dnes
Čtvrtek - skorojasno
5°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
V podchodu u metra tvoří studenti velkou animaci
Studenti dokončí animaci již ve čtvrtek. Foto: archiv

V podchodu u metra tvoří studenti velkou animaci

Podchod v Holešovicích u stanice metra, který propojuje jižní vestibul podzemky s vlakovým nádražím, dostává v těchto dnech novou tvář. Na stěnách dlouhé zanedbané chodby vzniká animace mladých umělců, kteří vyhráli ve veřejné soutěži.

Studenti Akademie výtvarných umění v Praze přenášejí na zdi holešovického podchodu, který k výmalbě poskytl pražský dopravní podnik, návrh Antonína Matějovského, vedoucího vítězné skupiny.

Ta se účastnila výběrového řízení, jehož vítěze vybírali za pomoci odborníka studenti 3. ročníku oboru Arts Management Vysoké školy ekonomické v Praze, odpovědní za organizaci projektu.

A ti dali 146 bodů z maximálních 150 týmu Antonína Matějovského, který kromě něj tvoří Adéla Taubelová, Nikola Klinger, Viktor Hoschl, Eliška Perglerová, Tomáš Skála a Josefína Jonášová.

Animace znázorňuje ležícího anděla a také lidské postavy, z nichž některé mají zvířecí hlavy. Součástí díla je i nápis: Život je možná jenom sen a na konci vede cesta ven. Není pravda, že sem přicházím žít, jenom tu spíme, jenom tu sníme.

Jeden padlej anděl

Jedním z hlavních důvodů, proč byl pro realizaci projektu, finančně podporovaného Nadací Vodafone Vpohybu, vybrán vítězný návrh, byla jeho hluboká myšlenka.

„Měl jsem ideu, že pod povrchem v průchodu jsou ‚zavrtaný‘ trochu lidi, trochu zvířata a jeden ‚padlej‘ anděl a spí jako v nějaké noře. K tomu citáty ‚Není pravda, že sem přicházíme žít, jenom tu spíme, jenom tu sníme‘ a ‚Možná že život je jen sen a na konci vede cesta ven‘, což je taková nadsázka na tu cestu podchodem, z kterého vyjdeš na světlo…,“ uvedl talentovaný autor.

Na konání celé akce dohlíží studenti Vysoké školy ekonomické. Práce na výmalbě podchodu skončí již tento čtvrtek. Den poté se v 16 hodin uskuteční vernisáž. Od soboty 4. května uvidí výsledek i veřejnost.


Autor: Mojmír Kadeřábek
Další články
Nahoru