Dnes Sobota - polojasno 23°C
Zítra Neděle - polojasno 23°C
Neděle 14. 4. 2024
Svátek má Vincenc, Vincent
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V Praze 1 vznikla koalice, starostkou bude Radoměřská z TOP 09. Vítěz voleb v opozici
Nová koalice, která povede Prahu 1. V zeleném kostýmu sedí budoucí starostka Terezie Radoměřská. Foto: Facebook

V Praze 1 vznikla koalice, starostkou bude Radoměřská z TOP 09. Vítěz voleb v opozici

Pět subjektů – ODS, Piráti a občané Prahy 1, Naše PRAHA 1 (ANO), TOP 09 a Rezidenti – dnes uzavřelo koaliční smlouvu, na jejímž základě vznikne nová Rada MČ Prahy 1. Součástí smlouvy je i programové prohlášení. V sedmadvacetičlenném zastupitelstvu bude mít koalice podporu sedmnácti hlasů. Starostkou se stane Terezie Radoměřská z TOP 09. Nově vytvořená koalice o tom informovala na sociálních sítích. Uskupení My, co tady žijeme dosavadního starosty Petra Hejmy a ve volbách vítězná Praha 1 Sobě Pavla Čižinského zůstanou v opozici.

„Práce na hledání programových průniků sice trvala dlouho a byla náročná, ale také korektní a otevřená. Proto jsem přesvědčena, že je dobrým fundamentem pro koaliční spolupráci. Věřím, že Praze 1 dokážeme dát maximum,“ uvedla kandidátka na starostku Radoměřská. 

Nejsilnější strana koalice, ODS, získá pozici místostarosty pro Tomáše Herese. „Jsem rád, že se ODS stala součástí široké koalice a naši zástupci budou mít možnost v rámci svých kompetencí realizovat program pro občany,“ sdělil předseda klubu zastupitelů ODS Bureš. 

Místostarostou se stane předseda zastupitelů Pirátské strany David Bodeček. „Jsme rádi, že se povedlo do společného programu propsat drtivou většinu návrhů pro rozvoj Jedničky, které Piráti prosazují. Stejně tak oceňujeme, že se podařilo vyjednat změnu poměru členů v Kontrolním výboru ve prospěch opozice. Rovněž jsme dosáhli dohody, aby v Radě neusedla žádná trestně stíhaná osoba,“ sdělil.

Místostarostkou bude i Kateřina Klasnová, předsedkyně klubu Rezidenti 1. „Do Programového prohlášení se nám podařilo ve velké míře promítnout naše požadavky, například v oblasti životního prostředí, dětských hřišť a čistoty v ulicích, participace a participativním rozpočtu, ubytování mimo ubytovací zařízení, tedy AirBnB, parkování či řešení problematiky elektrokoloběžek. Dále nám bylo vyhověno v našich požadavcích, aby byla opozice zapojena ve výborech a komisích a aby byl předseda Kontrolního výboru pro výkon funkce uvolněn a získala ho Praha 1 Sobě,“ uvedla. 

„Mám za to, že dosavadní spolupráce na koaliční smlouvě a programovém prohlášení je důkazem o vůli společně pracovat pro Prahu 1,“ sdělil předseda zastupitelského klubu Naše PRAHA 1 – ANO 2011 Karel Grabein Procházka. 

I když členové nové koalice popisují bezproblémová jednání, ve skutečnosti byly poslední dny poměrně turbulentní. Když jednání o nové koalici směřovala do finále, bylo minulý týden v úterý podepsáno memorandum o koaliční spolupráci zástupci Prahy 1 Sobě, My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL, Iniciativa občanů) a předsedkyní Pirátů v Praze 1 Olgou Sklenářovou.

V reakci na toto memorandum zastupitelský klub uvedl, že považuje tuto dohodu za neplatnou. Podle Bodečka nebylo projednáno v souladu se stranickými pravidly a Sklenářová neměla k jeho podpisu oprávnění. 

Vítězem zářijových komunálních voleb v Praze 1 se stalo uskupení Praha 1 Sobě. Zopakovalo tak první místo z předchozích voleb, dokonce si polepšilo o jeden mandát, má jich sedm. 

Druhá skončila ODS, která svůj čtyři roky starý výsledek zopakovala a má opět pět mandátů. Třetí Piráti mají 4 mandáty. Stejný počet získalo i uskupení My, co tady žijeme, které vedl do voleb současný starosta Petr Hejma. 

Do zastupitelstva se ještě dostali zástupci Rezidentů Prahy 1 (2 mandáty), které do voleb vedla bývalá zastupitelka Kateřina Klasnová, Naše Praha 1 (ANO) (3 mandáty) a TOP 09 (2 mandáty). Volební účast byla 40,2 procenta.


Autor: Jan Puci

Primátor Svoboda zavítal v rámci návštěv v městských částech také do Řep

29. března 2024 v 19:57

Jednání o hotových, rozestavěných, ale i plánovaných projektech tvořilo hlavní část programu primátora Prahy Bohuslava Svobody (ODS) během jeho návštěvy Prahy 17, kterou tvoří městská čtvrť Řepy. Setkání s představiteli místní radnice se uskutečnilo ve středu...

Zastupitelé Prahy 1 odvolali Čižinského z funkce předsedy Kontrolního výboru

13. března 2024 v 09:17

Pavla Čižinského (Praha 1 Sobě) z funkce předsedy Kontrolního výboru odvolalo na svém zasedání v úterý 12. března Zastupitelstvo Prahy 1. Návrh na odvolání podpořila většina 14 z celkem 27 zastupitelů. Důvodem jsou pochybení Čižinského v tzv. kauze Donlič. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí...

Premiér Fiala se setkal s exprezidentem USA Clintonem

11. března 2024 v 19:19

Premiér Petr Fiala se v pondělí 11. března setkal v Kramářově vile s bývalým americkým prezidentem Billem Clintonem. Mezi hlavní témata jednání patřila mezinárodní bezpečnostní situace, ruská agrese na Ukrajině, rozšiřování NATO a další zahraničně-politické výzvy....

Žofín bude hostit 14. zasedání zastupitelstva Prahy 1

10. března 2024 ve 20:25

V úterý 12. března proběhne od 10 hodin v reprezentační budově Žofín (Slovanský ostrov č. p. 226/2) v Malém sále 14. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 1. Dotazy a interpelace veřejnosti: 17:30 – 18:15 hod. (a dále od 20:00 – 20:45 hod., pokud do té doby nebude ukončeno...

Další články
Nahoru