Dnes Čtvrtek - mlha 11°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 15°C
Čtvrtek 29. 2. 2024
Svátek má Horymír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zvrat v Praze 1? Rýsuje se spojenectví Čižinského, Hejmy a Pirátů bez Bodečka
Radnice Prahy 1 sídlí ve Vodičkově ulici. Foto: archiv

Zvrat v Praze 1? Rýsuje se spojenectví Čižinského, Hejmy a Pirátů bez Bodečka

V Praze 1 včera podepsali memorandum o koaliční spolupráci zástupci Prahy 1 Sobě, My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL, Iniciativa občanů) a klub Pirátů zřejmě bez lídra Davida Bodečka. ČTK to sdělil lídr Prahy 1 Sobě Pavel Čižinský. Memorandum zahrnuje sedm principů spolupráce, které mají vést k vyšší transparentnosti rozhodování. Jde o zvrat v dosavadních jednáních, dosud se jako pravděpodobná rýsovala spolupráce ODS, Pirátů, TOP 09 a uskupení Rezidenti 1 a Naše Praha 1 (ANO).

Koalice na navrženém půdorysu by měla ve 27členném zastupitelstvu 15 hlasů. Bez Bodečka, který dříve hovořil o variantě s ODS, pak těsnou většinu 14 hlasů. „Věřím, že se nám pro tuto revoluční změnu v Praze 1 podaří přesvědčit naše kolegy, kteří pilně pracovali i na druhé koalici s ODS, ANO, TOP 09 a Rezidenty 1. Tam se však tak výrazné změny v přístupu k občanům a zastupitelům vyjednat nepodařilo," uvedla předsedkyně Pirátů v Praze 1 Olga Sklenářová.

„Dohodli jsme se na zásadní změně rozhodovacích mechanismů Prahy 1 a chceme překonat onu neblahou praxi české komunální politiky, že vítěz bere vše, a zapojovat i opozici formou placených funkcí do práce," uvedl Čižinský. Dodal, že o personálním složení ani o tom, kdo bude starosta, strany zatím nejednaly.

Čižinský se po volbách v roce 2018 stal v Praze 1 starostou a jeho prvním místostarostou byl tehdejší i nynější lídr My, co tady žijeme Petr Hejma (STAN). V roce 2020 se však koalice rozpadla, vznikla nová a Čižinského nahradil ve funkci právě Hejma. Praha 1 Sobě od té doby bývalého koaličního partnera a jeho vedení radnice ostře kritizovala.

Čižinský včera uvedl, že se s Hejmou stále na mnoha věcech neshodne, ale k lepšímu fungování městské části mají napomoci v memorandu stanovené principy transparentního fungování.

Ty zahrnují záznam jmenovitého hlasování členů rady, právo přítomnosti zastupitelů na jednání rady, právo každého klubu předložit jakékoli usnesení rady k projednání zastupitelstvu, dostupnost materiálů do rady a zastupitelstva, uvolněné funkce pro opozici, nový výbor pro komunikaci vůči veřejnosti a zřízení dětského koutku na jednání zastupitelstva a občerstvení pro všechny přítomné občany Prahy 1.

Hejma včera večer ČTK sdělil, že domluvená koalice bude usilovat o získání širší podpory v zastupitelstvu. „Budeme se snažit dostat ke stolu i další subjekty," řekl. Dodal, že nyní budou následovat další jednání, která by měla vést k ustanovení koalice do prvního jednání zastupitelstva v tomto volebním období, kde by se mělo volit nové vedení městské části. To Hejma jako současný starosta svolal na 9. listopad.

Komunální volby v Praze 1 vyhrála Praha 1 Sobě, získala sedm mandátů. Druhá skončila ODS s pěti mandáty a třetí Piráti se čtyřmi. Do zastupitelstva se dále dostala koalice My, co tady žijeme se čtyřmi mandáty, tři zastupitele bude mít na pátém místě Naše Praha 1. Po dvou zastupitelích získaly TOP 09 a Rezidenti 1.


Autor: ČTK

Svobodní představují hlavní hesla kampaně

23. února 2024 ve 14:15

Ve čtvrtek na tiskové konferenci představila strana Svobodní svá klíčová témata pro nadcházející eurovolby. Hlavní heslo kampaně je jasné: „Patříme do Evropy, ne Evropě.” Kromě toho na kandidátce představili dalšího bývalého prezidentského kandidáta, Jiřího Hynka, prezidenta Asociace obranného a...

Zástupci vedení Prahy 2 jednali s novým vlastníkem nádraží Vyšehrad

21. února 2024 v 09:13

Starosta Prahy 2 Jan Korseska a místostarosta Jan Recman (oba ODS) se sešli s novým vlastníkem historické budovy nádraží Vyšehrad. Zajímali se nejen o stavební záměry nového majitele a budoucí využití objektu, ale zejména o ochranu této nemovité kulturní památky.

Jubilejní zasedání zastupitelstva Prahy 6 se bude konat na konci února

19. února 2024 ve 12:48

V pondělí 26. února se bude konat 10. zasedání zastupitelstva Prahy 10 v tomto volebním období. Bude probíhat od 10 hodin v kongresovém sálu Masarykovy koleje (Thákurova 550/1, Praha 6).

Praha 1 bude soutěžit zajištění streamování zastupitelstva

16. února 2024 v 09:54

Radní Prahy 1 schválili na svém úterním zasedání záměr vypsání veřejné zakázky na zajištění živých přenosů (streamů) ze zasedání zastupitelstva městské části.

Primátor Svoboda navštívil Letňany

4. února 2024 ve 21:47

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) pokračuje ve slíbených návštěvách městských částí. Na konci uplynulého týdne přijel na radnici Prahy 18 v Letňanech.

Další články
Nahoru