Dnes Sobota - jasno 21°C
Zítra Neděle - jasno 22°C
Neděle 28. 5. 2023
Svátek má Vilém
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
V Praze 1 vznikla koalice, starostkou bude Radoměřská z TOP 09. Vítěz voleb v opozici
Nová koalice, která povede Prahu 1. V zeleném kostýmu sedí budoucí starostka Terezie Radoměřská. Foto: Facebook

V Praze 1 vznikla koalice, starostkou bude Radoměřská z TOP 09. Vítěz voleb v opozici

Pět subjektů – ODS, Piráti a občané Prahy 1, Naše PRAHA 1 (ANO), TOP 09 a Rezidenti – dnes uzavřelo koaliční smlouvu, na jejímž základě vznikne nová Rada MČ Prahy 1. Součástí smlouvy je i programové prohlášení. V sedmadvacetičlenném zastupitelstvu bude mít koalice podporu sedmnácti hlasů. Starostkou se stane Terezie Radoměřská z TOP 09. Nově vytvořená koalice o tom informovala na sociálních sítích. Uskupení My, co tady žijeme dosavadního starosty Petra Hejmy a ve volbách vítězná Praha 1 Sobě Pavla Čižinského zůstanou v opozici.

„Práce na hledání programových průniků sice trvala dlouho a byla náročná, ale také korektní a otevřená. Proto jsem přesvědčena, že je dobrým fundamentem pro koaliční spolupráci. Věřím, že Praze 1 dokážeme dát maximum,“ uvedla kandidátka na starostku Radoměřská. 

Nejsilnější strana koalice, ODS, získá pozici místostarosty pro Tomáše Herese. „Jsem rád, že se ODS stala součástí široké koalice a naši zástupci budou mít možnost v rámci svých kompetencí realizovat program pro občany,“ sdělil předseda klubu zastupitelů ODS Bureš. 

Místostarostou se stane předseda zastupitelů Pirátské strany David Bodeček. „Jsme rádi, že se povedlo do společného programu propsat drtivou většinu návrhů pro rozvoj Jedničky, které Piráti prosazují. Stejně tak oceňujeme, že se podařilo vyjednat změnu poměru členů v Kontrolním výboru ve prospěch opozice. Rovněž jsme dosáhli dohody, aby v Radě neusedla žádná trestně stíhaná osoba,“ sdělil.

Místostarostkou bude i Kateřina Klasnová, předsedkyně klubu Rezidenti 1. „Do Programového prohlášení se nám podařilo ve velké míře promítnout naše požadavky, například v oblasti životního prostředí, dětských hřišť a čistoty v ulicích, participace a participativním rozpočtu, ubytování mimo ubytovací zařízení, tedy AirBnB, parkování či řešení problematiky elektrokoloběžek. Dále nám bylo vyhověno v našich požadavcích, aby byla opozice zapojena ve výborech a komisích a aby byl předseda Kontrolního výboru pro výkon funkce uvolněn a získala ho Praha 1 Sobě,“ uvedla. 

„Mám za to, že dosavadní spolupráce na koaliční smlouvě a programovém prohlášení je důkazem o vůli společně pracovat pro Prahu 1,“ sdělil předseda zastupitelského klubu Naše PRAHA 1 – ANO 2011 Karel Grabein Procházka. 

I když členové nové koalice popisují bezproblémová jednání, ve skutečnosti byly poslední dny poměrně turbulentní. Když jednání o nové koalici směřovala do finále, bylo minulý týden v úterý podepsáno memorandum o koaliční spolupráci zástupci Prahy 1 Sobě, My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL, Iniciativa občanů) a předsedkyní Pirátů v Praze 1 Olgou Sklenářovou.

V reakci na toto memorandum zastupitelský klub uvedl, že považuje tuto dohodu za neplatnou. Podle Bodečka nebylo projednáno v souladu se stranickými pravidly a Sklenářová neměla k jeho podpisu oprávnění. 

Vítězem zářijových komunálních voleb v Praze 1 se stalo uskupení Praha 1 Sobě. Zopakovalo tak první místo z předchozích voleb, dokonce si polepšilo o jeden mandát, má jich sedm. 

Druhá skončila ODS, která svůj čtyři roky starý výsledek zopakovala a má opět pět mandátů. Třetí Piráti mají 4 mandáty. Stejný počet získalo i uskupení My, co tady žijeme, které vedl do voleb současný starosta Petr Hejma. 

Do zastupitelstva se ještě dostali zástupci Rezidentů Prahy 1 (2 mandáty), které do voleb vedla bývalá zastupitelka Kateřina Klasnová, Naše Praha 1 (ANO) (3 mandáty) a TOP 09 (2 mandáty). Volební účast byla 40,2 procenta.


Autor: Jan Puci

Zklidňování dopravy na obou březích Vltavy? Zastupitelé Prahy 1 schválili memorandum

17. května 2023 ve 21:02

Na návrh radního pro dopravu Prahy 1 Vojtěcha Ryvoly (ANO) projednali zastupitelé Prahy 1 Memorandum o zklidnění dopravy na obou březích Vltavy.

Praha 18 zve na zasedání Kontrolního výboru ZMČ

16. května 2023 v 11:58

Zasedání Kontrolního výboru ZMČ Prahy 18 se koná ve středu 17. května od 18 hodin.

Zasedne Výbor pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18

15. května 2023 v 11:37

Zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18 se uskuteční v úterý 16. května v 17 hodin.

Zasedání výboru pro otevřenou radnici Prahy 18

11. května 2023 v 07:48

Výbor pro otevřenou radnici zasedá v pondělí 15. května v 17:30 v obřadní síni ÚMČ Praha 18, Bechyňská 639.

V Letňanech zasedne Výbor pro školství vzdělávání a sport

10. května 2023 v 07:00

V budově ZŠ generála Františka Fajtla se 15. května v 17 hodin koná zasedání Výboru pro školství vzdělávání a sport.

Na radnici Prahy 18 zasedne Výbor pro dopravu a majetek

6. května 2023 v 06:26

V úterý 9. května se v obřadní sni ÚMČ Praha 18 v Bechyňské ulici 639 koná zasedání Výboru pro dopravu a majetek. Začíná v 17 hodin a je přístupné veřejnosti.

Další články
Nahoru