Dnes Neděle - zatazeno 14°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 11°C
Neděle 14. 4. 2024
Svátek má Vincenc, Vincent
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražská kultura

V Portheimce najdete výstavu známých českých filmových a televizních kameramanů

Vernisáží byla v pátek 29. února v Portheimce v Praze 5 slavnostně zahájena výstava známých českých filmových a televizních kameramanů v jiné roli, než je známe. Mistři filmové tvorby vás zavedou do světa, který přináší nevšední umělecký zážitek. Ne ale prostřednictvím filmových okének ale skrze fotografii. Jde o prezentaci děl vysoké umělecké kvality, který je součástí jejich celoživotní tvorby. Výstavu můžete vidět do 17. března.

Výstavní soubor tvoří fotografie kameramanů Stanislava Adama, Andreje Barly, Ondřeje Belici, Davida Čálka, Martina Čecha, Vladimíra Douska, Pravoslava Flaka, Vidua Gunaratny, Michala Hájka, Petra Hojdy, Jany Hojdové, Kristiána Hynka, Marka Jíchy, Jiřího Myslíka, Iva Popka, Roberta Richardsona, Jiřího Rolínka, Pavla Rýdla, Daniela Součka, Ivana Šlapety, Richarda Špůra, Jana Vaniše, Ivana Víta a Martina Votruby. Jiří Stivín, významný český jazzový hudebník, multiinstrumentalista a skladatel je také účastníkem foto-exhibice. Kurátorem výstavy je kameraman Martin Čech.

„Kameramani při natáčení hraných a dokumentárních filmů pracují jako filmoví fotografové snímkovou rychlostí 25 obrázků za vteřinu. Jsou vedle svých filmových počinů známí také svojí individuální tvorbou fotografickou a dokazují veřejnosti, že každý z nich má svůj vyhraněný obrazový rukopis. Souborná výstava je součansě ukázkou vysoké umělecké kvality," říká Marek Jícha, prezident Asociace českých kameramanů.

Všichni autoři jsou členy AČK, někteří z nich mají na svém kontě ocenění za kameramanskou práci na významných filmech. Unikátní výstavní soubor více než stovky černobílých i barevných fotografií je žánrově velmi pestrý; mezi fotografiemi se objevují portréty, reportážní fotografie, zátiší, náladové abstrakce i krajiny.

„Jsem velmi rád, že blízkost Barrandovských filmových studií láká k výstavě předních českých kameramanů, pro které být kameramanem není jen řemeslem ale především uměním“, dodává Štěpán Rattay radní Prahy 5 pro majetek, kulturu obnovu památek.

Mezi vystavujícími jsou také dva studenti katedry kamery FAMU Adam Kovář a Emanuel Mach. Autorka letošního plakátu je studentka nových médií Adéla Mitová. Vystavuje také čtyři fotografie, z nichž dvě jsou zcela vytvořeny umělou inteligencí (AI) a dvě jsou fúzí s tradiční fotografií na filmu, přinášející svěží pohled na spojení moderní technologie a klasického umění focení. Druhým hostem je fotograf na plech Honza Sakař, který představuje fotografie – fragmenty z širšího archetypologického souboru „Náčelníci“. Záběry vznikají okem stoleté dřevěné kamery v podobě přímých pozitivů na hliníkových deskách formátu 18×24 cm. Jejich velkoformátové reprodukce pak autor vytváří pomocí modifikované inkoustové tiskárny s monochromatickou sadou uhlíkových pigmentů.

 


Autor: Alo

Josef Němec – Obrazy a kresby

Dnes v 19:14

Kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene. Právě on je spolutvůrcem výpravné knihy.

Adéla Parmová a její Shakti: Výstava odhalí temná údolí a jasné vrcholky lidské duše

12. dubna 2024 ve 03:15

Pražská umělecká scéna se připravuje na zážitek, který propojí minulost, přítomnost a budoucnost skrze vizi umělkyně Adély Parmové. Umělecká výstava „Shakti [Power of Creation & Destruction]“ zvěstuje hlubokou a osvěžující cestu do temných údolí i jasných vrcholků lidské duše. Výstava Shakti...

