Dnes Středa - zatazeno 25°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 29°C
Středa 29. 6. 2022
Svátek má Petr a Pavel
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
V Praze 10 se spojí část současné opozice a koalice, do voleb jdou společně ODS a TOP 09
Podpis předvolebního memoranda mezi pravicovými stranami na Praze 10. Zdroj foto: se souhlasem TOP 09

V Praze 10 se spojí část současné opozice a koalice, do voleb jdou společně ODS a TOP 09

ODS a TOP 09 v uplynulém týdnu uzavřely memorandum o spolupráci pro podzimní komunální volby do zastupitelstva Prahy 10. Informoval o tom Radek Lojda, předseda TOP 09 Praha 10. Podle něj v současné době probíhají jednání o koaliční smlouvě a diskutuje se také detailní podoba programu nové koalice. V končícím volebním období jsou občanští demokraté součástí vládnoucí radniční koalice společně s Piráty a koalicí Vlasta. TOP 09 je v opozici.

„Myslím si, že lidé velmi ocenili, když na celostátní úrovni došlo k uzavření koalice SPOLU. Byl to jasný signál, že středopravicové demokratické strany umí spolupracovat a hledat shodu ve snaze posunout tuto zemi vpřed. Za této situace bylo logické pokusit se nalézt stejnou shodu i u nás na Desítce. Zatímco KDU-ČSL si vybrala jinou cestu, s TOP 09 jsme shodu našli velmi rychle a já z toho mám upřímnou radost,“ uvedl předseda ODS na Praze 10 Martin Valovič, který je místostarostou.

ODS má ve vedení městské části ještě další dva členy. Radní Olgu Koumarovou a místostarostu Martina Sekala. Ten nahradil volebního lídra ODS v Praze 10 Filipa Humplíka, který v roce 2019, tedy rok po volbách, rezignoval ze zdravotních důvodů.

Lidovci jsou součástí Vlasty a zůstanou v ní i pro blížící se volby. „Našimi partnery budou stejně jako v posledních volbách nezávislí z koalice Vlasta, STAN a hnutí Desítka pro domácí. V dobré spolupráci má smysl pokračovat,“ uvádí KDU-ČSL na sociálních sítích.

TOP 09 uvítala, že se ODS rozhodla pro spolupráci s ní. „Desítka potřebuje v některých oblastech výrazně změnit směr fungování a vyžaduje mnohem aktivnější řízení. Jsme rádi, že se na tuto cestu změny vydává TOP 09 společně s ODS, se kterou nás spojuje podobný pohled na svět a politiku obecně. O detailním programu v těchto dnech jednáme. Toto vítězné spojení umožní změnit na Praze 10 pohled na řadu věcí a umožní jejich efektivní řešení,“ dodal Radek Lojda.

Termín komunálních voleb, které se konají každé čtyři roky, ještě nebyl určen. Zpravidla se konají na začátku října. Před čtyřmi lety to bylo 5. a 6. října 2018. Jak uvádí český statistický úřad, volby vyhrála Vlasta, která získala 11 mandátů. O jeden méně má Česká pirátská strana. Aby tyto subjekty mohly uzavřít v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu většinovou koalici, potřebovali někoho dalšího. A tím se stala ODS, která ve volbách skončila třetí s osmi získanými mandáty. V opozici zůstali zástupci TOP 09, hnutí ANO a uskupení Starostové pro Prahu-Zelená pro 10.  


Autor: Jan Puci

Piráty v Praze 6 povede do voleb advokát Ondřej Vykoukal

12. června 2022 v 18:03

Piráti z Prahy 6 ve čtvrtek otevřeli kampaň do komunálních voleb a také do Senátu. Představili svoje priority pod heslem 6 + 1 pro Šestku a také své přední kandidátky a kandidátky na radnici. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí pražských Pirátů Michal Polák. 

Koalici ČSSD a hnutí Budoucnost povede ve volbách v Praze 3 exministr Petříček

6. června 2022 ve 23:11

Nově vzniklá koalice ČSSD a hnutí Budoucnost s názvem „Praha 3 pro všechny” dnes zahájila na žižkovském nákladovém nádraží volební kampaň. Hlavním cílem koalice je pomoci obyvatelům městské části s dopady ekonomické krize a růstem cen a životních nákladů, ale také bránit Žižkov, Jarov a Vinohrady...

Další články
Nahoru