Dnes Neděle - zatazeno 7°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 5°C
Neděle 18. 4. 2021
Svátek má Valérie
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
V popelnicích končí velké množství železného odpadu, který tam nemá co dělat. Švára ukázala důkaz
Staré hrnce a další vysloužilé věci z kuchyně by měly být odvezeny do sběrného dvora. Někteří lidé, aby si ulehčili práci, je raději vyhodí do popelnice. Foto: Karel Netolický

V popelnicích končí velké množství železného odpadu, který tam nemá co dělat. Švára ukázala důkaz

Spalovna v pražských Malešicích loni vytřídila ze škváry vzniklé spálením odpadu 544o tun železa, což je zhruba o 500 tun meziročně více. Železný odpad byl odvezen do kovohutí k opětovnému využití. Společnost Pražské služby (PSAS) loni svezla 257 754 tun směsného odpadu, což je téměř o procento meziročně více. Naopak meziročně mírně kleslo množství svezeného tříděného odpadu.

V popelnicích často nekončí jen směsný odpad, ale i různě velké kovové předměty jako třeba hrnce, víčka, plechovky či konzervy. Naprostá většina pražského směsného komunálního odpadu putuje rovnou do malešického Zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) a škvára jako konečný produkt spalování je tak plná železného odpadu.

V loňském roce bylo prostřednictvím magnetických separátorů vytříděno 5440 tun železných kovů, které by jinak skončily na skládce

Škvára tvoří hlavní koncový produkt po spálení odpadu. Spálením tuny odpadu vznikne průměrně okolo 200 kilogramů škváry. Škvára je materiál, který je tvořený nespalitelnými pevnými částicemi obsaženými již v odpadu (sklo, kovy) a sekundárními produkty spalování. Částice v ní obsažené mohou mít od desetin milimetru až po ty o velikosti několik centimetrů.

Historicky byla škvára převážně skládkována či využívána jako materiál pro technické zabezpečení skládek. V posledním desetiletí se pohled na škváru jako na odpad dramaticky změnil. Škváru je možné využít v různých aplikacích stavebního průmyslu, stejně tak jako cenný zdroj náhrady primárních surovin.

Účinnost separace kovů meziročně vzrostla zhruba o 1500 tun. Tím se zvýšila výtěžnost z původních průměrných dvanácti kilogramů vyseparovaného železného šrotu z tuny směsného komunálního odpadu až na téměř 20 kilogramů.

„Při celkovém ročním využití cca 285 000 tun směsného komunálního odpadu, které byly do ZEVO Malešice v roce 2020 dovezeny, se jedná o úctyhodných 5440 tun železného šrotu. Ten tak neskončil na skládce, ale byl předán do kovohutí k opětovnému využití. Toto od skládky zachráněné železo tak velkou mírou přispělo k navýšení využívání druhotných surovin a od toho i odvislou úsporu oxidu uhličitého (CO2),“ sdělil ekolog ZEVO Malešice Tomáš Baloch

Optimalizace linky byla vlastně vedlejším produktem projektu, na kterém ZEVO Malešice spolupracuje s Ústavem chemických procesů Akademie věd. Projekt se týká účinné separace barevných kovů, přičemž v první fázi bylo nutno „odstranit“ veškeré železo, které je rušivým elementem technologie vířivých proudů využívané k separaci barevných kovů.

Úspěch tohoto „vedlejšího efektu“ ve zkratce spočíval v optimalizaci náklonů magnetů, výměně materiálu násypek na nemagnetickou ocel, ale hlavně doplnění linky o třetí stupeň magnetického dočištění. Prakticky každý z těchto kroků, které byly prováděny postupně mezi lety 2016 až 2019, se okamžitě promítl do viditelného zvýšený výkonů separace.  

„Očištění škváry o cenné a znovu využitelné komodity je dalším milníkem na cestě k městské cirkulární ekonomice. Zároveň je to ukázkový příklad toho, jak lze s odpadem nakládat jako se zdrojem. Jsem přesvědčen, že inovace budou v ZEVO i nadále pokračovat. Přesto prosím Pražany, aby dbali na to, co vyhazují do popelnic na směsný odpad,“ dodal náměstek pražského primátora pro bezpečnost a životní prostředí Petr Hlubuček.

skvara-zevo ZEVO Malešice ročně zpracovává směsný komunální odpad z metropole a vybraných částí Středočeského kraje. Popelářské vozy vysypou odpad do skladovacího „bunkru“, odkud je prostřednictvím dálkově ovládaných jeřábů nakládán rovnou na pásové dopravníky vedoucí do kotlů.

