat i dotace. Věřím, že nová budova bude do poloviny příštího roku dokončena,“ uvedl starosta Prahy 4 David Vodrážka (ODS).

Projekt budoucí přístavby, jehož cílem je navýšení kapacity malometrážních bytů určených výhradně pro bydlení seniorů, se začal rodit už loni.

Senioři bydlící ve stávajícím objektu střediska již podle vlastní potřeby využívají služby terénní pečovatelské služby – donášku obědů, provádění osobní hygieny, zajištění nákupu, vyprání prádla, ale i dopravu k lékaři nebo na úřady.

„A nejinak tomu bude i u seniorů, kteří začnou v příštím roce bydlet v nových bytech,“ dodal starosta. Samotná přístavba bude čtyřpodlažní. Vznikne celkem deset malometrážních bytů, všechny budou dispozičně podobné, kategorie 1+KK s plochou do 39 metrů čtverečních.

Senioři tak budou mít k dispozici nové byty s kuchyňským koutem v obytné místnosti, předsíň a sociální zařízení. Čtyři byty budou mít oddělený kuchyňský kout příčkou. Osm bytů bude umístěno ve druhém a třetím nadzemním podlaží, ve čtvrtém, ustupujícím podlaží jsou navrženy byty dva.

„Byty jsou určené k ubytování seniorů nebo osob se zdravotním postižením, kteří pobírají invalidní důchod a jejichž zdravotní stav nevyžaduje zdravotní péči,“ sdělil ředitel Střediska sociálních služeb Prahy 13 Jiří Mašek. 

V přízemí přístavby je navržena vstupní hala se schodištěm, výtahem a centrální recepcí, která bude sloužit pro celý objekt Domu sociálních služeb Lukáš. Vstupní hala bude propojena dveřmi se stávajícím objektem. Dále je v přízemí umístěna společenská místnost včetně zázemí.  

Praha 2

Výstavbu moderního pobytového domu pro seniory a lidi s Alzheimerovou chorobou s kapacitou přes 100 lůžek plánuje druhá městská část. Měl by být vybudován mezi ulicemi Italská, Lichnická, Španělská a Kunětická.

„Všechny analýzy potvrzují, že z demografického hlediska se očekává během příštích dvaceti let nárůst počtu seniorů nad 75 let až na dvojnásobek. Již dnes se potýkáme s tím, že nejsme schopni zabezpečit poptávku po pobytových službách pro naše občany, protože stávající kapacity jsou naprosto nedostačující a máme dlouhé čekací seznamy,“ popsala již dříve důvody k přípravě projektu Alexandra Udženija (ODS), místostarostka druhé městské části pro oblast sociální, zdravotnictví a podporu podnikání.


Autor: red

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Praha 5 převezme soukromou mateřskou školu a zajistí kapacity pro 50 dětí

13. května 2022 v 19:14

Soukromá mateřinka Korálek na Smíchově ukončí provoz ke konci letošního června. Po nezbytných stavebně technických úpravách převezme objekt školky městská část a zřídí zde odloučené pracoviště MŠ Podbělohorská.

Kvůli osobním a finančním problémům chtěla skočit ze Štefánikova mostu

13. května 2022 ve 14:39

Ve středu v noci, krátce po třiadvacáté hodině, přijal operační důstojník na lince 158 oznámení o ženě, která stojí na Štefánikově mostě v Praze 1 za zábradlím a chce spáchat sebevraždu. Tuto informaci okamžitě předal všem hlídkám v terénu a jako první byli na místě policisté pohotovostní...

Pro seniory z Prahy 10 se vaří v nové kuchyni

13. května 2022 ve 14:35

Kuchyně, v níž se každý den připravují obědy pro čtyři stovky seniorů z Prahy 10, září novotou. Kulinářský prostor v Sámově ulici prošel rekonstrukcí po půlstoletí, nyní už je v plnohodnotném provozu. Kromě nájemníků místního Domu spokojeného žití se tady vaří i pro klienty domovů z Vršovického...

Chatbot vylepšuje komunikaci s uprchlíky z Ukrajiny

12. května 2022 v 18:58

Praha jako první v rámci Evropské unie zavedla komunikační nástroj, který má za cíl pomoci uprchlíkům z Ukrajiny řešit jejich životní situaci. 

Nové zahrádky pro děti i revitalizace vnitrobloků podpoří radnice Prahy 2

12. května 2022 v 10:15

Praha 2 poskytne finanční podporu pro oblast životního prostředí na rok 2022 a první čtvrtletí roku 2023. Podporu konkrétních devíti projektů schválili radní na svém jednání, dotace od radnice bude 250 tisíc korun.

Další články
Nahoru