Dnes Pátek - zatazeno 18°C
Zítra Sobota - jasno 22°C
Pátek 29. 3. 2024
Svátek má Taťána
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V Praze 10 vypukly spory ohledně budoucího využití Čapkovy vily
Čapkova vila. Foto: archiv P10

V Praze 10 vypukly spory ohledně budoucího využití Čapkovy vily

Praha 10 ustupuje od původních plánů na obnovu Čapkovy vily a bez vědomí památkářů a historiků zásadně mění plány na její budoucí využití. Hrozí nenávratná ztráta povahy celé památky. Tento kritický postoj nedávno zveřejnila TOP 09, která je součástí opozice. Podle vedení městské části to není pravda.

„Právě sledujeme pokus radnice Prahy 10 připravit vilu Karla Čapka o genius loci,“ uvedl předseda klubu zastupitelů a místopředseda pražské TOP 09 Tomáš Pek. Současná kolice ODS, Pirátů a hnutí VLASTA podle něj plánuje z vily udělat přetěžovanou atrakci, která může vilu a Čapkův odkaz poškodit.

Praha 10 koupila polovinu dvojdomu před šesti lety za téměř 44 milionů korun. Po koupi se rozhodla, že objekt v klidné oblasti Vinohrad zrekonstruuje a následně otevře veřejnosti. Archiválie a mobiliář jsou v depozitáři. Některé části vybavení byly již restaurovány. Souběžně s tím pokračují přípravy na rekonstrukci vily. Začít se podle dřívějších plánů mělo letos na jaře, nakonec to bude až příští rok. Odhadované náklady na rekonstrukci jsou dvacet milionů korun. Práce by měly trvat dva roky.

„Vedení Prahy 10 zjevně nechápe význam vily a jejího mobiliáře jako jedinečného, neoddělitelného a citlivého celku a památku svou neznalostí vážně ohrožuje. Vilu chce nejen zahltit nebezpečným počtem návštěvníků, ale dokonce z ní chce mít skoro ,noclehárnu´ pro umělce. To je nemyslitelné,“ říká Tomáš Pek.

Podle místostarosty Prahy 10 kulturu a školství Davida Kašpara (VLASTA / STAN) není pravda, že by městská část odstupovala od jakéhokoliv projektu na obnovu Čapkovy vily, pouze prý s odborníky diskutuje nad možnostmi budoucího využití objektu a dochází k upřesnění záměru budoucího programového využití objektu. „Projekt na restaurování diskutovaný s památkáři a historiky platí. Předmětem aktuálních diskusí je záměr na budoucí využití,“ uvádí Kašpar.

Snahou současného vedení radnice je podle něj společně s architekty vytvořit z Čapkovy vily funkční dům, ve kterém bude kromě nasávání atmosféry a pozorování reálií z Čapkova života možné bádat, diskutovat a vzdělávat se.

„Chceme vilu více otevřít lidem, ne vytvořit Čapkovo mauzoleum. V suterénu má být například k nahlédnutí replika bytu služky, nebo zde má být místo pro rezidence zahraničních spisovatelů, kde je původní funkce prostoru připomenuta znakem či dílčí expozicí,“ pokračuje místostarosta.

Podle Peka je nesmysl, aby se domě konaly výstavy a byl tam umožněn umělcům rezidenční pobyt. „Nesmyslnost celé situace ilustruje skutečnost, že nový záměr radnice na budoucí využití vily nezpracoval historik, památkář ani architekt, ale básník na základě jedné konzultace s odborníky na literaturu a knihovnictví,“ stěžuje si opoziční zastupitel Pek.

Podle místostarosty Kašpara není nutné, aby záměr na budoucí využití vily zpracovával historik. „Projekt zpracoval bývalý ředitel Českého literárního centra (Ondřej Buddeus, pozn. aut.), tedy manažer se zkušenostmi v oblasti literatury. A ano, myslím, že zároveň píše i básně. Programový záměr byl taktéž dle logiky diskutován se zástupci živé literatury. Jmenoval bych například ředitele Městské knihovny v Praze (Tomáš Řehák, pozn. aut.), spolupracuje s námi Kristina Váňová, bývalá ředitelka Památníku Karla Čapka ve Strži.

„Fakt, že básníci ve vile občas pobývali, opravdu neobhajuje rozhodnutí koalice přenechat plány na využití památky někomu, kdo je oborem zcela mimo. Navíc za situace, kdy se politici zcela systematicky zbavili všech skutečných odborníků, aby jim ‚neremcali' do plánů s vilou,“ trvá na svém Pek.

Nejprve podle něj současná koalice rozpustila expertní pracovní skupinu složenou ze zástupců Národního památkového ústavu, ministerstva kultury, Památníku národního písemnictví a dalších jako „nepotřebnou“ a hned poté bez náhrady zrušila také členství zástupců opozice v kulturní komisi.

„Expertní skupinu si založila bývalá koalice pro diskusi nad architektonickým řešením rekonstrukce, zanikla zadáním projektu a koncem bývalé koalice. Kulturní komise byla zrušena a nahrazena Výborem pro kulturu, sport a volný čas. Opozice je ve Výboru samozřejmě zastoupena,“ reaguje Kašpar. TOP 09 byla v minulém volebním období v koalici, Pek byl místostarostou.   


Autor: Jan Puci
Další články
Nahoru