Dnes Středa - zatazeno 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 15°C
Středa 29. 3. 2023
Svátek má Taťána
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
V Praze 12 začala stavba školky Mydlinky, první žáky přivítá za rok
Takto by měla za rok vypadat po svém dokončení MŠ Mydlinky. Viziualizace: P12

V Praze 12 začala stavba školky Mydlinky, první žáky přivítá za rok

Slavnostním poklepáním na základní kámen a podpisem pamětního listu začala tento týden v úterý stavba nové mateřské školy Mydlinky pro 112 žáčků. Školka vyroste na pozemku mezi ulicemi Dolnocholupická, K Beránku a Lešetínská, podle smlouvy za ni zaplatí Praha 12 asi 130 milionů korun včetně DPH. První předškoláci by měli moci nové zařízení začít využívat od září příštího roku.

„Na břehu Vltavy v místě brownfieldu po bývalém cukrovaru vzniká nová čtvrť, která nabídne přes 700 bytů pro nové obyvatele. Z toho důvodu je pro nás zásadní, aby v této lokalitě další mateřská škola vznikla,“ uvedl starosta Prahy 12 Jan Adamec (Piráti).

Dvoupatrový objekt, jehož podobu navrhla architektonická kancelář Loxia a který je díky sklonu terénu částečně zahlouben v zemi, bude stát na pozemcích o rozloze 3380 metrů čtverečních mezi ulicemi K Beránku, Dolnocholupická a Lešetínská.

Nabídne čtyři třídy včetně dalšího zázemí, centrální kuchyň a jídelnu, velkorysou vstupní halu, učebnu pro speciální výuku, vnitřní hernu a zázemí. Mateřinka se zelenou střechou je zasazena do zahrady, kde vzniknou dvě hřiště, na nichž budou prvky z přírodních materiálů. Cílem projektantů a architektů bylo podle Adamce i zachování většiny stromů, aby se kácení minimalizovalo na nezbytně nutnou úroveň.

„Před čtyřmi lety jsme občanům slíbili novou školku v lokalitě, kde žádná není. Mám radost, že se uvedený slib daří plnit a vzniká nádherná školka se zelenou střechou, citlivě zasazená do rozlehlé zahrady, která navíc minimalizuje provozní náklady za energie,“ uvedl 1. místostarosta dvanácté městské části Vojtěch Kos (ODS).

Záměr výstavby MŠ Mydlinky schválila rada městské části v roce 2019. V těsném sousedství nové MŠ vznikly v minulých letech nové ulice Rorýsova a Zlochova, kde se postavily domy se zhruba 570 byty. Další byty se nyní staví.

Novostavbu čtyřtřídní školky za zhruba 100 milionů korun označili za „předraženou" už dříve opoziční zastupitelé Zdeněk Boublík (Změna pro Prahu 12) a Lenka Vedralová (ANO), uvedla ČTK. Vedralová tehdy navrhovala, aby byla nová školka v Čechově čtvrti postavená jako kontejnerový dům. 

„Náklady na vybudování nové mateřské školky budou zhruba 130 milionů korun včetně DPH. Pokud půjde vše podle plánu, měla by mateřinka přivítat první žáčky již v září 2023,“ sdělil místostarosta Prahy 12 pro investice Jiří Fremr (ODS).


Autor: puc

Praha 6: Setkání s občany Břevnova

Včera ve 22:47

Témata, která vás zajímají, můžete probrat se zástupci radnice Prahy 6 před Galerií Kuzebauch, na rohu ulic Dvořeckého a Říčanova.

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

Včera v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Další články
Nahoru