dnes
Sobota - skorojasno
3°C
zítra
Neděle - polojasno
3°C
pozítří
Pondělí - snih
1°C
V parku Židovské pece přibudou herní prvky i lavičky
Park Židovské pece. Foto: archiv MHMP

V parku Židovské pece přibudou herní prvky i lavičky

Západní část parku Židovské pece by se měla v příštím roce proměnit. Žižkovská radnice plánuje opravy cest a sadové úpravy, přibudou herní prvky a lavičky. Projekt, na který bude městská část žádat o evropské dotace, vyjde na zhruba 13 milionů.

„Nechceme zásadním způsobem měnit ráz parku, budeme respektovat stávající uspořádání, jen jsme vytipovali problematická místa, která potřebují úpravu," řekl místostarosta Prahy 3 Ondřej Rut (Žns). Opravu si podle něj žádají hlavně povrchy cest. Jednu z pěšin chce radnice zrušit, naopak další přibude.

Ze směru od Jilmové ulice chybí vstup do parku, z Malešické ulice plánuje radnice vybudovat bezbariérový přístup. U dětského dopravního hřiště vznikne hrací plocha s herními prvky pro nejmenší.

Úpravy se dočká také plocha kolem pítka, zmizí posprejované zídky a na několika místech budou vysázeny stromy. Praha 3 by chtěla z evropských dotací získat na projekt 12 milionů korun. Zda peníze skutečně přijdou, bude jasné až na podzim. Práce by pak mohly začít příští rok na jaře.

Podle historických dokumentů bylo na žižkovském vršku popraviště, proto se někdy pro Židovské pece používalo jméno Šibeniční vrch. Poslední poprava se zde opravdu uskutečnila v roce 1866 a přišlo se na ni podívat na 30 000 lidí. Původ jména Židovské pece není znám, ale vychází z předpokladu, že se sem, do jeskyní, uchylovali Židé, když byli kolem roku 1744 vyháněni z Prahy.


Další články
Nahoru