Dnes Pátek - zatazeno 18°C
Zítra Sobota - jasno 22°C
Pátek 29. 3. 2024
Svátek má Taťána
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V Praze 1 budou moci družstva získat dotace na vodoměry a automatické otevírání dveří do domů
Fenomén sdíleného ubytování se v Praze týká předeším historického centra. Ilustrační foto: archiv

V Praze 1 budou moci družstva získat dotace na vodoměry a automatické otevírání dveří do domů

Radnice Prahy 1 hodlá přitvrdit svůj postup proti platformám typu Airbnb. Už v lednu vznikl v zastupitelstvu nový Výbor proti vylidňování centra a pro podporu komunitního života, tento týden radní rozhodli o tom, že sdružení vlastníků jednotek a bytová družstva budou moci získat dotace na instalaci radiových vodoměrů a automatické otevírání dveří.

Nový dotační program vznikl z iniciativy radního pro majetek a bytovou politiku Jana Votočka (TOP 09). Díky dotacím na radiové vodoměry, které umožňují dálkové odečty vody, bude možné rozúčtovat skutečnou spotřebu jednotlivým vlastníkům bytových jednotek.  

Dotace na otevírání dveří umožní vpustit do domu v případě výtržnosti a rušení nočního klidu policii. Právě nadměrná spotřeba energií a hlučné chování lidí ubytovaných v pronajímaných bytech jsou častým předmětem stížností ze strany obyvatel Prahy 1.

„Krátkodobé ubytovací služby v domech, které mají v první řadě sloužit k trvalému a spokojenému bydlení, stále agresivněji zasahují do atmosféry domů i do jejich bezpečnostní situace. A to musí skončit,“ prohlásil starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).

Radnice podle něj ve spolupráci s Městskou policií připravuje nová opatření v oblasti bezpečnosti. Proti bezohlednému jednání některých majitelů krátkodobě pronajímaných bytů chce radnice postupovat v součinnosti se sdruženími vlastníků jednotek a s bytovými družstvy.

Již na lednovém jednání zastupitelstva první městské části byl zřízen Výbor proti vylidňování centra a pro podporu komunitního života. Jeho předsedkyní byla zvolena Bronislava Sitár Baboráková (ANO). Výbor se, jak už pramení z jeho názvu, má zabývat návrhy řešení na zpomalení vylidňování centra, což je přímý důsledek masivního rozvoje platforem sdíleného ubytování.

„Vítáme také legislativní návrh pražšké radní Hany Marvanové Kordové, který vznikl i ve spolupráci s Prahou 1,“ uvedl starosta Petr Hejma. Hlavní město připravilo návrh na změny právních předpisů v několika oblastech.

První změna předpokládá povinnost platforem, které zprostředkovávají krátkodobé ubytovací služby, poskytovat obcím podrobné informace týkající se bytů, v nichž je tato činnost provozována, včetně údajů o hostitelích i počtech hostů, za účelem praktické vymahatelnosti dodržování stávajících povinností, zejména placení místního poplatku z pobytu a daní.

Za druhé Praha navrhuje zavedení zákonného zmocnění pro obce k vydání nařízení, kterým by měly možnost regulovat poskytování krátkodobých ubytovacích služeb v bytech na svém území. Samosprávy by například mohly omezit počet dní v roce , kdy je možné byt pro účely ubytování využívat.

Třetí změna cílí na posílení pravomocí jednotlivých vlastníků bytů a společenství vlastníků v bytových domech tak, aby používání bytu ke krátkodobým ubytovacím službám vyžadovalo souhlas ostatních vlastníků jednotek a aby bytový dům nebyl nepřiměřeně zatížen zvýšenými náklady.

Čtvrtý z návrhů Prahy počítá se změnou stavebních předpisů tak, aby trvalé využívání bytů k poskytování krátkodobých ubytovacích služeb podléhalo stejně přísným podmínkám jako provozování hotelu, což je nezbytné z hlediska bezpečnosti a požární prevence, a zároveň by tím došlo ke zrovnoprávnění podmínek na trhu.

Předchozí dvě iniciativy  pražských poslanců Sněmovna zamítla. Zda vyjde regulace na státní úrovni na třetí pokus, se teprve ukáže. Šanci by mohl zvýšit fakt, že se do procesu příprav podařilo zapojit Ministerstvo pro místní rozvoj. Úřad ustanovil skupinu, která začala připravovat návrh regulace.

Poprvé se sešla minulý týden, kdy na ministerstvu jednali s ministryní Klárou Dostálovou (za ANO) zástupci Prahy, Prahy 1, Českého Krumlova, Hospodářské komory a Svazu obchodu a cestovního ruchu. Zatím panuje shoda na potřebě uzákonění povinnosti poskytovat informace obcím. U ostatních bodů budou následovat jednání vedoucí k finálnímu znění návrhu.

Pražští radní na konci ledna rozhodli o připojení se Prahy k Výzvě evropských měst k jednání v oblasti krátkodobých ubytovacích služeb pro turisty. Města vyzývají Evropskou unii ke zlepšení legislativních rámců týkajících se platforem nabízejících krátkodobé ubytování.

„Krátkodobé pronájmy slouží především turistům na úkor místních obyvatel a rodin, které chtějí v našich městech žít a pracovat. Naše města trvale přitahují studenty, učitele, pracovníky ve zdravotnictví, policisty a všechny další občany, kteří si přejí v nich nalézt svůj domov. Naší povinností je ubytovat jich podle svých možností co nejvíce. Nicméně většina našich měst čelí chronickému nedostatku bytů,“ píše se konkrétně ve výzvě, pod kterou jsou již podepsány radnice Amsterdamu, Barcelony, Berlína, Bordeaux, Bruselu, Krakova, Mnichova, Paříže, Valencie a Vídně. Připojení Prahy k výzvě budou tento čtvrtek projednávat zastupitelé.

„Z pohledu mezinárodního srovnání dostupná data poukazují na to, že například prostřednictvím Airbnb je v Praze nabízeno více ubytovacích kapacit, než je tomu v případě Budapešti, Varšavy či Vídně, tedy metropolí v našem bezprostředním sousedství,“ sdělila pražská radní pro oblast legislativy, veřejné správy a podpory bydlení Hana Kordová Marvanová (STAN).


Autor: Jan Puci
Další články
Nahoru