Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 11°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 11°C
Čtvrtek 22. 2. 2024
Svátek má Petr
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V parku na Karlově bude model nemocnice, kterou zbourali kvůli stavbě Nuselského mostu
Detail vítězného návrhu autorů Jan Darks a David Velík (spolupráce: Michal Kostecký). Zdroj foto: MČ Praha 2

V parku na Karlově bude model nemocnice, kterou zbourali kvůli stavbě Nuselského mostu

Praha 2 již zná výsledky výtvarně-architektonické soutěže o návrh na umělecké dílo, které oživí prostor parku na Karlově a stane se součástí celkové revitalizace a úpravy parku. V konkurenci 41 soutěžních návrhů nakonec zvítězilo dílo architektů Jana Darkse a Davida Velíka. Informovala o tom mluvčí druhé městské části Andrea Zoulová. Ústředním motivem vítězného návrhu, který porotu zaujal, se stala bývalá dětská nemocnice na Karlově. Ta stávala v předpolí Nuselského mostu. 

Jak uvádí Praha 2 ve své Encyklopedii, nemocnice byla postavena v novorenesančním stylu na přelomu 19. a 20. století. Její pavilony byly zbořeny v souvislosti s výstavbou Nuselského mostu v roce 1971. Soutěžní porota ocenila dobře zvolený námět především proto, že ve vztahu k současnosti vytváří silný kontrast. 

park-karlov-umelecke-dilo

Plánované umístění díla. Foto: MČ Praha 2

Vedle vítězné ceny udělila porota i druhou cenu. Tu získala Miriam Kaminská se svým návrhem pojatým jako abstraktní sousoší.  Jednotlivé soutěžní návrhy radnice představí veřejnosti v rámci připravované výstavy v únoru příštího roku.  

Soutěž je financována z magistrátního programu Umění pro město, který podporuje vytváření uměleckých děl ve veřejném prostoru. Vítězný návrh měl proto zohlednit zejména historický potenciál místa a přispět k zachování genia loci a zatraktivnění celé lokality. 

„Vítězný návrh je nevšedním moderním uměleckým dílem s jedinečným propojením historie a atmosférou tohoto pražského místa. Jsem potěšen, že koresponduje s jedním z mých cílů, který jsem si jako náměstek pro kulturu vytyčil – a to přinášet co nejvíce umění do veřejného prostoru, kde je může obdivovat každý z nás. Takový příklad umění může nakonec oslovit stejně široké obecenstvo jako projekty velké kultury, za kterými je potřeba se cíleně vydat do galerií nebo muzeí. Blahopřeji Praze 2 ke skvělému příkladu kultivace veřejného prostoru a těším se, že další budou následovat,“ sdělil náměstek pražského primátora pro oblast kultury Jiří Pospíšil (TOP 09). 

„K lokalitě Karlova mám zvláštní a osobitý vztah. Parčík, kde bude vítězné dílo instalováno, nabízí krásný výhled na Nuselské údolí a Vyšehrad, a zároveň oplývá atmosférou staré Prahy. Je jedním z posledních zapomenutých koutů Dvojky. O to víc mne těší, že soutěž oslovila tolik zájemců. Vítězný návrh dle mého kouzlo a jedinečnost parku na Karlově jen podtrhuje,“ řekl starosta Prahy 2 Jan Korseska (ODS).

„I když jen symbolicky, na Karlov se vrátí dětská nemocnice, která zde stála před vybudováním Nuselského mostu. Jsem nesmírně rád, že se do soutěže naší městské části přihlásilo tolik uměleckých záměrů. Na výběru vítěze se podíleli jak zástupci Prahy 2, tak i přední čeští architekti a umělci, jako je architekt Petr Janda, kurátorka Denisa Václavová, umělec Josef Bolf nebo umělec Vladimír Brož aka Vladimír 518. Fakt, že se porota na výsledném návrhu shodla jednomyslně, pouze podtrhuje hodnotu díla, které na Karlově vznikne. Jsem hrdý, že v naší městské části vedeme takovýto dialog o umění ve veřejném prostoru. Určitě to může být pozitivní inspirace pro další města a obce," přiblížil průběh soutěže místostarosta Prahy 2 Jan Recman (ODS), který byl zároveň jedním z porotců soutěže.


