Dnes Pátek - prehanky-dest 24°C
Zítra Sobota - prehanky-dest 24°C
Pátek 9. 6. 2023
Svátek má Stanislava
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
V Praze 1 vyhrála Praha 1 sobě, druhá ODS, za ní Piráti a uskupení okolo současného starosty Hejmy
Zvolení zastupitelé za Prahu 1 sobě. Zleva Zdeněk Kučera, Valerie Clare Talacková a Pavel Čižinský, lídr kandidátky. Foto: FB

V Praze 1 vyhrála Praha 1 sobě, druhá ODS, za ní Piráti a uskupení okolo současného starosty Hejmy

Vítězem komunálních voleb v Praze 1 se stalo uskupení Praha 1 sobě. Zopakovalo tak první místo z předchozích voleb, dokonce si polepšilo o jeden mandát, má jich sedm. Vyplývá to z výsledků zveřejněných Českým statistickým úřadem.

Lídr Prahy 1 sobě Pavel Čižinský se po volbách v roce 2018 stal starostou, nicméně na začátku roku 2020 byl odvolán, koalice se rozpadla a odešel do opozice.

Nyní volební úspěch Praha 1 sobě zopakovala a se ziskem 22,9 procenta hlasů vyhrála. V sedmadvacetičlenném zastupitelstvu má sedm mandátů. „Opět máme potvrzeno, že občané chtějí lepší Prahu 1. Teď jednáme s dalšími subjekty,“ uvedlo uskupení na svém facebookovém profilu.

Druhá skončila ODS, která svůj čtyři roky starý výsledek zopakovala a bude mít opět pět mandátů. Třetí Piráti získali 16,3 procenta hlasů a mají 4 mandáty. Ty získalo i uskupení My, co tady žijeme, které vedl do voleb současný starosta Petr Hejma.

Do zastupitelstva se ještě dostali zástupci Rezidentů Prahy 1 (2 mandáty), které do voleb vedla bývalá zastupitelka Kateřina Klasnová, Naše Praha 1 (3 mandáty) a TOP 09 (2 mandáty). Volební účast byla 40,2 procenta.


Autor: Jan Puci
Další články
Nahoru