Dnes Středa - prehanky-dest 21°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 23°C
Středa 7. 6. 2023
Svátek má Iveta, Slavoj
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražský životVíkendové tipy

V Praze 10 se budou uklízet veřejná prostranství

V letošním roce se v desáté městské části iniciativa „Společně ukliďme Prahu 10“ opět zapojuje do národních kampaní „Ukliďme Česko“ – www.uklidmecesko.cz a „Ukliďme svět“ – www.uklidmesvet.cz. Obě dobrovolnické kampaně se hlásí k čistotě přírody a dalších veřejných prostor mimo město i v něm. V Praze 10 proběhnou zejména úklidy v tradičních lokalitách v Trojmezí, na Bohdalci, ve Slatinách nebo Malešickém lese, ale také na dalších místech.

„Jsem rád, že veřejnost vnímá veskrze pozitivně úlohu dobrovolnických úklidů, které mají celorepublikově své místo a tradici a jsou nezastupitelným pomocníkem proti velkému nešvaru černých skládek, kterým lze jen složitě předcházet,“ říká radní městské části Milan Maršálek (Vlasta), který má v gesci životní prostředí a udržitelnost.

Dobrovolnické úklidy budou probíhat na několika místech. V sobotu 25. března v oblasti Bohdaleckého lesa nebo v lokalitách Sedmidomky a Slatiny. V pátek 31. března jsou připravené úklidy ve Vršovicích podél železniční tratě v okolí zastávky Praha-Eden.

A konečně v sobotu 1. dubna se bude uklízet v Malešickém lese, na Trojmezí, kolem Botiče v Záběhlicích a ve Vršovicích, v prostoru budoucí drážní promenády ve Strašnicích, u Hamerského rybníka nebo v lese při ulici Rabakovská.

„Praha 10 stejně jako v předešlých letech zajistí svoz odpadu či nabízí dobrovolníkům pracovní pomůcky (pytle, rukavice). Akci také podporuje místní svozová společnost AVE Pražské komunální služby a.s., která na své náklady poskytne velkoobjemové kontejnery,“ sděluje Martin Pecánek, vedoucí odboru životního prostředí. A doplňuje, že „pokud má někdo zájem se do úklidu zapojit, může se obrátit na odbor například využitím emailu bezodpadu@praha10.cz.“

S jarním obdobím také začíná pravidelná možnost pro občany využít některou z bezplatných služeb ke svozu či odvozu objemného či separovaného specifického odpadu. Speciálně pro odpad z domovních zahrad jsou určeny velkokapacitní kontejnery na bioodpad.

„Pokračujeme s úspěšnou osvětovou i praktickou kampaní „Desítka bez odpadů“. Stále ještě distribuujeme bezplatně kompostéry pro veřejnost, v oblasti předcházení vzniku odpadů podpoříme lokální bleší trhy, zvažujeme možnosti pro založení tzv. reuse centra a více se zaměříme na navýšení separačních nádob na odpad v bytových domech,“ doplňuje radní Maršálek.

„Nepořádek ve veřejném prostoru je velký nešvar, který je neblahou vizitkou jen malé skupiny spoluobčanů, ale řešit ho musíme všichni,“ uvedl Jaroslav Štěpánek (Společně pro Prahu 10), který je předsedou Výboru pro životní prostředí. „Podnětům občanů se pravidelně věnujeme a společně s odborem životního prostředí průběžně řešíme zlepšení čistoty veřejných prostranství a stav veřejné zeleně,“ dodal Štěpánek.


Autor: Alo

Pronikněte do molekul, vesmíru i přírody. Začíná veletrh vědy 2023

Dnes v 11:53

Veletrh vědy otevírá své brány široké veřejnosti a čtvrtka 8. června se v areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech bude prezentovat více než 100 vědeckých pracovišť, firem i science center. Doprovodný program nabídne přednášky, workshopy nebo panelové diskuse. Třídenní akci pořádá Akademie věd ČR. Vstup...

Dnes: Setkání k prezentaci architektonické soutěže LDN Drnovská

Dnes v 11:19

Setkání se koná dnes v 17 hodin na rohu ulic Dědinská a Pilotů.

