dnes
Pondělí - jasno
12°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
12°C
pozítří
Středa - skorojasno
9°C
V Praze 10 se strany nepohrnou do koalice s ANO. Kvůli Kleslové
Bývalá starostka Prahy 10 Radmila Kleslová bude v zastupitelstvu Desítky i následující čtyři roky. Foto: archiv

V Praze 10 se strany nepohrnou do koalice s ANO. Kvůli Kleslové

Po volbách usedne v zastupitelstvu Prahy 10 celkem šest subjektů, což je o dva méně, než bylo během uplynulého volebního období. Vyhrála koalice Vlasta sdružující lidovce, STAN, Desítku pro domácí a nezávislé kandidáty. V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu bude mít 11 mandátů. Hlas jí dala pětina lidí, kteří přišli volit.

Druzí skončili Piráti se ziskem 17,8 procenta a deseti mandáty, třetí ODS s 14,2 procenty a osmi křesly a čtvrté ANO se ziskem 13,4 procent a sedmi zastupiteli. TOP 09 získala 12,4 procenta a šest křesel a do zastupitelstva se dostalo také hnutí Starostové pro Prahu, které má 6,7 procenta hlasů a tři mandáty.

„První dva na pásce“ – Vlasta a Piráti, byli doposud v opozici. Dohromady mají 21 zastupitelů, k nadpoloviční většině je potřeba 23 mandátů. „Praho 10, vážení voliči, milí podporovatelé, sousedé! Dnes se radujeme z úspěchu, zítra nám začíná další práce na čtyři roky. S pokorou přijímáme rozhodnutí občanů, kteří vyjádřili touhu po otevřené radnici. Uděláme pro to maximum," napsala koalice Vlasta na svůj facebookový profil v reakci na volební vítězství.

„Děkujeme všem, kteří nás podpořili při plavbě na radnici Prahy 10, na kterou díky Vám vysíláme 10 pirátských zastupitelů. Věříme v silnou koalici, která bude další plavbu Prahy 10 kormidlovat správným směrem! Držíme kurz," napsali na Facebook Piráti.

První neformální kontakty mezi zvolenými subjekty již proběhly, na plno se rozeběhnou v následujících dnech. Variant možných koalic je několik. Podle nejmenovaného zdroje blízkému vyjednávání se nikomu především nechce jít do koalice s hnutím ANO.

Problémem není ani tak program, u něj by se určitě průnik s možnými budoucími partnery našel, ale spíše postava Radmily Kleslové, která byla zvolena z druhého místa kandidátky.

V první polovině uplynulého volebního období byla 14 měsíců starostkou, než rezignovala kvůli údajně špatně fungující koalici ANO, ČSSD, Zelených a hnutí nezávislých.

Podílet na vedení městské části by se chtěla nadále ODS, která počet mandátů oproti roku 2014 více než zdvojnásobila. Po minulách volbách měli občanští demokraté tři zastupitele, nyní jich získali osm.

„S výsledkem jsme spokojeni. Jsme připraveni jednat s každou demokratickou stranou, která je v zastupitelstvu. Naší prioritou je prosadit co nejvíce z našeho programu. Další dny ukáží, zda dojde k dohodě. Rádi bychom se dohodli rychle v zájmu dalšího rozvoje Desítky a efektivního fungování radnice,“ sdělil lídr kandidátky ODS Filip Humplík.


Na pozici náhradníka do Správní rady VZP byl zvolen nominant Pirátů Východský

14. února 2019 ve 14:36

V souvislosti se zvolením do funkce pražského primátora se Zdeněk Hřib (Piráti) vzdal funkce člena Správní rady VZP s ohledem na kumulaci funkcí, tak jak se slíbil před nástupem do čela vedení Prahy. Piráti na jeho místo nominovali Pavla Východského. Toho předevčírem na pozici náhradníka jmenovala...

Priority vedení Prahy 6 popisuje chválené programové prohlášení. Má 36 stran, nahlédněte do něj

13. února 2019 v 11:42 | Aktualizováno v 17:10

Rada městské části Praha 6 včera schválila „Programové prohlášení Rady městské části Praha 6 pro roky 2018 – 2022“. Jde o soubor priorit vedení radnice. 

Praha 1 vstoupila do spolku Otevřená města

31. ledna 2019 v 19:34

Úterním rozhodnutím zastupitelů Prahy 1 se tato městská část připojila k 11 městům a městským částem a vstoupila do spolku Otevřená města z. s. Ten usiluje o větší otevřenost radnic, vstřícnost k občanům, efektivnější využívání dat a sdílení zkušeností mezi...

Další články
Nahoru