Dnes Pondělí - jasno 33°C
Zítra Úterý - prehanky-dest 24°C
Pondělí 27. 6. 2022
Svátek má Ladislav
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
V Praze 10 se strany nepohrnou do koalice s ANO. Kvůli Kleslové
Bývalá starostka Prahy 10 Radmila Kleslová bude v zastupitelstvu Desítky i následující čtyři roky. Foto: archiv

V Praze 10 se strany nepohrnou do koalice s ANO. Kvůli Kleslové

Po volbách usedne v zastupitelstvu Prahy 10 celkem šest subjektů, což je o dva méně, než bylo během uplynulého volebního období. Vyhrála koalice Vlasta sdružující lidovce, STAN, Desítku pro domácí a nezávislé kandidáty. V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu bude mít 11 mandátů. Hlas jí dala pětina lidí, kteří přišli volit.

Druzí skončili Piráti se ziskem 17,8 procenta a deseti mandáty, třetí ODS s 14,2 procenty a osmi křesly a čtvrté ANO se ziskem 13,4 procent a sedmi zastupiteli. TOP 09 získala 12,4 procenta a šest křesel a do zastupitelstva se dostalo také hnutí Starostové pro Prahu, které má 6,7 procenta hlasů a tři mandáty.

„První dva na pásce“ – Vlasta a Piráti, byli doposud v opozici. Dohromady mají 21 zastupitelů, k nadpoloviční většině je potřeba 23 mandátů. „Praho 10, vážení voliči, milí podporovatelé, sousedé! Dnes se radujeme z úspěchu, zítra nám začíná další práce na čtyři roky. S pokorou přijímáme rozhodnutí občanů, kteří vyjádřili touhu po otevřené radnici. Uděláme pro to maximum," napsala koalice Vlasta na svůj facebookový profil v reakci na volební vítězství.

„Děkujeme všem, kteří nás podpořili při plavbě na radnici Prahy 10, na kterou díky Vám vysíláme 10 pirátských zastupitelů. Věříme v silnou koalici, která bude další plavbu Prahy 10 kormidlovat správným směrem! Držíme kurz," napsali na Facebook Piráti.

První neformální kontakty mezi zvolenými subjekty již proběhly, na plno se rozeběhnou v následujících dnech. Variant možných koalic je několik. Podle nejmenovaného zdroje blízkému vyjednávání se nikomu především nechce jít do koalice s hnutím ANO.

Problémem není ani tak program, u něj by se určitě průnik s možnými budoucími partnery našel, ale spíše postava Radmily Kleslové, která byla zvolena z druhého místa kandidátky.

V první polovině uplynulého volebního období byla 14 měsíců starostkou, než rezignovala kvůli údajně špatně fungující koalici ANO, ČSSD, Zelených a hnutí nezávislých.

Podílet na vedení městské části by se chtěla nadále ODS, která počet mandátů oproti roku 2014 více než zdvojnásobila. Po minulách volbách měli občanští demokraté tři zastupitele, nyní jich získali osm.

„S výsledkem jsme spokojeni. Jsme připraveni jednat s každou demokratickou stranou, která je v zastupitelstvu. Naší prioritou je prosadit co nejvíce z našeho programu. Další dny ukáží, zda dojde k dohodě. Rádi bychom se dohodli rychle v zájmu dalšího rozvoje Desítky a efektivního fungování radnice,“ sdělil lídr kandidátky ODS Filip Humplík.


Autor: red

Zastupitelé Prahy 4 se sejdou na 21. zasedání, radnice zveřejnila program

Včera v 09:53

V zasedacím sále 301 na historické Nuselské radnici (Táborská 500) se ve středu 29. června uskuteční od 13 hodin 21. zasedání zastupitelstva Prahy 4. Informoval o tom mluvčí městské části Jiří Bigas.

Zastupitelstvo Prahy 17 schválilo vypsání tendru na pečovatelský dům

25. června 2022 v 10:06

Stavba domu s pečovatelskou službou (DPS) v pražských Řepích by měla odhadem stát 380 milionů korun. Kapacita domova je plánovaná pro 125 osob. Vyplývá to z usnesení zastupitelstva Prahy 17, které schválilo vypsání zadávacího řízení na stavitele DPS. Informovala...

Zastupitelé Prahy 15 se sejdou na mimořádném zasedání

23. června 2022 v 07:11

Osmé mimořádné zasedání ZMČ Praha 15 se koná dne 24. června od 17 hodin v Kulturním centru Varta, Boloňská 310, Horní Měcholupy. Zasedání bude opět vysíláno on‑line.

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou na zasedání

22. června 2022 ve 20:24

Ve čtvrtek 23. června se bude v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9) konat 16. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14. Začátek je v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17.30 hodin.  

Další články
Nahoru