Džbán Park pro relaxaci a odpočinek se otevře veřejnosti

Dnes v 10:40

Ve čtvrtek 8. června se pro veřejnost otevře odpočinková plocha nacházející se na jižním břehu vodní nádrže Džbán. Návštěvníci zde ocení nejen lehátka k odpočinku a opalování, aktivity rodinného typu, sportovní vyžití, ale i občerstvení. 

Červen je Měsícem lidských práv na Wikipedii

Dnes v 10:23

Spolek Wikimedia Česká republika, který pečuje o rozvoj české Wikipedie, věnuje červen na Wikipedii lidským právům. Společně s Člověkem v tísni a Amnesty International, které si Wikimedia ČR k projektu zvolila za partnery, chce organizátor akce motivovat dobrovolné wikipedisty i širokou veřejnost,...

Volná místa na úřadě Prahy 14? Referenti a další pozice

Dnes v 08:03

Sháníte nové místo? Chcete změnu? Podívejte se na nabídku volných míst na Úřadě MČ Praha 14. Mezi zaměstnanecké benefity patří příspěvek na penzijní připojištění nebo životní pojištění, stravenky, Flexi poukázky či 25 dní dovolené. 

Praha 6: Setkání k péči o zeleň v parku

Dnes v 07:03

V pátek 9. června se můžete v 9:30 setkat se zástupci radnice Šestky a spolků Prahy 6 v parku Maxe van der Stoela.

Výdejna Potravinové banky nově v Praze 2

Včera ve 21:59

Praha 2 na začátku června otevřela nové výdejní místo Potravinové banky určené pro občany z Prahy 1 a 2, kteří se nacházejí v tíživé finanční situaci. Výdejní okénko, které se nachází v přízemí na nádvoří Novoměstské radnice, je v provozu každé pondělí v době od 9 do...

Čtyři týdny zbývají do uzavření literární soutěže O zlatý klíč

Včera ve 21:51

Maximálně tři normostrany libovolného žánru mohou kreativní obyvatelé Prahy 11 zasílat na radnici. Téma soutěže zůstává: Praha 11. Nejzazší termín dodání je 30. června. Do začátku června už přišlo do Zlatého klíče víc prací než za celé soutěžní období loňského roku. Největší počet přírůstků se...

Na Kampě se budou zpívat lidové písničky

Včera v 18:19

Společné zpívání lidových písniček se koná ve čtvrtek 15. června v 16 hodin na Kampě.

Přednáška v Praze 10: Josef Čapek ve vinohradském divadle

Včera ve 12:43

Přednáška Pavly Pečinkové představí v úterý 13. června Josefa Čapka také jako scénografa pro Městské divadlo na Královských Vinohradech, kde působil jeho bratr Karel jako dramaturg, a kde vytvořil dvacet jevištních výprav.

Praha 14 zve na komentovanou prohlídku mokřadu

Včera v 11:31

Přijďte ve čtvrtek 8. června od 16 hodin na komentovanou prohlídku mokřadu v areálu Coca Cola v Kyjích a seznamte se s vývojem tohoto projektu i s novou načnou stezkou pro školy.

První pokuta pro hlavní město za protisoutěžní loterijní vyhlášky byla potvrzena

5. června 2023 v 08:19

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna potvrdil prvostupňové rozhodnutí, jímž byla hlavnímu městu Praze uložena pokuta ve výši 2 679 000 korun za porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže v souvislosti s loterijními vyhláškami. Rozklad podaný hlavním městem předseda...

Za hmyzem do Letňan

5. června 2023 v 07:55

Poznejte náš hmyz na naučné procházce za drobnou havětí se spolkem Darwin ve středu 14. června.

Jedlá školní zahrada ve Stodůlkách

5. června 2023 v 07:48

Nová jedlá školní zahrada se otevírá ve čtvrtek 8. června při Fakultní základní škole profesora Otokara Chlupa Pedagogické fakulty UK ve Stodůlkách díky spolupráci mezi společností Lidl a programem Skutečně zdravá škola.

Muzejní noc na 1. lékařské fakultě UK otevře běžně nepřístupná místa

5. června 2023 v 05:32

I letos se 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy zúčastní Festivalu muzejních nocí. V pátek 16. června bude možné navštívit anatomické muzeum, stomatologické muzeum a Faustův dům. Před zahájením prohlídek proběhne v Anatomickém ústavu 1. LF UK přednáškové odpoledne, na kterém zazní například...

Další články
Nahoru