„K žádnému mechanickému ani ručnímu třídění odpadu zde nedochází, jak se můžete občas dočíst v některých facebookových skupinách a internetových diskusích. Zároveň – a to zdůrazňuji – zde primárně nekončí tříděný odpad z barevných popelnic, jejich obsah je totiž ještě dotřiďován a využitelná část následně recyklována,“ sdělil Radim Mana, tiskový mluvčí Pražských služeb (PSAS).

PSAS zajišťují svoz a zpracování odpadu pro zhruba dvě třetiny metropole. Od roku 2018 je jediným vlastníkem firmy Praha, když město vytěsnilo drobné akcionáře. Zbytek svozu odpadu v Praze zajišťuje například AVE CZ podnikatele Daniela Křetínského a další firmy.


Před ruskou ambasádou se sešlo zhruba sto demonstrantů

Dnes v 16:43

Přes sto demonstrantů se dnes odpoledne sešlo před budovou ruské ambasády v Praze a provolávalo Rusku hanbu. Demonstranti tak reagovali na důvodné podezření, že do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014 jsou zapleteni ruští agenti.

Návrhy do Participativního rozpočtu mohou občané Prahy 15 podávat již zítra

Dnes v 10:44

Od pondělí 19. dubna mohou obyvatelé patnácté městské části podávat své návrhy do 3. ročníku Participativního rozpočtu Prahy 15.

Praha 13 se zapojí do Sbírky potravin

Včera ve 12:09

Za týden, v sobotu 24. dubna, proběhne po celé republice Sbírka potravin. Pokud nakoupíte v supermarketu, který je do sbírky zapojen, můžete přímo na místě věnovat část nákupu lidem v tísni. Vhodné jsou zejména trvanlivé potraviny, dětské výživy, drogistické zboží...

Do soutěže Adapterra Awards je přihlášeno 101 projektů zlepšujících klimatickou situaci

Včera v 11:25

Do třetího ročníku soutěže Adapterra Awards, která hledá inspirativní projekty na zvládání dopadů klimatické změny, jako jsou zhoršující se sucho, horko nebo přívalové deště, je přihlášeno celkem 101 projektů. Mezi nimi je 19 řešení z hlavního města. Přihlášky posoudí odborná porota, ty nejlepší...

Zachytit osudy pamětníků 20. století zvládli mladí dokumentaristé i v době pandemie

Včera v 10:55

Ani náročný rok 2020 v době covidové epidemie, zavřené školy s distanční výukou, či online nahrávání nezabránilo mladým dokumentaristům z Prahy 11 zaznamenávat neobyčejná vyprávění pamětníků 20. století.

Veřejnost může ovlivnit budoucí podobu Jarovské třídy

Včera v 10:36

Jarovská třída má propojit území Žižkova směrem na východ k Českobrodské ulici a budoucímu Městskému okruhu a odlehčit dopravu stávajících přetížených komunikací. Praha 3 chce získat podněty a požadavky zejména místních obyvatel, na jejichž základě vznikne finální podoba studie...

Praha 4 rozšiřuje sběr oleje a tuků z domácností, přibydou nová stanoviště

Včera v 10:04

Praha 4 bude pokračovat ve sběru olejů a tuků od obyvatel. Obyvatelé městské části mohou i nadále odevzdávat použitý olej do nádob na sběr použitého oleje, které jsou umístěné na vybraných stanovištích tříděného odpadu.

Praha 1 představuje plán na revitalizaci malostranského parku Cihelná

Včera v 09:05

Celková revitalizace prostranství na břehu Vltavy naváže na záměr hlavního města, které chce vést po rampě pod Mánesovým mostem cyklostezku směřující na území sousední Prahy 7. Projekt počítá i s opravou nábřeží, stezkou pro pěší, trávníky, hracím koutkem pro děti, pítkem, novými stromy, lavičkami...

Praha 6: Kontejnery na rostlinný odpad ze zahrádek

Včera v 08:01

Víkendové velkoobjemové kontejnery na likvidaci zejména rostlinného odpadu ze zahrádek, ale i na objemný odpad z domácností budou na stanovištích během tohoto víkendu.

Farmářské trhy na náplavce v sobotu nakonec nebudou

16. dubna 2021 ve 21:29

Farmářské trhy, které na podskalské náplavce v Praze pořádá spolek Archetyp, se zítra konat nebudou, i když to bylo po skončení nouzového stavu v plánu.

Praha 1 rozdělila dotace na podporu kulturních, sportovních a volnočasových projektů

16. dubna 2021 ve 21:04

Více než pět milionů korun, přesně 5,34 milionu. Takovou částkou Praha 1 podpoří divadelní projekty, vizuální umění, hudbu, literaturu, projekty, které přispějí k ochraně jejího kulturního dědictví, kroužky, volnočasové organizace pro děti a mládež anebo třeba specializované sportovní...

Další články
Nahoru