Autor: Jan Puci

Radnice Prahy 13 vypsala výběrová řízení na další pracovní pozice

Včera v 15:18

Úřad MČ Praha 13 vypsal výběrová řízení na několik pozic. Informoval o tom na sociálních sítích.  

Praha 2 pomáhá s bydlením mladým rodinám, samoživitelům i sociálně potřebným

Včera v 10:58

Nová Pravidla sociální bytové politiky radnice Praha 2 reagují jak na vývoj situace na trhu s bydlením, tak i na změny v sociální politice. Cílí zejména na případy, kde selhává či nedostačuje státní podpora. Adresná a sociálně citlivá podpora se tak dostane těm, kteří ji opravdu potřebují,...

Praha 14: Přihlaste se na festival Antifetfest 2024

Včera v 08:18

Další ročník soutěžního festivalu Antifetfest je již tradiční přehlídkou žákovských a studentských filmů, které se zaměřují na palčivá témata dnešní doby – kriminalitu, drogy, šikanu, domácí násilí, záškoláctví a další patologické jevy.

Festival Na hlavu 2024

Včera v 08:00

Festival o duševním zdraví a mysli Na hlavu letos nese téma Diverzita: Chceme hledat cesty k tomu, co nás spojuje – ať už se jedná o odlišnou sexuální orientaci, psychické či jiné onemocnění, rozdílnost v náboženském vyznání, v tom jak vypadají naše těla, v barvě pleti...

Na Dni otevřených dveří FEL ČVUT nahlédnete do studia robotiky, elektroniky či (bio)informatiky

Včera v 07:37

Sedm bakalářských programů, které lze studovat na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze (FEL ČVUT), si mohou studenti a studentky středních škol projít už 23. února 2024. Bohatý program se uskuteční jak ve fakultní budově v Dejvicích, tak na Karlově náměstí. Návštěvníci a návštěvnice během něj...

Neděle: Procházka Vyšehradským hřbitovem

20. února 2024 ve 12:21

Komentované procházky hřbitovy přinášejí historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu a umělecká díla, která jim dodávají jedinečný charakter. V neděli 25. února v 11 hodin se projdete Vyšehradským hřbitovem.

Dálkový odečet spotřeby vody využívá stále více zákazníků PVK

20. února 2024 v 11:43

Stále více odběratelů využívá dálkové odečty spotřeby vody, jednoduchou a bezpečnou formu kontroly nad svým vodoměrem. Na konci loňského roku Pražské vodovody a kanalizace měly tímto způsobem osazeno 17 138 vodoměrů, což je meziročně nárůst o 15 procent. Přitom v roce 2012 jich bylo pouhých...

Výstava Můj svět ukazuje život v sociálně vyloučené lokalitě očima dětí

20. února 2024 v 11:19

Seznámit se základy řemesla, ale především zažít úspěch a poznat něco nového. To bylo cílem fotografických dílen obecně prospěšné společnosti Nová škola a spolku 400 ASA pro děti ze sociálně znevýhodněného prostředí z Krásné Lípy a Šluknovska. Čtyřiadvacet vybraných fotografií, které v rámci...

Dakar, jak ho neznáte

20. února 2024 v 09:55

Dolnopočernické informační a kulturní centrum Oáza zve 27. února od 17 hodin na talk show Dakar, jak ho neznáte. Vyprávění a zajímavosti nejen ze zákulisí, ale i nepublikované fotografie a videa přímo z dakarského konvoje.

Lidová Pašijová hra v Loretě

20. února 2024 v 09:20

Barokní průčelí Lorety, korunované věží s historicky nejstarší chrámovou zvonohrou v Evropě, bude již po třetí svědkem Ježíšova evangelijního příběhu v lidovém zpracování.

Praha 4: Přednášky pomáhají pochopit svět dětí

20. února 2024 v 07:24

Spolek Krav Maga a pořádá ve spolupráci s městskou částí Praha 4 sérii přednášek nazvaných Porozumění světu našich dětí. Cílem pěti přednášek zaměřených na prevenci a zlepšení duševního zdraví školáků je poskytnout rodičům nejen hlubší porozumění problémům, kterým jejich děti čelí, ale také...

Točenský masopust

19. února 2024 v 17:41

Točenský masopust se koná v sobotu 2. března, začíná se v 9 hodin.

Další články
Nahoru