dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - skorojasno
4°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
6°C
Pražská politika

V Poslanecké sněmovně diskutovali o TTIP. Prospěje, nebo přitíží Evropanům?

Dojednávané transatlantické smlouvě se věnovala středeční konference v Poslanecké sněmovně TTIP – zájmy, moc a demokracie. Pod záštitou poslance Jaroslava Foldyny (ČSSD) ji zorganizovalo sdružení Iuridicum Remedium. Zazněly nejrůznější názory. Od kritiky samotného dojednávání smlouvy až po její obhajobu. 

Podle Martina Myanta z Evropského odborového institutu (ETUI) hlavním nebezpečím dojednávané smlouvy může být posílení trendu plošné deregulace a omezení pravomocí vlád a parlamentů. Zástupce Evropské komise Jan Michal řekl, že cílem je dojednat smlouvu, která by prospěla občanům EU, přičemž legislativu by nadále tvořily členské země EU a Evropský parlament.

Ekonomka Ilona Švihlíková uvedla, že se jedná o střet mezi zájmy byznysu (TTIP) a tím, co chápeme jako veřejný zájem. Ředitelka odboru politik EU při ministerstvu zahraničí Jitka Znamenáčková citovala slova Hillary Clinton, podle které by TTIP mohla být ekonomickým NATO. „To opakujte častěji,“ reagovala ironicky Švihlíková.

TTIP nebude lékem na nezaměstnanost

Náměstek ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl řekl, že podobné smlouvy jsou pro ČR prospěšné – díky nedávné obdobné smlouvě s Jižní Koreou podle jeho slov obchod s touto zemí posílil o 60 %, každé šesté pracovní místo vzniká díky exportu se zeměmi mimo EU. Smlouva by podle něj mohla být dojednána ještě za administrativy Baracka Obamy, přičemž nová administrativa by do ní následně také zasáhla. Není ale co uspěchat!

Makroekonomický expert Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Ungerman podotkl, že každá z 28 zemí Evropské unie se potýká s jinými problémy, všude to není jako v Bruselu, jak si občas tamní úředníci myslí. Pochybuje, že TTIP by byla lékem kupříkladu na nezaměstnanost ve Španělsku nebo v Portugalsku. Ani odpovědí na to, jak zajistit pracovní příležitost přicházejícím migrantům. Evropu podle něj navíc čeká další ekonomická krize.

foto-ttip-2-nahled


Další články
Nahoru