Dnes Sobota - zatazeno 13°C
Zítra Neděle - oblacno 14°C
Sobota 2. 3. 2024
Svátek má Anežka
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V participativním rozpočtu Prahy 14 občané vybrali osm projektů k realizaci
U dětského hřiště pod ulicí Sicherova v oblasti Kyje – Hutě vznikne venkovní gymnastický workout. Zdroj: Praha 14

V participativním rozpočtu Prahy 14 občané vybrali osm projektů k realizaci

Obyvatelé Prahy 14 v listopadu rozhodli, za co radnice utratí část svého rozpočtu. V rámci online hlasování čtvrtého ročníku participativního rozpočtu Čtrnáctka podle vás dali z celkem jedenácti návrhů online hlasováním „zelenou“ čtyřem malým a čtyřem velkým občanským projektům.

Výdaje na velký projekt nesměly přesáhnout 2,5 milionu korun, výdaje na malý 300 tisíc korun. Stejně jako v minulých letech, i v posledním ročníku participativního rozpočtu radnice na realizaci projektů vyčlenila 5 milionů korun.

„Rád bych touto cestou poděkoval všem navrhovatelům. Investovali svůj čas a energii a oslovili radnici s projektem na zvelebení městské části. Úspěšným autorům gratuluji,“ uvedl radní Prahy 14 Jan Liška (STAN), který má v gesci místní Agendu 21 (MA21) – mezinárodní program, jehož cílem je mj. podporovat zapojení veřejnosti do rozvoje městské části.

Do konce roku 2025 městská část postupně realizuje níže uvedené projekty. Do nákladů za jednotlivé akce jsou vždy započítány i náklady na údržbu po dobu čtyř let od ukončení realizace.

VYHLÍDKOVÉ MOLO NAD KYJSKÝM RYBNÍKEM
(navrhovatel: Vladimír Diviš, náklady: 1 249 000 korun)

Podél jižního břehu Kyjského rybníka vede pěší stezka, hojně využívaná rezidenty, turisty i návštěvníky tamního kulturního domu. Jeden z přístupů stezku (naproti restaurace Šimanda) je extrémně strmý, i několik dní po dešti velmi kluzký, a tudíž nebezpečný. Na místě budou vybudovány terasovité dřevěné schody se zábradlím, které ve výšce cca tři metry nad hladinou vyústí v dřevěné vyhlídkové molo.

REKONSTRUKCE CHODNÍKU DVOŘIŠŤSKÁ
(navrhovatel: Mgr. Jaroslav Humpolec, náklady: 1 130 000 korun)

V rámci projektu bude rekonstruován chodník v ulici Dvořišťská v Kyjích před domy 967, 968, 1245–1249, tedy v části, kde dosud nebyl opraven. Jedná se o vytížené místo, kterým lidé procházejí na vlakovou zastávku. Současný stav komplikuje situaci zejména seniorům, lidem se zdravotním postižením i rodičům s dětským kočárkem.

DOPLNĚNÍ HERNÍCH PRVKŮ NA HŘIŠTĚ SICHEROVA
(navrhovatel: Rostislav Kotil, náklady: 300 000 korun)

Doplněním herních prvků na již vybudované hřiště (3. ročník participativního rozpočtu) vznikne komplexní volnočasová zóna pro děti všech věkových kategorií i zázemí pro jejich rodiče. Na místě přibude dřevěný altán pro posezení ve stínu, zapuštěná trampolína a lanová pyramida.

VENKOVNÍ GYMNASTICKÝ WORKOUT NA HUTÍCH
(navrhovatelka: Věra Šubrtová, náklady: 500 000 korun)
 

Rovněž v místě dětského hřiště pod ulicí Sicherova na Hutích bude vybudováno i workoutové hřiště zaměřené zejména na potřeby žen a mládeže starší deseti let. Konstrukce by měla obsahovat zejména: tyč na pole dance, provaz, žebříky, gymnastické kruhy, zavěšený aerial hoop a zavěšenou i pevnou hrazdu. Projekt zohledňuje trend posilování na čerstvém vzduchu.

REVITALIZACE DOLNÍ ČÁSTI ALEJE VIDLÁK V HOSTAVICÍCH
(navrhovatel: Radek Novotný, náklady. 104 300 korun)

V remízku navazujícím na dolní část aleje Vidlák v Hostavicích budou vykáceny náletové dřeviny, vyjma vzrostlého dubu zimního, který se tak stane solitérní dominantou viditelnou z širokého okolí. Součástí projektu jsou i úpravy terénu, doplnění ornice a založení trávníku.  

OBNOVA VEŘEJNÉ STUDNY V HOSTAVICÍCH
(navrhovatel: Martin Macháček, náklady: 70 631 korun)

Nedostatek vody se v posledních letech stává celosvětovým problémem. Jednou z možností, jak ušetřit pitnou vodu je nahrazovat ji ve vhodných případech vodou užitkovou. V rámci projektu městská část nechá vyčistit stávající studnu u bývalé samoobsluhy v ulici Novozámecká v Hostavicích. Vedle toho studna, ke které povede nový přístupový chodníček, „získá“ nový poklop a ruční pumpu. Počítá se rovněž s umístěním informační tabule.

FIT PARK LEHOVEC
(navrhovatelka: Ing. Monika Žubretovská, náklady 299 200 korun
)

Cílem projektu je rekultivace travnaté plochy vedle psí loučky u ulice Kukelská na Lehovci. Radnice nechá na místo instalovat šest posilovacích prvků pro dospělé a informační tabuli s návodem, jak tyto stroje správně používat. Realizace projektu umožní lidem různých věkových skupin pravidelně posilovat, zlepšovat svou fyzickou kondici, a zároveň trávit volný čas v přírodě.

ÚPRAVA HŘIŠŤ NA HUTÍCH – OPATŘENÍ PRO ZAMEZENÍ NEŽÁDOUCÍHO HLUKU (navrhovatel: Ing. Stanislav Hejda, CSc., náklady: 650 000 korun) 

V rámci projektu bude výměnou / úpravou stávajících materiálů či prvků odhlučněno stávající multifunkční hřiště na Hutích (prostor mezi ulicemi Babylonská, Splavná, Světská a Jordánská).

Zdroj: MČ Praha 14

Podrobné informace o všech podaných projektech i o výsledcích hlasování jsou uvedené na webu městské části www.praha14.cz.


Autor: red

Beseda u kulatého stolu v Praze 15

Včera ve 12:57

Starosta Prahy 15 Michal Fischer zve na besedu u kulatého stolu.

Další články
Nahoru