Dubnové Varhanní nešpory maltézských rytířů

11. dubna 2024 ve 12:21

Varhanní nešpory maltézských rytířů uslyšíte v pondělí 15. dubna od 17 hodin.

Mladí ladí jazz v Praze 2

11. dubna 2024 v 07:01 | Aktualizováno 30. listopadu -0001, 00:00

Letos už posedmé oživí Karlovo náměstí festival Mladí ladí jazz.Začíná se v 15:30 hodin.

Dagmar Filípková vystavuje v galerii Art brut

10. dubna 2024 ve 14:01

V galerii Art brut Praha v Ditrichově ulici v Praze 2 můžete navštívit výstavu Dagmar Filípkové.

Hudba bez hranic: Krása Quartet

10. dubna 2024 ve 12:57

V letošním XVI. ročníku cyklu Hudba bez hranic vystoupí 16. dubna Krása Quartet. Mladý soubor během 12 let své existence již dokázal přesvědčit pořadatele i publikum nejen špičkovou interpretací, ale i promyšlenou a pečlivě připravovanou dramaturgií a ryzím přístupem o tom, že česká kvartetní...

Běla Janoštíková zve na autorský večer

9. dubna 2024 v 05:56

Další z autorských večerů Běly Janoštíkové se koná ve středu 10. dubna od 19 hodin. Tentokrát bude program věnovaný Japonsku. Přednáška „Země vycházejícího slunce“ se koná v nově otevřené pobočce Městské knihovny v Praze na Petřinách. Vstupné je 60 korun.

Irena Durmanová: Rýhy do nitra

8. dubna 2024 v 09:17

Výstava Rýhy do nitra Ireny Durmanové je ohlédnutím za posledními deseti lety autorčiny tvorby. Irena Durmanová se v mládí věnovala ve volném čase fotografii a tapiserii a vždy inklinovala k uměleckému vyjádření. Kresbu se ale začala učit až ve svých 60 letech v ateliéru...

Symfonická Salome: Koncert k výročí narození Karla Kryla

7. dubna 2024 v 08:46

Praha 6 zve v pátek 12. dubna na mimořádnou koncertní událost, která je připomínkou nedožitých osmdesátin výjimečného básníka a písničkáře.

Mimořádná projekce filmu Pasáž

7. dubna 2024 v 07:37

V pondělí 8. dubna se v 19 hodin koná mimořádná projekce filmu Pasáž režiséra Juraje Herze. Děj filmu se odehrává v magickém prostředí pražské pasáže, kde se realita mísí s fantazií. Přímo v té samé pasáži bude film promítán.

Doba plastová v galerii Dejvická Bubec

6. dubna 2024 v 10:07

Výstava Doba plastová v galerii Dejvická Bubec ve vestibulu metra představuje tvorbu Ivany Hanzlíkové zaměřenou na její práci s plastovými obaly.

Praha 1: Film o Zdeňku Jiřičkovi

6. dubna 2024 v 08:44

Ve čtvrtek 11. dubna můžete vidět krátký dokumentární film o Zdeňku Jiřičkovi.

České sonatiny pro housle a klavír v Galerii 14

6. dubna 2024 v 07:22

České sonatiny pro housle a klavír v podání Lucie Sedlákové Hůlové (housle) a Barbory K. Sejákové (klavír) uslyšíte ve středu 10. dubna. Zazní skladby od Fibicha, Dvořáka, Martinů a Ebena.

Začala výstava Svět jinýma očima

5. dubna 2024 v 07:47

Ve středu 3. dubna byla v galerii na radnici Prahy 2 zahájena výstava s názvem „Svět jinýma očima“, která představuje obrazy umělců na spektru autismu.

Další články
Nahoru