dnes
Pondělí - zatazeno
9°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
4°C
V Praze 1 vznikne speciální výslechová místnost pro traumatizované oběti
Ilustrační foto: freeimages

V Praze 1 vznikne speciální výslechová místnost pro traumatizované oběti

Podle statistik počet zvlášť zranitelných obětí trestných činů každým rokem narůstá. Radnice Prahy 1 se rozhodla iniciovat vznik speciální výslechové místnosti pro tyto oběti, mezi které se řadí nejčastěji děti, ženy a lidé s handicapem. Místnost by měla snížit jejich trauma, které zažívají, když vypráví své často otřesné zážitky v nepříjemném prostředí standardní výslechové místnosti před mnoha lidmi.

Rada městské části Praha 1 na základě předkladu radního pro oblast bezpečnosti prevence kriminality Ivana Solila (ČSSD) odsouhlasila nejen schválení podání žádosti ministerstvu vnitra o dotaci na zbudování speciální výslechové místnosti, ale rovněž vyčlenila částku 27 000 korun pro splnění podmínky desetiprocentní finanční účasti žadatele o dotaci.

„Strohé, čistě funkční kanceláře policejních služeben podněcují v dětech úzkost a obavy, mají vliv na paměťový výkon dítěte a celkově výpověď dítěte znehodnocují. Dítě nebo jiná citově zranitelná oběť rovněž musí podávat svědectví o traumatizujícím zážitku před extrémně vysokým počtem přítomných osob, jakými jsou soudce, státní zástupce, advokát obviněného, sociální pracovnice, policisté. Využitím speciální výslechové místnosti se počet osob, které se dostanou do přímého kontaktu s dítětem, zúží maximálně na dvě osoby,“ uvedl radní Ivan Solil.

ivan-solil-praha-1-nahled

Radní Prahy 1 Ivan Solil

„Projekt počítá s využitím speciální výslechové místnosti také jako pracovního prostoru dětské klinické psycholožky – pracovnice Police hl. m. Prahy, která zde bude provádět psychologické pohovory za účelem rychlé diagnostiky v mnoha extrémně vyhrocených situací,“ dodal.

Speciální výslechová místnost je komplexem dvou místností, z nichž jedna je místností monitorovací, kde bude umístěn audiovizuální výstup, který budou sledovat osoby přítomné úkonu. Druhá místnost je takzvaná místnost pohovorová. Zde bude probíhat výslech oběti či svědka a bude vybavena tak, aby působila co nejvíce civilním a příjemným dojmem. Místnost bude vybavena audiovizuálním zařízením přenášející záznam do monitorovací místnosti.

Speciální výslechová místnost bude realizována v prostorách Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy v ulici Na Perštýně. Celkové náklady dosáhnou částky 270 000 korun a místnost by měla být dokončená letos v září tohoto roku.


Další články
Nahoru