Dnes Pátek - zatazeno 1°C
Zítra Sobota - zatazeno 1°C
Pátek 9. 12. 2022
Svátek má Vratislav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
V Praze 10 budou vládnout ODS, TOP 09, koalice Vlasta a STAN s podporou lidovců
Volební lídr koalice Společně pro Prahu 10 Martin Valovič se pravděpodobně stane starostou desáté městské části. Foto: archiv

V Praze 10 budou vládnout ODS, TOP 09, koalice Vlasta a STAN s podporou lidovců

Povolební vyjednávání v Praze 10 skončila, na koaliční spolupráci se včera dohodli zástupci Společně pro Prahu 10 (ODS a TOP 09) a koalice Vlasta a STAN s podporou KDU-ČSL. Budoucí partneři ve vedení radnice o tom dnes informovali novináře. V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu budou mít většinu 26 hlasů, starostou by se měl stát dosavadní místostarosta Martin Valovič z ODS.

V Praze 10 se do zastupitelstva dostalo pět volebních subjektů: koalice Společně pro Prahu 10, Piráti, hnutí ANO, koalice SPD, Trikolory a nezávislých kandidátů a koalice Vlasta a STAN s podporou KDU-ČSL. ANO se především kvůli své volební lídryni Radmile Kleslové stalo nežádoucím partnerem, stejně jako jím bylo SPD.

Bylo tak zřejmé, že se jednání budou odehrávat mezi koalicí Společně, Piráty a Vlastou. Pikantní je, že letos v červnu se na radnici rozpadla koalice ODS, Vlasty a Pirátů, z vedení městské části byla odvolána starostka Chmelová i místostarosta David Kašpar (oba Vlasta), takže od té doby je mezi Vlastou a Piráty nevraživost. Přitom se dle zákulisních zdrojů zdálo, že k sobě po volbách budou mít blíž Společně pro Prahu 10 a Piráti. Nakonec je vše jinak a Piráti míří do opozice.

„Naší prioritou bylo vytvořit stabilní koalici demokratických stran, které se postaví čelem k zásadním výzvám, které Desítku čekají. V souladu s našimi předvolebními sliby musíme okamžitě řešit pomoc obyvatelům Desítky, kteří se díky energetické krizi nyní ocitli ve složité životní situaci, máme v plánu obnovit pohotovost v Malešicích, musíme pokračovat v opravách a výstavbě škol a školek, posunout KD Eden, vyřešit otázku radnice, opravit KD Barikádníků a mnohé další. Voličům jsme slibovali realizaci konkrétních projektů a opatření a přesně to chceme dodržet,“ uvedl Valovič.

Na základě pondělní dohody tak strany už o koalici nebudou vyjednávat se zástupci dalších uskupení a plánují společně naplňovat volební programy. „Uzavření spolupráce s koalicí Vlasta za podmínek, které nyní diskutujeme, nám dává reálnou šanci věci posouvat maximálně rychle dopředu ve prospěch obyvatel Desítky,“ dodal předseda ODS Praha 10 a lídr kandidátky Společně pro Prahu 10.

Podle předsedy TOP 09 v Praze 10 a zastupitele Radka Lojdy se nová koalice zaměří na bezpečnost, školství, bytovou problematiku a na pomoc lidem v současné zhoršené ekonomické situaci. „Jsme rádi, že vznikající koalice má šanci prosadit velké množství slibů, které jsme dali našim voličům. Máme společné cíle i dost zkušeností s vedením městské části a právě velká programová shoda a odbornost jsou šancí posunout věci v Praze 10 správným směrem," uvedl.

„Našimi prioritami jsou konkrétní pomoc rodinám, seniorům a jednotlivcům v nesnázích, rekonstrukce, stavby a přístavby základních a mateřských škol, péče o desítkovou zeleň, dobré klima a uchování Trojmezí jako přírodního parku celopražského významu, kvalitní správa obecních bytů a zlepšování života na sídlištích, podpora dobrovolníků, neziskového sektoru a smysluplných kulturních aktivit, udržitelné hospodaření a mnoho dalšího, na čem jsme pracovali už v minulém volebním období,“ vyjmenoval David Kašpar, lídr kandidátky a předseda zastupitelského klubu koalice VLASTA a STAN s podporou KDU-ČSL.

Včera podepsané memorandum je dohodou o společné spolupráci, konkrétní obrysy nové koalice budou předmětem dalších jednání. Ustavující jednání zastupitelstva by se mělo konat zhruba za měsíc.

Jak dopadly volby v Praze 10

Vítěznou koalici Společně pro Prahu 10 v zářijových volbách volilo 27,15 procenta voličů. Díky tomu získala 14 mandátů. Koalici VLASTA a STAN s podporou KDU-ČSL, kterou vedla současná starostka Renata Chmelová, volilo 18,75 procenta lidí, což stačilo na deset mandátů. O jeden méně má ANO (17,67 procenta hlasů). Osm mandátů získali Piráti (16,77 procenta). Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.

Do zastupitelstvu se ještě dostala koalice SPD, Trikolory a nezávislých kandidátů. Získala 7,81 procenta hlasů znamená čtyři získané mandáty. Po volbách ale dva zvolení zastupitelé za ANO přešli do ODS, konkrétně se jedná o Jaroslava Štěpánka (na kandidátce č. 3) a jeho dceru Tereza Hauffenovou (č. 5). Tím se klub Společně pro Prahu 10 rozrostl na šestnáct členů.


Autor: Jan Puci

Vedení Prahy 4 rozdělilo gesce mezi jednotlivé radní

29. listopadu 2022 v 19:35

Radní Prahy 4 schválila na svém prvním zasedání ve středu 23. listopadu rozdělení gescí nad různými oblastmi v rámci samostatné působnosti městské části Praha 4. Zároveň schválila Rada i pořadí zastupování starosty místostarosty. Městská část o tom informovala na svém...

Další články
Nahoru