Dnes Pátek - oblacno 15°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 16°C
Pátek 30. 9. 2022
Svátek má Jeroným
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
V Praze 1 uctili památku Jana Zajíce
Foto: Praha 1

V Praze 1 uctili památku Jana Zajíce

Před dvaapadesáti lety, 25. února 1969, zemřel ve vchodu domu na Václavském náměstí 39 osmnáctiletý student Jan Zajíc.   

„Dnes je 25. února, čtyřicet let jsme slýchávali, že je to ´den vítězství pracujícího lidu´, ale přitom to byl den porážky pracujícího lidu. Dvacet let jsme poslouchali, že oběť Jana Zajíce byla zbytečná. Jsem rád, že žijeme v době, kdy si můžeme uvědomit svoji historii a to, jak je důležité předávat svým potomkům to nejdražší, co v sobě máme, a to je vnitřní svoboda. Fatální čin Jana Zajíce nás k tomu vybízí a naší povinností je toto předávat budoucím generacím,“ zahájil vzpomínkové setkání Petr Burgr, 1. místostarosta Prahy 1.

Spolu s ním se komorního pietního aktu u pamětní desky na Václavském náměstí zúčastnili místostarostka Prahy 1 Eva Špačková, radní Michal Caban a senátorka za Prahu 1 Miroslava Němcová.

„Letošní rok se mi vzpomíná na Jana Zajíce jinak než v letech minulých. Mám osobní vzpomínku na rok 1969, kdy mi bylo 17 let a jako mladému člověku se mi hluboce vryl tento čin do paměti. Velmi to se mnou tenkrát otřáslo a poznala jsem, že jsme nemocnou společností, ale nemocnou v tom slova smyslu politickém – okupovaná země zbavená svobody. Dnes mi opět vytanulo na mysli to téma nemocné společnosti, i když v jiném významu slova. Nebojujeme o základní věc, jako je svoboda, ale musíme se poprat s pandemií, která prochází naší zemí. Jedna ze soch od Olbrama Zoubka na Újezdu má nasazenou roušku, což je taková symbolika dnešní doby, ale věřím, že to neznamená, že máme mlčet, ale že máme vzpomenout na to, co je důležité a podstatné,“ uvedla senátorka Miroslava Němcová.

„Nedělám to proto, aby mne někdo oplakával, nebo proto, abych byl slavným, anebo snad, že jsem se zbláznil. K tomuto činu jsem se odhodlal proto, abyste se už vážně vzchopili a nedali s sebou vláčet několika diktátory!“ stálo v prohlášení Jana Zajíce, který se narodil 3. července 1950.

„Dovolila bych si osobní vzpomínku. STB zabránila tomu, aby byl Jan Zajíc podle svého přání pohřben v Praze, a tak převezla jeho ostatky do rodného Vítkova. My jsme tam s vysokoškoláky jeli podpořit svoji kamarádku Pavlu, manželku staršího bratra Jaroslava. Dodnes mi před očima naskakují obrazy nesmírného žalu maminky Jana Zajíce i celé rodiny. Další dojemný okamžik byl ten, když za jeho rakví šly jeho spolužačky a všechny svobodné dívky z Vítkova v dlouhých bílých šatech se svícemi, jako symbol čistoty a nevinnosti Janova činu. Na jeho čin bychom neměli zapomínat,“ zavzpomínala Eva Špačková, místostarostka Prahy 1.

„Kdo nebojuje, nezvítězí!… Umřel jen ten, kdo žil pro sebe!!!“ napsal mj. Jan Zajíc ve vzkazu československému lidu.

„Jan Zajíc měl neuvěřitelnou odvahu a vnitřní sílu, viděl, že Palachova první pochodeň společností sice otřásla, ale nezměnila ji. Svým odvážným činem se o to chtěl pokusit. Vím, že to bylo velice obtížně, a proto si ho nesmírně vážím,“ pronesl na závěr Michal Caban, radní Prahy 1.Autor: TZ, red

PVK: Přehled plánovaných výluk na 40. týden

Včera v 10:08

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Turistický pochod 14 km kolem Prahy 14

28. září 2022 ve 21:01

Tradiční turistický pochod l4 km kolem Prahy 14 se koná v sobotu 8. října a nabídne několik zajímavých míst Prahy 14.

Budova Ministerstva financí otevřena veřejnosti

28. září 2022 v 09:49

Dnes se opět otevřou veřejnosti brány Ministerstva financí v Letenské ulici 15.

Na Den české státnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj

28. září 2022 v 09:42

Dnes v 10 hodin se veřejnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj. Připraveny jsou komentované prohlídky historických prostor hlavní budovy na Staroměstském náměstí. Den otevřených dveří potrvá do 15 hodin.

Břevnovské posvícení 2022

27. září 2022 ve 21:18

Pátek 7. října ve 14 hodin začne Břevnovské posvícení, otevře se většina stánků a pouťové atrakce. V sobotu 8. října odstartuje pravé posvícení. Ze stánků budou vonět a návštěvníky lákat k zakoupení různé pochutiny, např. pečené husy s knedlíkem a zelím, pečená vepřová šunka, bramboráky,...

Pražské věže s Prahou 13

27. září 2022 ve 20:05

Start dobrodružné naučné hry je tradičně před budovou radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí 28. září od 10 do 17 hodin.

Suchdolské posvícení

27. září 2022 v 19:53

Tradiční Suchdolské posvícení se koná ve středu 28. září od 14 hodin na Suchdolském náměstí.

Výstava výtvarných prací žáků a studentů pražských škol na Mariánském náměstí

27. září 2022 v 09:34

Od středy 21. září do čtvrtka 20. října je pro veřejnost volně přístupná v budově Nové radnice Magistrátu hl. m. Praha na Mariánském náměstí výstava soutěžní přehlídky výtvarných prací žáků a studentů pražských škol s názvem „Evropa, ve které chci žít. Praha v roce 2050“.  Žáci a studenti zde na...

Další články
Nahoru