dnes
Úterý - jasno
8°C
zítra
Středa - obcasny-dest
10°C
pozítří
Čtvrtek - prehanky-dest
13°C
V parku u vršovického nádraží bude umělecké dílo, jehož autor vzejde z mezinárodní soutěže
Park Jiřiny Haukové a Jindřicha Chalupeckého, pohled od vršovického nádraží. Foto: P10

V parku u vršovického nádraží bude umělecké dílo, jehož autor vzejde z mezinárodní soutěže

Vršovický park Jiřiny Haukové a Jindřicha Chalupeckého ozdobí dílo připomínající odkaz těchto významných uměleckých osobností. Praha 10 na něj vyhlásila mezinárodní achitektonicko-výtvarnou soutěž, která je otevřená pro zájemce z celé Evropy. 

Porota je složena kurátorů, historiků, umělců a z desítkových radních. Návrhy mohou být odevzdány do letošního 16. listopadu, dílo bude realizováno v roce 2022.

Jedná se o první mezinárodní soutěž o návrh na realizaci uměleckého díla v České republice, kdy zadavatelem je městská část a investorem hlavní město Praha. Doposud umělecká díla vznikala ad hoc způsobem na politickou objednávku.

„Podmínky budou otevřené široké škále umělců, návrhy budou moci být odevzdány i v angličtině, porota bude jednotlivé návrhy hodnotit anonymně a jméno vítěze i všech dalších soutěžících se dozví, až když rozhodne o udělení cen,“ popisuje Igor Kovačević, který je jeden ze zakladatelů Centrum pro středoevropskou architekturu, které zajišťuje organizaci soutěže.

Kovačević si zároveň pochvaluje složení poroty. Tu tvoří odborníci Karina Kottová (ředitelka Společnosti Jindřicha Chalupeckého, kurátorka a teoretička současného umění, Maria Loboda (původem polská umělkyně působící v Berlíně), Otto M. Urban (historik umění a kurátor), Tomáš Vaněk (umělec a rektor Akademie výtvarných umění v Praze), Milan Houser (umělec, do roku 2019 děkan a nyní proděkan Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně), Edith Jeřábková (kurátorka, teorietička a historička umění).

V pototě jsou i radní Prahy 10, konkrétně starostka Renata Chmelová (VLASTA), první místostarostka Jana Komrsková (Piráti) a místostarostové Martin Valovič (ODS) s Davidem Kašparem (VLASTA / STAN).

„Chceme, aby vítězné dílo přispělo k revitalizaci celého prostoru. Aby posílilo identifikaci lidí s místem a jejich uvědomění si kulturní hodnoty v místě, kde Chalupecký s Haukovou žili, tvořili,” uvedl radní Kašpar, jenž má na radnici v gesci školství a právě kulturu. 

Jindřich Chalupecký a Jiřina Hauková byli manželé a významní představitelé umění 20. století. Chalupecký proslul zejména jako výtvarný a literární teoretik a kritik a historik umění. Rovněž překládal, stejně jako básnířka Hauková. Park u vršovického nádraží v Praze 10 je po dvojici pojmenovaný od roku 2014.   

„Chalupeckého dílo a život propojovaly strašně moc celků od Skupiny 42 přes Marcela Duchampa po ruské avantgardní umělce, podle toho, kde vlastně zrovna v tu chvíli z politických a dalších důvodů mohl působit,“ sdělila členka poroty Karina Kottová.

Teoretička Anežka Bartlová, která se spolupodílí na vzniku Chalupeckého životopisné knihy, dodala: „Spojení s Jiřinou Haukovou je zajímavé a důležité nejenom proto, že byli manželé, ale i proto, že se tím zvýrazňuje Chalupeckého literární činnost. S Haukovou překládali zahraniční texty, také s ním konzultovala své básně.“


Praha 4 položila věnce u Památníku Tří odbojů

Dnes v 07:40

Pietní akt, kterým si Praha 4 každoročně připomíná založení Československé republiky v roce 1918 se letos kvůli mimořádným opatřením vlády nekonal.

Praha 10 od pondělí přijímá žádosti o dotace

23. října 2020 v 10:35

Občané městské části Praha 10 mohou žádat od pondělí 26. října do 9. listopadu do 12 hodin o dotace. V rámci programu vyčlení radnice ze svého rozpočtu 30 milionů korun na prospěšné aktivity v kultuře, sportu, ochraně životního prostředí a udržitelného rozvoje a sociální a zdravotní...

Praha nabídne městům zdarma zdrojové kódy k IT systému V Praze jako doma

22. října 2020 v 16:17

Hlavní město Praha nabídne prostřednictvím městských společností Prague City Tourism a Operátor ICT (OICT) zdrojový kód k IT systému V Praze jako doma. Zájemci z řad měst a obcí mohou tento systém snadno využít pro přípravu vlastních projektů na podporu ohrožených segmentů tuzemské...

Další články
Nahoru