Dnes Pátek - snih -3°C
Zítra Sobota - snih 0°C
Pátek 9. 12. 2022
Svátek má Vratislav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
V Praze 10 byla podepsána koaliční smlouva, starostou se stane Valovič z ODS
Čtvrteční podpis koaliční smlouvy. Foto: Společně pro Prahu 10

V Praze 10 byla podepsána koaliční smlouva, starostou se stane Valovič z ODS

Zástupci Společně pro Prahu 10 (ODS a TOP 09) a koalice Vlasta, STAN a KDU-ČSL podepsali včera koaliční smlouvu. Starostou desáté městské části se na ustavujícím zasedání zastupitelů má stát Martin Valovič (ODS), prvním místostarostou potom Tomáš Pek (TOP 09). Strany se již dohodly také na obsazení postů v radě městské části, na rozdělení kompetencí a na programových prioritách. Strany to dnes sdělily ve společném prohlášení. Koalice bude mít ve 45členném zastupitelstvu městské části 24 hlasů.

„Mám radost, že Prahu 10 čeká v dalších letech rozvoj, odpovědné vedení a že máme možnost dotáhnout kvalitní projekty z minulých let, stejně jako nastartovat řadu nových. Budoucí koalice je složená ze stran, které dostaly největší důvěru voličů v letošních volbách. To nám dává možnost plnit náš program, který je postaven na snaze měnit Desítku nejen na papíře, ale formou konkrétních projektů a opatření i v reálném životě,“ uvedl Martin Valovič (ODS).

Koaliční smlouva Společně pro Prahu 10 (ODS a TOP 09) VLASTA, STAN s podporou KDU-ČSL obsahuje programové cíle na další čtyři roky. „Je skvělé, že jsme se dokázali dohodnout na odpovědném hospodaření městské části, investicích do oprav a výstavby škol, na bytové politice ale třeba i na zlepšování životního prostředí a veřejných prostor Prahy 10. Čeká nás mnoho důležitých projektů, takže je dobře, že hledání shody při sestavování koaliční smlouvy bylo hladké,“ řekl Tomáš Pek (TOP 09).

V koaliční smlouvě je také návrh personálního obsazení Rady městské části. „V naší kompetenci bude sociální, zdravotní a rodinná politika, životní prostředí a udržitelnost. V nové Radě budeme zastávat také téma energetického managementu a digitalizace. Pokračovat bude díky nám také úspěšné zapojení Desítky mezi takzvaná Zdravá města, kde Praha 10 obhajuje vysokou úspěšnost kvality života mezi českými městy,” sdělil David Kašpar, lídr za koalici VLASTA a STAN s podporou KDU-ČSL, který je nominantem na post místostarosty.

Pokud jde o rozdělení gescí, strany se dohodly na následujícím uspořádání: Martin Valovič (ODS) – územní rozvoj, územní plán, podpora podnikání, vnější vztahy a Nový Eden, Tomáš Pek (TOP 09) – majetek včetně radnice, akciové společnosti a kulturní památky, David Kašpar (STAN) – sociální a rodinná politika, zdravotnictví, Olga Koumarová (ODS) – investice do budov ZŠ a MŠ, finance a rozpočet, Radek Lojda (TOP 09) bytová politika, bezpečnost, dotace, Pavel Šutka (ODS) – kultura, sport a volnočasové aktivity, Ondřej Počarovský (TOP 09) – školství, Milan Maršálek (VLASTA) – životní prostředí a udržitelnost, MA21, Mikuláš Pobuda (ODS) – doprava, IT a Smart Cities.

Volby v Praze 10 vyhrála koalice ODS a TOP 09, která získala 14 mandátů. Volilo ji 27,15 procenta voličů. Koalici VLASTA a STAN s podporou KDU-ČSL volilo 18,75 procenta lidí, což stačilo na deset mandátů. O jeden méně má ANO (17,67 procenta hlasů). Osm mandátů získali Piráti (16,77 procenta). Do zastupitelstvu se ještě dostala koalice SPD, Trikolory a nezávislých kandidátů. Získala 7,81 procenta hlasů znamená čtyři získané mandáty.


Autor: puc

Vedení Prahy 4 rozdělilo gesce mezi jednotlivé radní

29. listopadu 2022 v 19:35

Radní Prahy 4 schválila na svém prvním zasedání ve středu 23. listopadu rozdělení gescí nad různými oblastmi v rámci samostatné působnosti městské části Praha 4. Zároveň schválila Rada i pořadí zastupování starosty místostarosty. Městská část o tom informovala na svém...

Další články
Nahoru