dnes
Pondělí - zatazeno
15°C
zítra
Úterý - zatazeno
20°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
14°C
V prázdných domech u Staroměstského náměstí začíná fungovat kreativní centrum
Radniční domy pohledem z Malého náměstí. Foto: IPR

V prázdných domech u Staroměstského náměstí začíná fungovat kreativní centrum

Praha včera otevřela v části Radničních domů na Malém náměstí kreativní centrum (PKC). V domech vznikly kanceláře, zasedací místnosti či přednáškové sály. Lidé sem mohou chodit na semináře, přednášky či workshopy. Sídlit tu budou rovněž start-up firmy. Kreativní centrum zabírá část dlouhodobě prázdných domů, zbylé prostory stále ještě čekají na využití.

Blok radničních domů, který těsně sousedí se Staroměstskou radnicí, roky zel prázdnotou. Řadí se k němu i historický Dům U Minuty, z něhož je výhled přímo na Staroměstské náměstí. Původně tam sídlili magistrátní úředníci, kteří se ale v roce 2006 sestěhovali do pronajatého Škodova paláce. Nyní mají domy šanci ožít: magistrát je pronajme organizacím, které se pohybují v oblasti kultury, kreativního podnikání či vzdělávání.

„Prázdný dům vždy znamená promarněnou příležitost. Jsem ráda, že Radniční domy našly nové využití. Historické centrum Prahy potřebuje místo, kde se mohou setkávat a vzájemně inspirovat lidé z různých oborů,“ říká primátorka Adriana Krnáčová.

„Je dobře, že Praha jde tímto směrem. Podpora kreativity a startupů je něco, čím bychom se chtěli profilovat i za hranicemi republiky. Máme Prague startup centrum, kde se inkubují zajímavé projekty a brzy vznikne další a podobné pozitivní ohlasy očekávám i od Pražského kreativního centra,“ pokračuje primátorka.

Kreativní centrum by podle primátorky mělo v domech sídlit minimálně do doby, než budou zrekonstruovány a bude dokončen koncept jejich budoucího využití. V budoucnu by v prostorech mohlo vzniknout ubytování pro hosty centra a město rovněž jedná se společností, která tam chce poskytovat prostor pro mladé designéry.

Služebně nejstarší je v prvním patře prostoru Skautský institut. „Od roku 2015 jsme tady uspořádali na 700 akcí pro veřejnost," uvedl ředitel Skautského institutu Miloš Říha.

Kromě institutu nyní v PKC sídlí start-up Air Ventures či informační centrum o vzdělávání EDUin. Zázemí tu má i sdružení Pragulic či iniciativa Prázdné domy. Prostory nového centra je možné si pronajmout na jednorázové akce, nebo jako prostor pro výstavy, přehlídky či projekce. Konat se tu budou workshopy, semináře a přednášky pro veřejnost.

„Věřím, že zde vznikne plno kreativních nápadů, které pomohou historické centrum Prahy učinit živější,“ vysvětluje Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje Prahy (IPR Praha), který projekt PKC koordinuje. V Radničních domech už nyní funguje kavárna, atraktivním prostorem je i zdejší historická pavlač, kde se mohou konat nejrůznější výstavy.

Pražské kreativní centrum najdete v domě U Zlatého rohu na adrese Malé nám. 4/10, Praha 1.


Další články
Nahoru