Dnes Středa - skorojasno 10°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 4°C
Středa 21. 4. 2021
Svátek má Alexandra
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
V Praze 1 uctili památku Jana Zajíce
Foto: Praha 1

V Praze 1 uctili památku Jana Zajíce

Před dvaapadesáti lety, 25. února 1969, zemřel ve vchodu domu na Václavském náměstí 39 osmnáctiletý student Jan Zajíc.   

„Dnes je 25. února, čtyřicet let jsme slýchávali, že je to ´den vítězství pracujícího lidu´, ale přitom to byl den porážky pracujícího lidu. Dvacet let jsme poslouchali, že oběť Jana Zajíce byla zbytečná. Jsem rád, že žijeme v době, kdy si můžeme uvědomit svoji historii a to, jak je důležité předávat svým potomkům to nejdražší, co v sobě máme, a to je vnitřní svoboda. Fatální čin Jana Zajíce nás k tomu vybízí a naší povinností je toto předávat budoucím generacím,“ zahájil vzpomínkové setkání Petr Burgr, 1. místostarosta Prahy 1.

Spolu s ním se komorního pietního aktu u pamětní desky na Václavském náměstí zúčastnili místostarostka Prahy 1 Eva Špačková, radní Michal Caban a senátorka za Prahu 1 Miroslava Němcová.

„Letošní rok se mi vzpomíná na Jana Zajíce jinak než v letech minulých. Mám osobní vzpomínku na rok 1969, kdy mi bylo 17 let a jako mladému člověku se mi hluboce vryl tento čin do paměti. Velmi to se mnou tenkrát otřáslo a poznala jsem, že jsme nemocnou společností, ale nemocnou v tom slova smyslu politickém – okupovaná země zbavená svobody. Dnes mi opět vytanulo na mysli to téma nemocné společnosti, i když v jiném významu slova. Nebojujeme o základní věc, jako je svoboda, ale musíme se poprat s pandemií, která prochází naší zemí. Jedna ze soch od Olbrama Zoubka na Újezdu má nasazenou roušku, což je taková symbolika dnešní doby, ale věřím, že to neznamená, že máme mlčet, ale že máme vzpomenout na to, co je důležité a podstatné,“ uvedla senátorka Miroslava Němcová.

„Nedělám to proto, aby mne někdo oplakával, nebo proto, abych byl slavným, anebo snad, že jsem se zbláznil. K tomuto činu jsem se odhodlal proto, abyste se už vážně vzchopili a nedali s sebou vláčet několika diktátory!“ stálo v prohlášení Jana Zajíce, který se narodil 3. července 1950.

„Dovolila bych si osobní vzpomínku. STB zabránila tomu, aby byl Jan Zajíc podle svého přání pohřben v Praze, a tak převezla jeho ostatky do rodného Vítkova. My jsme tam s vysokoškoláky jeli podpořit svoji kamarádku Pavlu, manželku staršího bratra Jaroslava. Dodnes mi před očima naskakují obrazy nesmírného žalu maminky Jana Zajíce i celé rodiny. Další dojemný okamžik byl ten, když za jeho rakví šly jeho spolužačky a všechny svobodné dívky z Vítkova v dlouhých bílých šatech se svícemi, jako symbol čistoty a nevinnosti Janova činu. Na jeho čin bychom neměli zapomínat,“ zavzpomínala Eva Špačková, místostarostka Prahy 1.

„Kdo nebojuje, nezvítězí!… Umřel jen ten, kdo žil pro sebe!!!“ napsal mj. Jan Zajíc ve vzkazu československému lidu.

