Dnes Čtvrtek - polojasno 23°C
Zítra Pátek - prehanky-dest 29°C
Pátek 21. 6. 2024
Svátek má Alois
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Výstavy

V Portheimce začala fotografická výstava o dění na Ukrajině

1. 6. 2023 - 15. 8. 2023
Galerie Portheimka na Smíchově zve na výstavu Pravda i krása českých fotografů o dění na Ukrajině. Pětice autorů Jarmila Štuková, Jakub Plíhal, Milan Jaroš, Gabriel Kuchta a René Volfík dokumentuje skrze své fotoaparáty nejenom válečné běsnění, ale také jeho přímé či nepřímé dopady.

Záštitu nad výstavou převzal radní pro kulturu Prahy 5 Štěpán Rattay (Piráti). „Chtěl bych, aby se galerie Portheimka opět stala místem setkávání a dialogu. Výstava Pravda i krása reaguje na jedno z nejvážnějších témat dnešní doby. Je koncipována jako interakce mezi současnými ukrajinskými umělci a českými dokumentaristy, kteří nás prostřednictvím svých fotografií informují o dopadech války na Ukrajině, " komentuje koncept výstavy Rattay. 

Výsledný dojem z výstavy Pravda i krása: ukrajinské umění ve stínu války má spočívat na konfrontaci dvou rovin ukrajinské reality. Ty jsou jen zdánlivě neslučitelné s krutou pravdou války, utrpením i nadějí a krásou ukrajinského umění. Součástí expozice je i výkladová chronologie ukrajinských nesnází s mocným severovýchodním sousedem a ukázka nejčastějších propagandistických figur, jimiž se Rusko pokouší zastřít pravdivý stav věci. 

Aby se návštěvníci ve složitém konfliktu lépe orientovali, byl přizván ke spolupráci renomovaný ukrajinista David Svoboda. Společně s malířkou Annou Hábovou, která ovládá také umění kaligrafie, vysvětlují na kreativně komponované časové ose důležité mezníky ve vztazích obou zúčastněných aktérů. 

„Výstava propojuje díla ukrajinských umělců, fotografie z dosud probíhající války českých dokumentárních fotografů, neotřelý vizuální styl písmomalířky a důležitá historická data renomovaného ukrajinisty. Doufám, že z ní návštěvník odejde nejen duševně povznesen, ale také informačně obohacen,“ říká kurátorka výstavy a fotografka Jarmila Štuková. 

Historik Svoboda uvádí na základě své dlouholeté expertizy v oblasti historie obsah jednotlivých tezí na pravou míru, a to ve formě vizuálně atraktivních vysvětlujících popisků. Celá koncepce tak získala důležitý, ovšem nevtíravý edukativní rozměr. 

Těžké téma války odlehčuje ve druhé části výstavy expozice současných ukrajinských výtvarníků a umělců s díly, která zejména charakterizují jejich postoje k vlastní zemi. 

Doprovodným programem výstavy jsou exteriérové panely o Ukrajině, které oživují piazzettu před kostelem sv. Václava a zároveň zvou širokou veřejnost k její návštěvě do 15. srpna. Provozní doba galerie Portheimka je úterý až neděle od 13 do 18 hodin. Vstup je zdarma.

 


Autor: red

Výstava na radnici: Unfocused

Včera v 09:01

Studenti Univerzity třetího věku z oboru Digitální fotografie a pod vedením Ladislava Hovorky vytvořili velmi osobitou a rozmanitou výstavu fotografií.

České mozky léčí svět

Včera v 07:37

Výstava s názvem České mozky léčí svět přibližuje inovativní české postupy v oblasti veterinární péče, farmacie, chirurgie, protetiky, nanotechnologií, lázeňské péče a také v oblasti bádání a předávání informací. Národní technické muzeum představuje výběr předmětů ze své sbírky zdravotnické...

Výstava Historie a současnost Prahy 4 putuje po základních školách

19. června 2024 v 08:14

Výstava nazvaná Historie a současnost Prahy 4, jejíž vernisáž se uskutečnila v loňském roce v budově Úřadu městské části Praha 4, putuje nyní po základních školách Prahy 4. Aktuálně je k vidění v Základní škole Jižní.

Výstava: Koblen & Lazar

14. června 2024 v 17:01

Výstava Koblen & Lazar nabízí pohled na tvorbu dvou výrazných osobností současného umění – Karolíny Koblen a Romana Lazara. Výstava inspirovaná ikonickým partnerstvím Andyho Warhola a Jeana-Michela Basquiata zkoumá paralely mezi jejich díly a odhaluje společná témata...

Třicet let Prahy 15: Výstava končí příští týden

12. června 2024 v 19:26

Už jen do 20. června je k vidění výstava v parku v Holoubkovské ulici k 30. výročí patnácté městské části.

Výstava Kniha je Art na Hradě představuje knihy jako umělecké předměty

10. června 2024 v 07:13

V Královském letohrádku na Pražském hradě si návštěvníci mohou prohlédnout novou výstavu Kniha je Art, která na knihy nahlíží netypicky ne skrze obsah, ale skrze jejich formu. Představuje je jako estetické či umělecké předměty a nabízí výběr knih pozoruhodných z hlediska typografického či...

Na kaktusy a sukulenty do botanické zahrady

7. června 2024 v 10:10

Od 7. června se koná tradiční výstava kaktusů a dalších zajímavých sukulentních rostlin v botanické zahradě v Praze 2.

Výstava bude zkoumat české zlozvyky

2. června 2024 v 10:45

Výstavní prostor Kobky 17 na Smíchovské náplavce se během června promění na Národní statistický ústav, který bude zkoumat české zlozvyky. Veřejnost může aktivně ovlivnit i druhou fázi projektu Kateřiny Šedé Národní sbírka zlozvyků, jejímž cílem je zmapovat zlozvyky jednotlivců i skupin a vytvořit...

Výstava: Sportovní grafiky Jaromíra 99

30. května 2024 v 07:51

Galerie Sokol představuje sportovní grafiky Jaromíra 99. Čtrnáct jeho děl je k vidění ve zrekonstruované pasáži Tyršova domu v Praze, sídla České obce sokolské na Malé Straně. Výstava se koná ve spolupráci s Českým olympijským výborem.

Sladký semestr plný krásné práce

30. května 2024 v 01:00

FA ČVUT zve na ochutnávku výstavy ateliérových prací letního semestru až do 28. června. Nabízí projekty téměř sedmdesáti ateliérů Architektury a urbanismu, Krajinářské architektury a Designu. Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 30. května v 18 hodin, přijít může každý...

Milan Jiřík: Divadlo barevných stínů

28. května 2024 ve 14:59

Vystavená kolekce děl od umělce Milana Jiříka nás zavádí do fascinujícího světa divadla barevných stínů, kde se umění prolíná s inovací a odvahou. Milan Jiřík, již během svých studií na gymnáziu u LŠU v Písku, byl považován za mimořádný výtvarný talent, avšak cesta ke studiu na vysoké umělecké...

Výstava: František Plánička

27. května 2024 v 10:31

Venkovní výstavu najdete od června na zahradním městě. Vernisáž se koná v neděli 2. června.

Kouzlo Prahy ve Vrtbovské zahradě

24. května 2024 v 09:05

Výstavu obrazů od autorky Katky Neveu – Kouzlo Prahy najdete ve Vrtbovské zahradě do 31. května.

Další články
Nahoru