Dnes Úterý - obcasny-dest 28°C
Zítra Středa - polojasno 18°C
Úterý 3. 10. 2023
Svátek má Bohumil
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Výstavy

V Portheimce začala fotografická výstava o dění na Ukrajině

1. 6. 2023 - 15. 8. 2023
Galerie Portheimka na Smíchově zve na výstavu Pravda i krása českých fotografů o dění na Ukrajině. Pětice autorů Jarmila Štuková, Jakub Plíhal, Milan Jaroš, Gabriel Kuchta a René Volfík dokumentuje skrze své fotoaparáty nejenom válečné běsnění, ale také jeho přímé či nepřímé dopady.

Záštitu nad výstavou převzal radní pro kulturu Prahy 5 Štěpán Rattay (Piráti). „Chtěl bych, aby se galerie Portheimka opět stala místem setkávání a dialogu. Výstava Pravda i krása reaguje na jedno z nejvážnějších témat dnešní doby. Je koncipována jako interakce mezi současnými ukrajinskými umělci a českými dokumentaristy, kteří nás prostřednictvím svých fotografií informují o dopadech války na Ukrajině, " komentuje koncept výstavy Rattay. 

Výsledný dojem z výstavy Pravda i krása: ukrajinské umění ve stínu války má spočívat na konfrontaci dvou rovin ukrajinské reality. Ty jsou jen zdánlivě neslučitelné s krutou pravdou války, utrpením i nadějí a krásou ukrajinského umění. Součástí expozice je i výkladová chronologie ukrajinských nesnází s mocným severovýchodním sousedem a ukázka nejčastějších propagandistických figur, jimiž se Rusko pokouší zastřít pravdivý stav věci. 

Aby se návštěvníci ve složitém konfliktu lépe orientovali, byl přizván ke spolupráci renomovaný ukrajinista David Svoboda. Společně s malířkou Annou Hábovou, která ovládá také umění kaligrafie, vysvětlují na kreativně komponované časové ose důležité mezníky ve vztazích obou zúčastněných aktérů. 

„Výstava propojuje díla ukrajinských umělců, fotografie z dosud probíhající války českých dokumentárních fotografů, neotřelý vizuální styl písmomalířky a důležitá historická data renomovaného ukrajinisty. Doufám, že z ní návštěvník odejde nejen duševně povznesen, ale také informačně obohacen,“ říká kurátorka výstavy a fotografka Jarmila Štuková. 

Historik Svoboda uvádí na základě své dlouholeté expertizy v oblasti historie obsah jednotlivých tezí na pravou míru, a to ve formě vizuálně atraktivních vysvětlujících popisků. Celá koncepce tak získala důležitý, ovšem nevtíravý edukativní rozměr. 

Těžké téma války odlehčuje ve druhé části výstavy expozice současných ukrajinských výtvarníků a umělců s díly, která zejména charakterizují jejich postoje k vlastní zemi. 

Doprovodným programem výstavy jsou exteriérové panely o Ukrajině, které oživují piazzettu před kostelem sv. Václava a zároveň zvou širokou veřejnost k její návštěvě do 15. srpna. Provozní doba galerie Portheimka je úterý až neděle od 13 do 18 hodin. Vstup je zdarma.

 


Autor: red

Roman Čerňák vystavuje v Galerii 14

30. září 2023 v 08:24

Ve středu 4. října otevře Praha 14 v Galerii 14 na náměstí Plk. Vlčka výstavu obrazů a dekorací ze dřeva autora Romana Čerňáka.

Výstava hub na radnici

28. září 2023 ve 14:21

V obřadní síni radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí najdete výstavu hub. Od pátku 29. září do neděle 1. října si můžete nechat určit i donesené houby.

Praha 1: Každý může být umělcem

24. září 2023 v 09:44

Sto deset obrazů dorazilo do třetího ročníku celostátní soutěže výtvarníků s mentálním postižením Každý může být umělcem. Vítězové byli vyhlášeni a oceněni 20. září ve výstavním sále Konírna Musea Kampa. Všechny soutěžní práce zde najdete do 1. října.

Bradavice ve Westfield Chodov, centrum láká fanoušky Harryho Pottera

23. září 2023 v 11:52

Po omezenou dobu, od 25. září do 22. října, budou mít fanoušci Wizarding World možnost prohlédnout si umělecké ztvárnění ikonických míst z oblíbené filmové série o Harry Potterovi v nákupním centru Westfield Chodov v Praze. Kromě prohlídky interaktivních prostředí se mohou během víkendových dní...

Dagmar Šubrtová: Ze světla do tmy, ze tmy do světla

22. září 2023 v 08:46

V galerii Jilská 14 v Praze 1 vystavuje svá díla sochařka Dagmar Šubrtová. Pro její tvorbu jsou charakteristické důrazy na historické a sociální přesahy daného místa.

Výstava: Historie a současnost Prahy 4

12. září 2023 v 10:57

Výstava ve foyer radnice Prahy 4 na Antala Staška 80b u metra Budějovická od 12. září do 15. října představuje celou lokalitu od prvních zmínek o současných částech Prahy 4 až po dobu současnou.

Dientzenhoferova Portheimka ukazuje osudy barokního klenotu Smíchova

11. září 2023 ve 14:11

Expozice, která návštěvníky seznámí s příběhem letohrádku Portheimka na pozadí společenských a kulturních proměn tří století je instalována v galerijních prostorách přímo v barokní budově od Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Pro veřejnost je otevřena od 7. září až do...

Výstava andulek v botanické zahradě

10. září 2023 v 06:16

Výstava andulek se v botanické zahradě koná 16.-17. září.

Výstava: Fotím, tedy jsem

9. září 2023 v 16:26

Pod tímto názvem najdete v Galerii 14 na Černém Mostě výstavu fotografií publicisty a bývalého šéfredaktora Listů Prahy 14 Jaroslava Šmída. S focením začal právě v tomto radničním zpravodaji, ve kterém byly uveřejněny stovky jeho fotografií.

Fotografie požáru a ohořelé artefakty ukáže výstava Síla ohně

6. září 2023 ve 13:39

Dřevěné sloupy vystavené požáru při teplotě 850 °C, originál studentské pece, v níž pokusy s ohněm probíhají, desítky fotografií hoření, nejmenší hasicí zařízení na světě a mnoho dalšího. Výstava, již připravili specialisté Fakulty stavební ČVUT v oblasti požární bezpečnosti staveb spolu...

Další články
Nahoru