dnes
Pondělí - zatazeno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
1°C
pozítří
Středa - zatazeno
2°C
Pražská politika

V Praze 1 přibydou květiny v oknech a na dvorcích, granty dostanou kočky i včely

Praha 1 vyčlenila tento rok ze svého rozpočtu pro grantový program v oblasti životního prostředí celkem 150 000 korun. Dvě třetiny této částky rozdělila mezi 19 žadatelů na péči o zeleň. Peníze budou použity na ozelenění dvorů a vnitrobloků a květinovou výzdobu oken směřujících na veřejná prostranství.

Příjemci grantů jsou základní a střední školy, sdružení vlastníků jednotek, jednotliví občané či občanské sdružení. „Od malička jsem žil v prostředí, kde květiny v oknech a upravené dvory byly samozřejmostí. I proto tento grantový program má mou plnou podporu,“ říká místostarosta Prahy 1 Daniel Hodek.

Finanční prostředky jsou nejčastěji použity na osázení truhlíků v oknech, při rozhodování je preferováno osázení celých domů nebo minimálně pater.

Zbývajících 50 000 korun dostanou tři žadatelé, kteří je použijí na péči o zvířata. Jedním je útulek Šanta kočičí, který poskytuje azyl a péči opuštěným kočkám a koťatům, které potřebují pomoc a snaží se jim najít nové domovy.

Dalším je Český svaz ochránců přírody (ČSOP), jehož členy spojuje aktivní zájem o ochranu přírody a krajiny. Posláním občanského sdružení je ochrana a obnova přírodního dědictví, ekologická výchova a podpora trvale udržitelného života.

Posledním úspěšným žadatelem jsou Hradčanské včely. Jednou ze základních rolí tohoto spolku je příspěvek k zachování biodiverzity na území Městské části Praha 1 a znovu obnovují tradici včelařství, která měla v srdci velkoměsta tradici.


Další články
Nahoru