Dnes Neděle - oblacno 8°C
Zítra Pondělí - oblacno 7°C
Neděle 21. 4. 2024
Svátek má Alexandra
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V Praze 1 budou bydlet senioři se studenty, radnice chystá mezigenerační projekt
Ilustrační foto: pexels.com

V Praze 1 budou bydlet senioři se studenty, radnice chystá mezigenerační projekt

Projekt mezigeneračního bydlení studentů a seniorů, respektive osob se zdravotním postižením z Prahy 1, se rozhodla realizovat radnice. Informovala o tom mluvčí první městské části Karolína Šnejdarová.

„Dostupnost bydlení je jedním z nejpalčivějších problémů dnešní mladé generace a trápí i studenty. Senioři zase často trpí osamělostí a sociálním vyloučením,“ konstatovala starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09) a zdůraznila hlavní přínosy připravovaného projektu mezigeneračního bydlení. 

„Student poskytuje seniorovi společnost, aby se necítil osamělý a získal povědomí, jak žije dnešní mladá generace. Senior zase může studentovi nabídnout své životní zkušenosti a jistý nadhled. Umožní mu pochopit specifické potřeby člověka ve stáří,“ dodala. 

První městská část prostřednictvím Střediska sociálních služeb disponuje dvěma byty, které nejsou přímo určeny a vhodné pro bydlení seniorů, ale jsou součástí domů s pečovatelskou službou na území Prahy 1. 

„Nabídka uzavření nájemní smlouvy je určena pro studenty prezenční formy vysokoškolského studia nebo prezenční formy vyššího odborného studia v hlavním městě,“ uvedla členka rady první městské části Ivana Antalová (dříve Piráti), která má v gesci sociální věci, s tím, že podstatným kritériem při výběru studenta je pozitivní vztah k seniorům a vysoká míra empatie. 

„Student zároveň s nájemní smlouvou podepíše smlouvu o dobrovolnictví, v níž se zaváže k určitému objemu pomoci seniorům při zvládání jednoduchých běžných situací a zaměstnancům Střediska sociálních služeb při volnočasových aktivitách,“ dodala. 

„Jsem přesvědčená, že tento projekt bude přínosný pro seniory i studenty. Nejde jen o poskytnutí střechy nad hlavou, ale o vytvoření fungujícího společenství, kde se mladí a starší mohou vzájemně podporovat a učit se od sebe. Především pro seniory půjde o důležitou prevenci izolace a osamělosti,” řekla ředitelka Střediska sociálních služeb Helena Čelišová.


Autor: red

Výstava: Motýli, dobrodružná cesta

Včera v 10:35

Stovky motýlích křídel rozzářily skleník Fata Morgana v Botanické zahradě Praha. Letos se můžete těšit na cestovatelské téma – motýlí migraci.

Bezpečná třináctka aneb Bezpečnost zajištěna 2024

Včera v 07:42

Během odpoledne 25. dubna budou prezentovány ukázky činnosti bezpečnostních a záchranných složek.

Projekt Vektor Technická opět ožil

19. dubna 2024 v 16:33

Dejvická ulice Technická v Praze 6 se od půlky dubna do konce září opět promění z rušného místa v kulturní prostor s bohatým programem, akcemi, přednáškami, workshopy pod širým nebem a kavárnou, kde se přirozeně propojí studentský kampus s přilehlou čtvrtí. Letošní ročník projektu začal tento...

Praha 6: Přijďte se pobavit o tom, jak se žije na Petřinách

19. dubna 2024 v 16:29

Série setkání představitelů šesté městské části s veřejností se tentokrát uskuteční v zahradě petřinské knihovny a bude o tom, jak se žije na Petřinách.

Čarodějnice na Ladronce 2024

19. dubna 2024 v 15:55

Čarodějnice na Ladronce v úterý 30. dubna. Soutěže, workshopy, špekáčky, čarodějná stezka nebo sportovní aktivity. Začíná se ve 13 hodin a vstup je zdarma.

Praha 15 bude uklízet komunikace, které má ve správě

19. dubna 2024 v 15:40

I letos bude Praha 15 na jaře provádět úklid vybraných motoristických komunikací, které má ve správě.

Open House 2024 v areálu Podkovářská

19. dubna 2024 v 08:12

V rámci festivalu Open House Praha 2024 se v Praze 9 otevře areál Podkovářská. Jubilejní desátý ročník festivalu otevřených budov Open House Praha proběhne v termínu od 13. do 19. května. Zatímco v týdnu od 13. května bude připraven bohatý doprovodný program, o víkendu 18. a 19. května zpřístupní...

Zlepšujeme Prahu 15: Zapojte se do ankety

19. dubna 2024 v 08:10

Jak rádi trávíte čas v Praze 15? Jaké akce a cíle zde rádi navštěvujete? Které akce a projekty městské části vás v poslední době oslovily? Dejte radnici zpětnou vazbu prostřednictvím ankety.

Praha 4: Zájemci si mohou vyzkoušet dobrovolnictví

18. dubna 2024 ve 14:02

Ústav sociálních služeb v Praze 4 (ÚSS4) se v letošním roce zapojí do celorepublikových Dnů dobrovolnictví. Ve dnech 25. až 28. dubna si zájemci mohou vyzkoušet různé dobrovolnické aktivity a načerpat informace, jak se stát dobrovolníkem a jak se v dobrovolnictví neztratit. Máte chuť se do...

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 17. týden

18. dubna 2024 ve 12:27

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Garážový výprodej v Praze 6

18. dubna 2024 v 09:59

V ulicích Polní, Na rovni, Štolbova a Na Okraji v Praze 6 se koná garážový výprodej. Přijďte si nakoupit, popovídat se sousedy a ochutnat domácí koláče, domácí limonádu, čaj nebo kávu.

Další články
Nahoru