Dnes Neděle - zatazeno 10°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 12°C
Neděle 18. 4. 2021
Svátek má Valérie
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
V parku u vršovického nádraží bude umělecké dílo, jehož autor vzejde z mezinárodní soutěže
Park Jiřiny Haukové a Jindřicha Chalupeckého, pohled od vršovického nádraží. Foto: P10

V parku u vršovického nádraží bude umělecké dílo, jehož autor vzejde z mezinárodní soutěže

Vršovický park Jiřiny Haukové a Jindřicha Chalupeckého ozdobí dílo připomínající odkaz těchto významných uměleckých osobností. Praha 10 na něj vyhlásila mezinárodní achitektonicko-výtvarnou soutěž, která je otevřená pro zájemce z celé Evropy. 

Porota je složena kurátorů, historiků, umělců a z desítkových radních. Návrhy mohou být odevzdány do letošního 16. listopadu, dílo bude realizováno v roce 2022.

Jedná se o první mezinárodní soutěž o návrh na realizaci uměleckého díla v České republice, kdy zadavatelem je městská část a investorem hlavní město Praha. Doposud umělecká díla vznikala ad hoc způsobem na politickou objednávku.

„Podmínky budou otevřené široké škále umělců, návrhy budou moci být odevzdány i v angličtině, porota bude jednotlivé návrhy hodnotit anonymně a jméno vítěze i všech dalších soutěžících se dozví, až když rozhodne o udělení cen,“ popisuje Igor Kovačević, který je jeden ze zakladatelů Centrum pro středoevropskou architekturu, které zajišťuje organizaci soutěže.

Kovačević si zároveň pochvaluje složení poroty. Tu tvoří odborníci Karina Kottová (ředitelka Společnosti Jindřicha Chalupeckého, kurátorka a teoretička současného umění, Maria Loboda (původem polská umělkyně působící v Berlíně), Otto M. Urban (historik umění a kurátor), Tomáš Vaněk (umělec a rektor Akademie výtvarných umění v Praze), Milan Houser (umělec, do roku 2019 děkan a nyní proděkan Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně), Edith Jeřábková (kurátorka, teorietička a historička umění).

V pototě jsou i radní Prahy 10, konkrétně starostka Renata Chmelová (VLASTA), první místostarostka Jana Komrsková (Piráti) a místostarostové Martin Valovič (ODS) s Davidem Kašparem (VLASTA / STAN).

„Chceme, aby vítězné dílo přispělo k revitalizaci celého prostoru. Aby posílilo identifikaci lidí s místem a jejich uvědomění si kulturní hodnoty v místě, kde Chalupecký s Haukovou žili, tvořili,” uvedl radní Kašpar, jenž má na radnici v gesci školství a právě kulturu. 

Jindřich Chalupecký a Jiřina Hauková byli manželé a významní představitelé umění 20. století. Chalupecký proslul zejména jako výtvarný a literární teoretik a kritik a historik umění. Rovněž překládal, stejně jako básnířka Hauková. Park u vršovického nádraží v Praze 10 je po dvojici pojmenovaný od roku 2014.   

„Chalupeckého dílo a život propojovaly strašně moc celků od Skupiny 42 přes Marcela Duchampa po ruské avantgardní umělce, podle toho, kde vlastně zrovna v tu chvíli z politických a dalších důvodů mohl působit,“ sdělila členka poroty Karina Kottová.

Teoretička Anežka Bartlová, která se spolupodílí na vzniku Chalupeckého životopisné knihy, dodala: „Spojení s Jiřinou Haukovou je zajímavé a důležité nejenom proto, že byli manželé, ale i proto, že se tím zvýrazňuje Chalupeckého literární činnost. S Haukovou překládali zahraniční texty, také s ním konzultovala své básně.“


Do soutěže Adapterra Awards je přihlášeno 101 projektů zlepšujících klimatickou situaci

Včera v 11:25

Do třetího ročníku soutěže Adapterra Awards, která hledá inspirativní projekty na zvládání dopadů klimatické změny, jako jsou zhoršující se sucho, horko nebo přívalové deště, je přihlášeno celkem 101 projektů. Mezi nimi je 19 řešení z hlavního města. Přihlášky posoudí odborná porota, ty nejlepší...

Veřejnost může ovlivnit budoucí podobu Jarovské třídy

Včera v 10:36

Jarovská třída má propojit území Žižkova směrem na východ k Českobrodské ulici a budoucímu Městskému okruhu a odlehčit dopravu stávajících přetížených komunikací. Praha 3 chce získat podněty a požadavky zejména místních obyvatel, na jejichž základě vznikne finální podoba studie...

Farmářské trhy na náplavce v sobotu nakonec nebudou

16. dubna 2021 ve 21:29

Farmářské trhy, které na podskalské náplavce v Praze pořádá spolek Archetyp, se zítra konat nebudou, i když to bylo po skončení nouzového stavu v plánu.

Praha 1 rozdělila dotace na podporu kulturních, sportovních a volnočasových projektů

16. dubna 2021 ve 21:04

Více než pět milionů korun, přesně 5,34 milionu. Takovou částkou Praha 1 podpoří divadelní projekty, vizuální umění, hudbu, literaturu, projekty, které přispějí k ochraně jejího kulturního dědictví, kroužky, volnočasové organizace pro děti a mládež anebo třeba specializované sportovní...

Praha 4 znovu poskytne slevy na nájmech

16. dubna 2021 v 09:45

Praha 4 poskytne další slevy podnikatelům za měsíce březen a duben. Návrh ve středu 14. dubna schválila Rada městské části Praha 4. Jde již o čtvrtou vlnu odpouštění části nájmů od začátku pandemie.

V Praze 11 zasedne Komise pro životní prostředí

16. dubna 2021 v 09:05

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 19. dubna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova.

Praha poskytne dotace na výstavbu bytového domu a rekonstrukce bytového fondu

15. dubna 2021 ve 12:28

Praha uvolní další finanční prostředky z Fondu rozvoje dostupného bydlení. Peníze budou použity na opravu 21 bytů spravovaných Prahou 3 a 32 bytů Prahy 10. Další dotace poputuje městské části Praha-Zbraslav, která na svém území plánuje výstavbu bytového domu o třinácti bytech. Materiál bude ve...

Další články
Nahoru