dnes
Středa - obcasny-dest
9°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
12°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
13°C
V parku Portheimka byla vysazena lípa na počest Olgy Havlové
Strom vysadili Pavel Richter a Zdeněk Tůma. Foto: archiv

V parku Portheimka byla vysazena lípa na počest Olgy Havlové

Od středy se park Portheimka v Praze 5 může pyšnit novou lípou. Jde o strom vysazený na počest Olgy Havlové, která by letos oslavila 85 narozeniny. Akce byla součástí projektu Klobouk dolů, kterým společnosti Dialog Jessenius a Projekt 35 vzdávají hold pacientům a zdravotnickým pracovníkům bojujícím se zákeřnou rakovinou.

Zástupci Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové, Prahy 5 a obou neziskových organizací se rozhodli připomenout výjimečnou osobnost Olgy Havlové zasazením mladé lípy, která je jednou z 85 stromů dobré vůle po celé České republice.

„Na Praze 5 byl vysazen 69. strom z 85. Bude nám všem připomínat silnou osobnost paní Olgy, která s noblesou a statečností bojovala s rakovinou, a díky níž můžeme pomáhat nemocným a potřebným, pro které nadaci založila. Chtěli bychom poděkovat radnici, že našla tento kus země pro strom, který nás bude s paní Havlovou navždy spojovat, protože stromy rostou do nebe,“ řekla docentka Petra Tesařová, která aktivně působí jak v obecně prospěšné onkologické organizaci Dialog Jessenius tak v Projektu 35.

Samotného slavnostního aktu se zúčastnil i starosta Prahy 5 Pavel Richter (TOP 09). „Za radnici je mi ctí, že jsme se mohli k této vzpomínce na paní Olgu připojit. Myslím, že není třeba nic víc dodávat. Snad jen to, že noblesních lidí, jako byla ona, je ve veřejném prostoru čím díl méně, což je veliká škoda,“ řekl Richter, kterému při sázení lípy pomáhal Zdeněk Tůma, člen dozorčí rady Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové.

„Paní Olga vysadila první strom v roce 1993 v Olomouci – Topolanech. Byli jsme se tam podívat, dnes je z malé sazenice velký košatý strom, který tam pevně zapustil své kořeny. Po vzoru této první lípy chceme zasadit dalších 85 stromků po celé republice, aby trvale připomínaly odkaz paní Olgy, která se vždy zastávala práv ohrožených občanů, jedním z nich je i tato lípa,“ uvedla Monika Granja, ředitelka Výboru dobré vůle Olgy Havlové.

Projekt Klobouk dolů pokračuje posledního října akcí „Fashion Rendez-Vous – Čas na krásu“ v expozici soudobého designu La Gallery Novesta a 23. listopadu jej potom zakončí vánoční koncert operního pěvce Štefana Margity v Kostele svatých Šimona a Judy na Starém Městě.


Zemřel oscarový režisér Jiří Menzel

7. září 2020 v 10:31

V sobotu večer zemřel český oscarový režisér Jiří Menzel. Bylo mu 82 let. Na Facebooku to včera před půlnocí oznámila jeho manželka Olga Menzelová.

Další články
Nahoru