„Jan Zajíc měl neuvěřitelnou odvahu a vnitřní sílu, viděl, že Palachova první pochodeň společností sice otřásla, ale nezměnila ji. Svým odvážným činem se o to chtěl pokusit. Vím, že to bylo velice obtížně, a proto si ho nesmírně vážím,“ pronesl na závěr Michal Caban, radní Prahy 1.Do soutěže Nej sestřička se lze přihlašovat do 30. dubna

Dnes v 10:32

Zdravotnictví za poslední rok prošlo ohromnou zatěžkávací zkouškou. V boji proti koronaviru jsou aktivně nasazeny desetitisíce lékařů a sester. Aby byli nablízku všem, kteří se ocitli v ohrožení života a pomohli jim vyhrát těžký boj se zákeřnou nemocí. Zviditelnit a ocenit práci sester – to je...

PVK doporučují: Zkontrolujte vodu ve studních

Včera v 09:46

Voda ze soukromých studní nepodléhá žádné pravidelné kontrole, proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují tuto vodu nejméně jednou ročně zkontrolovat.

Projekt Školní obědy pro každé dítě bude i v příštím školním roce

Včera v 09:23

Začátkem března letošního roku vyhlásilo Ministerstvo práce a sociálních věcí výzvu Potravinová pomoc dětem ve vážné sociální nouzi, a to v rámci Operačního programu potravinové a materiální pomoci. Praha se do tohoto programu zapojuje pravidelně již od roku 2016, a to s projekty pod názvem Školní...

Zaměstnanci pražské záchranky podpoří sbírku pro malou pacientku

19. dubna 2021 v 19:08

Na jaře v roce 2019 se rodině Černých obrátil život naruby. Jejich nejmladší dcerka Šošana tehdy málem utonula v zahradním jezírku, pod jehož hladinou byla téměř deset minut. Noční můra každého rodiče, mimořádně náročný zásah pro pražské záchranáře. Díky 1,5 hodiny dlouhé resuscitaci, kterou...

Návrhy do Participativního rozpočtu mohou občané Prahy 15 podávat již zítra

18. dubna 2021 v 10:44

Od pondělí 19. dubna mohou obyvatelé patnácté městské části podávat své návrhy do 3. ročníku Participativního rozpočtu Prahy 15.

Praha 13 se zapojí do Sbírky potravin

17. dubna 2021 ve 12:09

Za týden, v sobotu 24. dubna, proběhne po celé republice Sbírka potravin. Pokud nakoupíte v supermarketu, který je do sbírky zapojen, můžete přímo na místě věnovat část nákupu lidem v tísni. Vhodné jsou zejména trvanlivé potraviny, dětské výživy, drogistické zboží...

Zachytit osudy pamětníků 20. století zvládli mladí dokumentaristé i v době pandemie

17. dubna 2021 v 10:55

Ani náročný rok 2020 v době covidové epidemie, zavřené školy s distanční výukou, či online nahrávání nezabránilo mladým dokumentaristům z Prahy 11 zaznamenávat neobyčejná vyprávění pamětníků 20. století.

Praha 4 rozšiřuje sběr oleje a tuků z domácností, přibydou nová stanoviště

17. dubna 2021 v 10:04

Praha 4 bude pokračovat ve sběru olejů a tuků od obyvatel. Obyvatelé městské části mohou i nadále odevzdávat použitý olej do nádob na sběr použitého oleje, které jsou umístěné na vybraných stanovištích tříděného odpadu.

Praha 1 představuje plán na revitalizaci malostranského parku Cihelná

17. dubna 2021 v 09:05

Celková revitalizace prostranství na břehu Vltavy naváže na záměr hlavního města, které chce vést po rampě pod Mánesovým mostem cyklostezku směřující na území sousední Prahy 7. Projekt počítá i s opravou nábřeží, stezkou pro pěší, trávníky, hracím koutkem pro děti, pítkem, novými stromy, lavičkami...

Praha 6: Kontejnery na rostlinný odpad ze zahrádek

17. dubna 2021 v 08:01

Víkendové velkoobjemové kontejnery na likvidaci zejména rostlinného odpadu ze zahrádek, ale i na objemný odpad z domácností budou na stanovištích během tohoto víkendu.

Další články
Nahoru