Dnes Středa - zatazeno 22°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 25°C
Středa 7. 6. 2023
Svátek má Iveta, Slavoj
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Zvrat v Praze 1? Rýsuje se spojenectví Čižinského, Hejmy a Pirátů bez Bodečka
Radnice Prahy 1 sídlí ve Vodičkově ulici. Foto: archiv

Zvrat v Praze 1? Rýsuje se spojenectví Čižinského, Hejmy a Pirátů bez Bodečka

V Praze 1 včera podepsali memorandum o koaliční spolupráci zástupci Prahy 1 Sobě, My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL, Iniciativa občanů) a klub Pirátů zřejmě bez lídra Davida Bodečka. ČTK to sdělil lídr Prahy 1 Sobě Pavel Čižinský. Memorandum zahrnuje sedm principů spolupráce, které mají vést k vyšší transparentnosti rozhodování. Jde o zvrat v dosavadních jednáních, dosud se jako pravděpodobná rýsovala spolupráce ODS, Pirátů, TOP 09 a uskupení Rezidenti 1 a Naše Praha 1 (ANO).

Koalice na navrženém půdorysu by měla ve 27členném zastupitelstvu 15 hlasů. Bez Bodečka, který dříve hovořil o variantě s ODS, pak těsnou většinu 14 hlasů. „Věřím, že se nám pro tuto revoluční změnu v Praze 1 podaří přesvědčit naše kolegy, kteří pilně pracovali i na druhé koalici s ODS, ANO, TOP 09 a Rezidenty 1. Tam se však tak výrazné změny v přístupu k občanům a zastupitelům vyjednat nepodařilo," uvedla předsedkyně Pirátů v Praze 1 Olga Sklenářová.

„Dohodli jsme se na zásadní změně rozhodovacích mechanismů Prahy 1 a chceme překonat onu neblahou praxi české komunální politiky, že vítěz bere vše, a zapojovat i opozici formou placených funkcí do práce," uvedl Čižinský. Dodal, že o personálním složení ani o tom, kdo bude starosta, strany zatím nejednaly.

Čižinský se po volbách v roce 2018 stal v Praze 1 starostou a jeho prvním místostarostou byl tehdejší i nynější lídr My, co tady žijeme Petr Hejma (STAN). V roce 2020 se však koalice rozpadla, vznikla nová a Čižinského nahradil ve funkci právě Hejma. Praha 1 Sobě od té doby bývalého koaličního partnera a jeho vedení radnice ostře kritizovala.

Čižinský včera uvedl, že se s Hejmou stále na mnoha věcech neshodne, ale k lepšímu fungování městské části mají napomoci v memorandu stanovené principy transparentního fungování.

Ty zahrnují záznam jmenovitého hlasování členů rady, právo přítomnosti zastupitelů na jednání rady, právo každého klubu předložit jakékoli usnesení rady k projednání zastupitelstvu, dostupnost materiálů do rady a zastupitelstva, uvolněné funkce pro opozici, nový výbor pro komunikaci vůči veřejnosti a zřízení dětského koutku na jednání zastupitelstva a občerstvení pro všechny přítomné občany Prahy 1.

Hejma včera večer ČTK sdělil, že domluvená koalice bude usilovat o získání širší podpory v zastupitelstvu. „Budeme se snažit dostat ke stolu i další subjekty," řekl. Dodal, že nyní budou následovat další jednání, která by měla vést k ustanovení koalice do prvního jednání zastupitelstva v tomto volebním období, kde by se mělo volit nové vedení městské části. To Hejma jako současný starosta svolal na 9. listopad.

Komunální volby v Praze 1 vyhrála Praha 1 Sobě, získala sedm mandátů. Druhá skončila ODS s pěti mandáty a třetí Piráti se čtyřmi. Do zastupitelstva se dále dostala koalice My, co tady žijeme se čtyřmi mandáty, tři zastupitele bude mít na pátém místě Naše Praha 1. Po dvou zastupitelích získaly TOP 09 a Rezidenti 1.


Autor: ČTK

Zastupitelé Prahy 14 budou jednat 13. června

Dnes v 08:23

IV. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 14 se uskuteční v úterý 13. června od 15 hodin v Galerii 14 (NÁM. PLK. VLČKA 686) na Černém Mostě.

Zklidňování dopravy na obou březích Vltavy? Zastupitelé Prahy 1 schválili memorandum

17. května 2023 ve 21:02

Na návrh radního pro dopravu Prahy 1 Vojtěcha Ryvoly (ANO) projednali zastupitelé Prahy 1 Memorandum o zklidnění dopravy na obou březích Vltavy.

Praha 18 zve na zasedání Kontrolního výboru ZMČ

16. května 2023 v 11:58

Zasedání Kontrolního výboru ZMČ Prahy 18 se koná ve středu 17. května od 18 hodin.

Zasedne Výbor pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18

15. května 2023 v 11:37

Zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18 se uskuteční v úterý 16. května v 17 hodin.

Zasedání výboru pro otevřenou radnici Prahy 18

11. května 2023 v 07:48

Výbor pro otevřenou radnici zasedá v pondělí 15. května v 17:30 v obřadní síni ÚMČ Praha 18, Bechyňská 639.

V Letňanech zasedne Výbor pro školství vzdělávání a sport

10. května 2023 v 07:00

V budově ZŠ generála Františka Fajtla se 15. května v 17 hodin koná zasedání Výboru pro školství vzdělávání a sport.

Na radnici Prahy 18 zasedne Výbor pro dopravu a majetek

6. května 2023 v 06:26

V úterý 9. května se v obřadní sni ÚMČ Praha 18 v Bechyňské ulici 639 koná zasedání Výboru pro dopravu a majetek. Začíná v 17 hodin a je přístupné veřejnosti.

Další články
Nahoru