Dnes Úterý - jasno 10°C
Zítra Středa - oblacno 15°C
Úterý 19. 3. 2024
Svátek má Josef
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V popelnicích končí velké množství železného odpadu, který tam nemá co dělat. Švára ukázala důkaz
Staré hrnce a další vysloužilé věci z kuchyně by měly být odvezeny do sběrného dvora. Někteří lidé, aby si ulehčili práci, je raději vyhodí do popelnice. Foto: Karel Netolický

V popelnicích končí velké množství železného odpadu, který tam nemá co dělat. Švára ukázala důkaz

Spalovna v pražských Malešicích loni vytřídila ze škváry vzniklé spálením odpadu 544o tun železa, což je zhruba o 500 tun meziročně více. Železný odpad byl odvezen do kovohutí k opětovnému využití. Společnost Pražské služby (PSAS) loni svezla 257 754 tun směsného odpadu, což je téměř o procento meziročně více. Naopak meziročně mírně kleslo množství svezeného tříděného odpadu.

V popelnicích často nekončí jen směsný odpad, ale i různě velké kovové předměty jako třeba hrnce, víčka, plechovky či konzervy. Naprostá většina pražského směsného komunálního odpadu putuje rovnou do malešického Zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) a škvára jako konečný produkt spalování je tak plná železného odpadu.

V loňském roce bylo prostřednictvím magnetických separátorů vytříděno 5440 tun železných kovů, které by jinak skončily na skládce

Škvára tvoří hlavní koncový produkt po spálení odpadu. Spálením tuny odpadu vznikne průměrně okolo 200 kilogramů škváry. Škvára je materiál, který je tvořený nespalitelnými pevnými částicemi obsaženými již v odpadu (sklo, kovy) a sekundárními produkty spalování. Částice v ní obsažené mohou mít od desetin milimetru až po ty o velikosti několik centimetrů.

Historicky byla škvára převážně skládkována či využívána jako materiál pro technické zabezpečení skládek. V posledním desetiletí se pohled na škváru jako na odpad dramaticky změnil. Škváru je možné využít v různých aplikacích stavebního průmyslu, stejně tak jako cenný zdroj náhrady primárních surovin.

Účinnost separace kovů meziročně vzrostla zhruba o 1500 tun. Tím se zvýšila výtěžnost z původních průměrných dvanácti kilogramů vyseparovaného železného šrotu z tuny směsného komunálního odpadu až na téměř 20 kilogramů.

„Při celkovém ročním využití cca 285 000 tun směsného komunálního odpadu, které byly do ZEVO Malešice v roce 2020 dovezeny, se jedná o úctyhodných 5440 tun železného šrotu. Ten tak neskončil na skládce, ale byl předán do kovohutí k opětovnému využití. Toto od skládky zachráněné železo tak velkou mírou přispělo k navýšení využívání druhotných surovin a od toho i odvislou úsporu oxidu uhličitého (CO2),“ sdělil ekolog ZEVO Malešice Tomáš Baloch

Optimalizace linky byla vlastně vedlejším produktem projektu, na kterém ZEVO Malešice spolupracuje s Ústavem chemických procesů Akademie věd. Projekt se týká účinné separace barevných kovů, přičemž v první fázi bylo nutno „odstranit“ veškeré železo, které je rušivým elementem technologie vířivých proudů využívané k separaci barevných kovů.

Úspěch tohoto „vedlejšího efektu“ ve zkratce spočíval v optimalizaci náklonů magnetů, výměně materiálu násypek na nemagnetickou ocel, ale hlavně doplnění linky o třetí stupeň magnetického dočištění. Prakticky každý z těchto kroků, které byly prováděny postupně mezi lety 2016 až 2019, se okamžitě promítl do viditelného zvýšený výkonů separace.  

„Očištění škváry o cenné a znovu využitelné komodity je dalším milníkem na cestě k městské cirkulární ekonomice. Zároveň je to ukázkový příklad toho, jak lze s odpadem nakládat jako se zdrojem. Jsem přesvědčen, že inovace budou v ZEVO i nadále pokračovat. Přesto prosím Pražany, aby dbali na to, co vyhazují do popelnic na směsný odpad,“ dodal náměstek pražského primátora pro bezpečnost a životní prostředí Petr Hlubuček.

skvara-zevo ZEVO Malešice ročně zpracovává směsný komunální odpad z metropole a vybraných částí Středočeského kraje. Popelářské vozy vysypou odpad do skladovacího „bunkru“, odkud je prostřednictvím dálkově ovládaných jeřábů nakládán rovnou na pásové dopravníky vedoucí do kotlů.

„K žádnému mechanickému ani ručnímu třídění odpadu zde nedochází, jak se můžete občas dočíst v některých facebookových skupinách a internetových diskusích. Zároveň – a to zdůrazňuji – zde primárně nekončí tříděný odpad z barevných popelnic, jejich obsah je totiž ještě dotřiďován a využitelná část následně recyklována,“ sdělil Radim Mana, tiskový mluvčí Pražských služeb (PSAS).

PSAS zajišťují svoz a zpracování odpadu pro zhruba dvě třetiny metropole. Od roku 2018 je jediným vlastníkem firmy Praha, když město vytěsnilo drobné akcionáře. Zbytek svozu odpadu v Praze zajišťuje například AVE CZ podnikatele Daniela Křetínského a další firmy.


Autor: Jan Puci

Praha 6: Seznamte se se studií Gymnázia Duhovka

Dnes v 09:35

Seznámení zastupitelů, členů komise územního rozvoje a veřejnosti s koncepční objemovou studií Gymnázia Duhovka se koná v pondělí 25. března v 17 hodin v prostorách ÚMČ Praha 6.

Velikonoční trhy poprvé na Budějovické

Dnes v 08:58

Nákup zajímavého zboží, ale také kulturní zážitek slibují pořadatelé velikonočních trhů pořádaných na tržní ploše na Budějovické ulici nedaleko obchodního centra DBK nad prodejnou Lidl. Otevřeny budou od 23. března až do 1. dubna, každý den od 11 do 19 hodin.

Praha 6: Hledají se historické fotografie

Dnes v 07:48

V rámci připravované rekonstrukce Domova pro seniory Elišky Purkyňové v Praze 6 se vedení domova obrací na veřejnost s prosbou o staré fotografie interiéru objektu v Šolínově ulici.

Neděle: Karlínské polívkování

Dnes v 07:18

Další Karlínské polívkování se uskuteční v neděli 24. března na Karlínském náměstí od 11:00 – 18:00 hodin

Praha 13: Zápisy do prvních tříd základních škol

Dnes v 07:06

Termín zápisu do prvních tříd základních škol Prahy 13 pro školní rok 2024/2025 byl stanoven na čtvrtek 4. dubna od 13 do 18 hodin a na pátek 5. dubna od 13 do 17 hodin.

Pavel Mucha a Otázka času v Klubovně

Včera v 11:39

Kapela Otázka času vystoupí zítra, 19. března, od 19:30 hodin v Dejvické Klubovně. Předskokanem jí bude Pavel Mucha.

Další články
Nahoru