Dnes Úterý - zatazeno 8°C
Zítra Středa - obcasny-dest 7°C
Středa 28. 2. 2024
Svátek má Lumír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V pasáži mezi vestibuly stanice metra Florenc bude světelné umělecké dílo
Stanice metra Florenc. Foto: Jan Puci

V pasáži mezi vestibuly stanice metra Florenc bude světelné umělecké dílo

Vestibuly stanice metra Florenc dostanou v rámci probíhající rekonstrukce nové úsporné LED osvětlení. Na něj by v pasáži spojující oba vestibuly mělo navázat nové trvalé umělecké dílo – světelný objekt, na jehož návrh Galerie hlavního města Prahy (GHMP) společně s pražským dopravním podnikem (DPP) aktuálně vyhlašují soutěžní dialog v rámci programu Umění pro město. Informovala o tom mluvčí GHMP Michaela Vrchotová.

Zájemci se do dialogu, který organizuje CCEA MOBA, mohou přihlásit pouze elektronicky prostřednictvím Tender Arény, uzávěrka je 21. dubna ve 14 hodin. Vítěz by měl být vyhlášen letos v září, rozhodne o něm pětičlenná porota. Úkolem vítěze bude také zajistit realizaci a instalaci navrženého díla.

Úkolem je navrhnout světelný objekt pro pasáž spojující severní a jižní vestibul stanice metra Florenc C a také zpracovat kompletní projektovou dokumentaci.

„Předpokládáme, že návrh nového uměleckého díla bude vycházet z kvalitních až revolučních projektů, kdysi přítomných v pražském metru. Jako byl třeba legendární biometrický světelný objekt v podhledu vestibulu stanice Náměstí Míru. Ten nešťastně odstranili v devadesátých letech, aby na jeho místě mohla vyrůst trafika,“ uvedl Zdeněk Hřib (Piráti), 1. náměstek primátora pro oblast dopravy.

„Pracovat by se především mělo se světlem, jeho intenzitou, barevností, reflexí, ale také odrážet dnešní společenská témata, estetiku a navíc zůstat nadčasovým odkazem pro další generace,“ dodal. 

Podle dopravního ředitele DPP Marka Kopřivy z letitých zkušeností vyplývá, že navržené dílo musí být odolné a kvalitní nejen po výtvarné stránce, ale zejména po materiálové a technologické a v neposlední řadě jednoduše opravitelné pracovníky DPP.

„Metro vyžaduje robustní elementy, které vydrží prašné, větrné, teplotně proměnlivé prostředí či časté zásahy do okolních technologií,“ uvedl Kopřiva.

Všechny přihlášené účastníky, kteří splní podmínky v účasti v soutěžním dialogu, organizátor vyzve k vypracování a předložení Profesního přístupu k řešení zakázky. V něm budou mít účastníci za úkol popsat řešení budoucího uměleckého díla ze dvou aspektů: z pohledu kvality uměleckého záměru a kvality konceptu technologického řešení.

GHMP a DPP podle Vrchotové doporučují umělecké dílo realizovat ve stropním podhledu v návaznosti na nové LED osvětlení. Předložené návrhy posoudí a vyhodnotí porota, která vybere čtyři finalisty postupující do další fáze soutěžního dialogu. V něm budou mít za úkol zpracovat již detailní finální návrh uměleckého díla, včetně konceptu technologického řešení, kvalifikovaného odhadu investičních a budoucích provozních nákladů a cenové nabídky za zpracování příslušné projektové dokumentace a dodání díla.

„V této fázi soutěže organizátor společně s GHMP a DPP pro finalisty zorganizuje dva workshopy. První společný, na kterém účastníkům budou vysvětleny technické podmínky a limity, případně zpřesněno či vysvětleno zadání. Druhý workshop bude finalistům sloužit k osobní prezentaci a konzultaci rozpracovaných návrhů s porotou,“ dodala Vrchotová.


Autor: Jan Puci

Muž zemřel po pádu z lešení

26. února 2024 v 18:54

Policie vyšetřuje smrtelný pád muže, který se na Žižkově v pondělí po poledni zřítil z lešení. Policisty zajímá, zda nedošlo k porušení bezpečnosti práce.

V Podolí hořela garáž

25. února 2024 v 10:38

Nad nedělním ránem zasahovali pražští hasiči Praze 4 Podolí u požáru garáže. Informovali o tom na síti X. „Vynesli jsme tlakovou lahev a plameny jsme uhasili dvěma vodními proudy,“ sdělili.

V Ruské ulici někdo na cedule nalepil jména ruských politických vězňů

24. února 2024 v 17:43

Ve Vršovicích v Ruské ulici někdo na zhruba pětadvacet cedulí s názvem ulice a na tramvajovou zastávku nalepil jména ruských politických vězňů a disidentů. Ve vzkazu připevněném na pouliční lampě připomněl druhé výročí vpádu ruské armády na Ukrajinu a také nedávnou smrt ruského opozičního politika...

Další články
Nahoru